Platforma wibracyjna

Czy warto włączyć działanie platformy wibracyjnej do swojego treningu – jaką platformę wibracyjną wybrać?

Niezależnie od sposobu wykonywania dotychczasowych treningów oraz ogólnego poziomu sprawności, włączenie treningu wibracyjnego ciała w swoją rutynę ćwiczeń, może przynieść oszałamiające efekty. Zacznijmy od tego, że platforma wibracyjna nie tylko przełamuje schemat planu treningowego, ale wpływa również na poprawę wielu niezwykle ważnych aspektów zdrowotnych. Dzięki działaniu platformy wibracyjnej, można również skrócić czas treningów przy zachowaniu ich wysokiej skuteczności.

Platforma wibracyjna – uniwersalność urządzenia

Korzyści płynące z wykorzystywania platformy wibracyjnej odnoszą się nie tylko do zdrowych osób związanych ze sportem, ale również do seniorów i osób przewlekle chorych. Intensywne wibracje całego ciała, które inicjuje platforma wibracyjna, mogą być  skuteczne w zwalczaniu niektórych negatywnych skutków otyłości i cukrzycy. Osoby, które mają problem z tradycyjnymi ćwiczeniami, mogą dzięki temu uzyskać korzystne efekty ćwiczeń w nieco mniej męczący sposób. Warto jednak jednoznacznie podkreślić, że w przypadku osób otyłych, samo stanie na platformie wibracyjnej nie przyniesie magicznych efektów szybkiej utraty wagi, ani poprawy kondycji. Jest to jednak dobry początek przygody z siłownią i aktywnością fizyczną.

Stojąc na wibrującej platformie przez 5, 10, 15 minut, można w rzeczywistości wzmocnić komórki praktycznie całego ciała. Nie dość, że pomoże to spalić trochę kalorii i zmniejszyć obwód tkanki tłuszczowej to na dodatek pozwoli na lepsze przygotowanie do dalszych ćwiczeń. Platforma wibracyjna jest również wykorzystywana do rozgrzewek i konwencjonalnych ćwiczeń takich jak np. przysiady, pompki itp. Osoby, które poznały działanie platformy wibracyjnej włączają ją również do ćwiczeń kardio a nawet martwego ciągu. Podczas treningów interwałowych HIIT, czyli tych o wysokiej intensywności, włączenie wibracji całego ciała skutkuje „podkręceniem” efektów HIIT.

Zasady działania platformy wibracyjnej

W zależności od konkretnego modelu, platformy wibracyjne mogą nieco się różnić pod kątem funkcjonalności. Niektóre z nich powodują wibracje w trzech płaszczyznach – poziomej, pionowej i strzałkowej, czyli od przodu do tyłu. Kolejne z nich ograniczają się tylko do ruchów na boki. Stając na urządzeniu, w pracę ciała włącza się poczciwa grawitacja. W głównej mierze to ona jest odpowiedzialna za efekty tych ćwiczeń. Tutaj warto dokładnie wyjaśnić zasady jej działania. Platformy wibracyjne wykorzystują siłę przeciążenia. W naturze jest ono wywoływane przez wibracje i drgania, z którymi ma się do czynienia np. w samolocie i samochodzie. Zarówno przeciążenie jak i niedociążenie mają określony kierunek działania sił. W praktyce powoduje to pracę całego ciała (np. gwałtowne pochylenie się przy hamowaniu pojazdu). W takiej sytuacji mięśnie wykonują pracę, napinają się by zaraz rozkurczyć. W przypadku platformy wibracyjnej ich praca jest ciągła i staje się poniekąd treningiem. Mało tego! Podczas drgań aż 98% włókien mięśniowych wykonuje pracę. Ciężko znaleźć inne urządzenie, które angażowało by prawie cały układ mięśniowy do działania. Każda z platform ma określone ustawienia, które mają wpływ na generowanie siły wibracji. Im wyższe tym wyższa skuteczność. Ruchy platformy wpływają na poprawę napięcia mięśniowego, równowagę i koordynację ruchową. Dlatego też, platforma wibracyjna jest często wdrażana w plany rehabilitacyjne osób cierpiących na problemy neurologiczne, ale również osoby po wypadkach, których ciało długo nie wykonywało żadnego wysiłku. Rezultatem ćwiczeń na platformie wibracyjnej jest wyraźna poprawa mocy, siły i elastyczności oraz równowagi.

Jaką platformę wibracyjną wybrać?

Platforma wibracyjna, oprócz tego, że jest jednym ze stałych elementów wyposażenia siłowni, może być niezwykle pożytecznym przedmiotem domowego użytku. Posiadanie własnej platformy wibracyjnej, pozwala na wykonanie kompleksowego i efektywnego treningu bez wychodzenia z domu. Platformy wibracyjne do użytku domowego, zazwyczaj odbiegają wyglądem, wymiarami i specyfikacją od tych dedykowanych do użytku profesjonalnego. Niemniej jednak, jeśli wybór padnie na jedną z lepszych platform wibracyjnych – będzie ona równie skuteczna, co profesjonalny sprzęt.

Większość cen dobrych platform wibracyjnych oscyluje w granicy +/- 1500 złotych. Nie oznacza to jednak, że przyzwoitego sprzętu nie uda się kupić taniej. Wszystko zależy od wyboru rodzaju platformy i jej zastosowania. Na rynku można znaleźć platformy o niewielkich, kompaktowych rozmiarach, jak i pełnowymiarowe urządzenia z dodatkowymi uchwytami. Każde z rozwiązań ma swoje mocne i słabe strony. Przed zakupem i podjęciem decyzji dobrze jest na żywo zweryfikować działanie każdej z opisywanych platform. Jest to możliwe dzięki łatwej dostępności siłowni i stacjonarnych sklepów sportowych, gdzie zazwyczaj można zapoznać się z działaniem każdego oferowanego sprzętu.

Rodzaje platform wibracyjnych

  • Platformy wibracyjne osiowe – Ich ruchy są ukierunkowane w prawo i w lewo przy jednoczesnym zachowaniu stabilności środkowej części urządzenia.
  • Platformy wibracyjne linowe – Ruchy tych platform obejmują dynamiczne drgania góra – dół

Niektóre platformy zawierają specjalne paski do ćwiczeń górnej części ciała podczas sesji. Większość z nich jest ustawiona na pracę do 10 minut na sesję, co może być wystarczającym czasem, aby cieszyć się korzyściami z treningu bez zbytniego forsowania.  Szeroki zakres rynkowych cen oznacza, że ​​można znaleźć zarówno używane urządzenia już za kilkaset złotych po rozbudowane modele, wyposażone nierzadko w inteligentny wyświetlacz, który pozwala śledzić i wybierać żądaną prędkość i intensywność treningu.

Siła platformy wibracyjnej

Dokonując wyboru dobrej platformy wibracyjnej, warto postawić na silnik o nieco większej mocy (600 – 2000 watów), który  zapewni bardziej intensywne wibracje. Dobra platforma wibracyjna powinna mieć więc nieco większą siłę. Osoby starsze, którym zależy na utrzymaniu sprawności i wykonywaniu lekkich ćwiczeń, mogą spokojnie zainwestować w maszynę o mniejszej sile np.  200-300 watów. Bardziej rozbudowane modele, nierzadko wyposażone są w dodatkowy uchwyt, który ma pomóc zachować równowagę, ale przyczynia się również do większych możliwości w zakresie wykonywania ćwiczeń.

Wiele osób zainteresowanych zakupem tego urządzenia, długo zastanawia się jaką platformę wibracyjną wybrać. Eksperci polecają najczęściej platformy osiowe o większej mocy silnika. Takie urządzenia pozwalają zazwyczaj na uzyskanie maksimum efektów w domowym zaciszu. Najlepsza platforma wibracyjna powinna mieć zatem wyżej wymienione parametry.

Wady i zalety platformy wibracyjnej

Korzyści wynikające z wdrożenia korzystania z platformy wibracyjnej są bardzo liczne. Można śmiało stwierdzić, że najlepsza platforma wibracyjna działa holistycznie – dba nie tylko o wygląd i poprawę sylwetki, ale również o zdrowie. Mało kto wie, że działanie tego urządzenia ma również wpływ na mózg! Intensywne drgania wywołane przez platformę powodują zainicjowanie reakcji na linii układ nerwowy – układ mięśniowy. Efekty jakich można oczekiwać od regularnych ćwiczeń na platformie obejmują, między innymi:

  • Zwiększenie ogólnej siły mięśni i siły dynamicznej
  • Zwiększenie wydzielania testosteronu, IGF-1 (insulinopodobny czynnik wzrostu) i HGH (hormonu wzrostu) w sposób całkowicie naturalny
  • Zapobieganie zaniku tkanki mięśniowej wraz z upływem czasu
  • Pomoc w zwiększeniu utraty tkanki tłuszczowej (w połączeniu z treningiem oporowym i innymi formami aktywności)
  • Zmniejszenie widoczności cellulitu
  • Zwiększenie masy kostnej, co jest szczególnie ważne przy zapobieganiu osteoporozie
  • Poprawienie krążenia krwi i zwiększenie elastyczności i mobilności

Oprócz głównych, wyżej wymienionych korzyści, warto podkreślić, że najlepsza platforma wibracyjna doskonale wpływa na poprawę równowagi i propriocepcji. Jest również w stanie przyspieszyć powrót do zdrowia u osób z przebytymi kontuzjami i urazami.

Ćwiczenia dla osób starszych

Osoby starsze na szczęście stają się coraz częstszymi bywalcami siłowni.  To bardzo pozytywna zmiana, ponieważ seniorzy dotąd byli powszechnie uznawani za grupę ludzi, którzy z powodu ograniczeń fizycznych są skazani na ograniczenie swojej sprawności. Niemniej jednak CI, którzy decydują się na ćwiczenia domowe również zasługują na uznanie. Ciekawym dodatkiem do rutynowych treningów seniorów może być włączenie platformy wibracyjnej. Ma ona w tym wypadku ukierunkowane działanie, które wspomaga w przeciwdziałaniu fizjologicznej utraty masy mięśniowej, typowej dla osób starszych. Może również pomóc przeciwdziałać związanej z wiekiem utracie masy kostnej. Ćwiczenia obciążeniowe mogą w znaczny sposób temu zapobiec i pomóc w odwróceniu już wyrządzonych szkód. Kolejnymi atutami platformy wibracyjnej u seniorów jest ogólna poprawa równowagi, sprawności a nawet redukcji objawów bólowych.

Platforma wibracyjna a przeciwwskazania

Osoby zdrowe mogą bez obaw śmiało korzystać z platformy wibracyjnej. Jest ona ogólnie uznana za bezpieczne urządzenie. Niestety jest jednak pewna grupa osób, które powinny zdecydowanie unikać wysokich wibracji, które generuje. Do tego grona zaliczają się niektóre osoby starsze, chorzy z wszczepionymi implantami elektronicznymi, kobiety ciężarne, osoby ze zdiagnozowaną zakrzepicą, niektórymi postaciami nowotworów i chory na padaczkę. Wyjaśniając kwestię seniorów, warto dodać, że jeśli ich stan zdrowia jest dobry i na co dzień są osobami sprawnymi – włączenie określonych ćwiczeń na platformie wibracyjnej jest nawet wskazane.

Platforma wibracyjna jako przełamanie monotonii treningów

Platforma wibracyjna jest bardzo wszechstronna. W przypadku osób związanych z kulturystyką i pozostałych amatorów siłowni, włączenie jej do swoich treningów może przynieść zadziwiające efekty. Zakup własnej platformy do użytku domowego, może z kolei pozwolić na rozszerzenie swojego planu treningowego. Platformę wibracyjną można wykorzystać do praktycznie każdego rodzaju ćwiczenia, które wykonuje się na siłowni, włączając trening obwodowy. To również jeden z lepszych sposobów na uzupełnienie treningu interwałowego o wysokiej intensywności. Po treningu – platforma wibracyjna może przynieść relaks i ulgę – rozmasować wyeksploatowane mięśnie.

Podsumowując, czy warto włączyć działanie platformy wibracyjnej w swój trening? Zdecydowanie warto! Mało które urządzenie ma tak holistyczne działanie na całe ciało. Na dodatek przynosi same benefity zdrowotne i może być wykorzystywane przez praktycznie wszystkie osoby, które zapragną odmiany, poprawy swoich osiągów, siły i ogólnego stanu zdrowia. Nie można tylko zapomnieć o jednym istotnym fakcie – dobra platforma wibracyjna jest jedynie dodatkiem do regularnych ćwiczeń. Jej właściwe wykorzystywanie dalej wymaga wysiłku i zapału, ale „wielkie rzeczy rodzą się w bólach”. Do dzieła!

Platforma wibracyjna - Ranking 2024

Warto sprawdzić ranking w kategorii Platforma wibracyjna, który codziennie aktualizujemy codziennie. Są tam najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.

RankingPlatforma wibracyjnaProducentCena
1Gymtek Platforma wibracyjna XP500 Gymtek P-500 GoldAktualna Cena
2Platforma wibracyjna XP900 4D GymtekAktualna Cena
3LOOP SVP01 GOLD PLATFORMA WIBRACYJNAAktualna Cena
4Platforma wibracyjna 3D Intense GymtekAktualna Cena
5Power Plate Platforma wibracyjna POWER PLATE MOVE silver)Power PlateAktualna Cena

6 komentarzy do “Platforma wibracyjna”

  1. Widziałam ostatnio coś takiego w reklamie i bardzo mnie to zainteresowało. Teraz przeczytałam wasz artykuł i już więcej wiem na ten temat. Dobra platforma wibracyjna to na pewno przydatna rzecz 😉 Mnie zainteresowała taka z dodatkowym siedziskiem i teraz tylko muszę omówić ten zakup z mężem 😉

    Odpowiedz
  2. Dla mnie dobra platforma wibracyjna to ta stojąca, mam wrażenie, że ona lepiej działa, jest bardziej efektowna… Nie mam doświadczenia z tymi mniejszymi, więc nie wiem jak to dokładnie jest, ale z takiej stojącej korzystam co jakiś czas, bo brat posiada.

    Odpowiedz
  3. Czy myślisz, że osoba o dość dużej wadze sobie poradzi z takim sprzętem? Chciałabym kupić i zastanawiam się jaka dobra platforma wibrująca by się u mnie sprawdziła. Ale zastrzegam, że nie jestem jakimś guru ćwiczeń i średnio sobie radzę.

    Odpowiedz
  4. Dobra platforma wibrująca – osiowa? Jak najbardziej! Ja na takiej ćwiczę i ostatnio namówiłam nawet na takie ćwiczenia mojego dziadka! Tak polubił platformę , że teraz przymierza się do zakupu swojej.

    Odpowiedz
  5. Jestem ciekawy czy taka platforma wibracyjna zdaje egzamin i jak wiele osób ją posiada? Jaka platforma wibracyjna będzie dobra dla początkujących? Na co zwrócić uwagę?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz