Suplementy na stawy

Jaki suplement na stawy wybrać? – Czytamy skład najlepszych

Wiele osób zmaga się z bólem stawów. U jednych może on mieć charakter przewlekły, inni zmagają się z bólem występującym dopiero po większym wysiłku. W pierwszym przypadku, bardzo możliwe, że ma się do czynienia z zapaleniem stawów lub artretyzmem. W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja lekarska i wdrożenie profesjonalnego leczenia. Nie zmienia to faktu, że o stawy należy dbać. Działać nie tylko objawowo, ale i prewencyjnie – nie należy czekać na pojawienie się bólu, szczególnie jeśli choroby stawów występowały już w najbliższej rodzinie. Sztywne i obolałe stawy zazwyczaj w znacznym stopniu utrudniają swobodne funkcjonowanie. Suplementy na stawy są często pierwszym krokiem w kierunku chęci przyniesienia sobie ulgi, zwłaszcza, że ​​leki na receptę czasami mają nieprzyjemne skutki uboczne. Co na bolące stawy przyniesie ulgę? Jak wybrać najlepsze suplementy na stawy?

Czy suplementy na stawy działają?

Popularne określenie – suplementy – zazwyczaj odnosi się do zbioru najpotrzebniejszych witamin i minerałów. Do bogatej kompozycji dodawane są czasem naturalne ekstrakty, enzymy i popularne, znane z właściwości leczniczych zioła. Suplementy mają za zadanie realnie wpłynąć na utrzymanie i poprawę zdrowia. W zależności od składu, mogą mieć również bardziej ogólne lub ukierunkowane działanie. Suplement diety na stawy zażywa się dopełniająco. Oznacza to, że nie można rezygnować  z właściwej diety, zaleceń i zdrowej dawki ruchu. Dla osób z łagodnym reumatoidalnym zapaleniem stawów  i chorobą zwyrodnieniową stawów, odpowiednie suplementy mogą złagodzić objawy co może nawet spowodować zmniejszenie dawki środków przeciwbólowych. Nic więc dziwnego, że coraz więcej pacjentów zwraca się ku witaminom, minerałom i ziołom, aby leczyć przyczynę zapalenia, a nie tylko skutki uboczne procesu chorobowego. Badania pokazują, że najlepsze suplementy na stawy naprawdę działają.

Odpowiedni poziom glukozaminy w organizmie może pomóc w poprawie funkcji stawów, a także ma wpływ na zmniejszenie dolegliwości bólowych podczas codziennych aktywności. Wielu pacjentów z zapaleniem stawów wybiera suplementy zawierające dużą dawkę glukozaminy. Jest ona nr 1 w większość ogólnodostępnych preparatów na bóle stawów. Jej pobyt na podium i to od tak wielu lat, może świadczy o jej skuteczności. Warto pamiętać, że glukozamina może wchodzić w interakcje z innymi lekami. Przed jej suplementacją, warto udać się na konsultację.

Przewlekły ból stawów – co na stawy?

Wiele osób ma do czynienia z przewlekłym bólem stawów w kolanach, rękach, łokciach, ramionach i innych miejscach, w których są stawy. W większości przypadków jest to spowodowane najczęstszym typem zapalenia stawów tzw. chorobą zwyrodnieniową stawów. Leki przeciwbólowe, takie jak paracetamol  lub niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen, są zwykle pierwszym wyborem w objawowym leczeniu bólu stawów. Jednakże aby skutecznie pożegnać się z jego przyczyną, warto podjąć bardziej konkretne działania i postarać się przywrócić stawom ich dawną użyteczność i ruchomość. Suplement na stawy z kilkoma aktywnymi składnikami, może okazać się strzałem w 10. Warto pamiętać, że suplementy nie działają od razu. Tak naprawdę, potrzeba przynajmniej 2 miesięcy regularnego przyjmowania produktu, aby uzyskać jednoznaczną poprawę. Większość osób ceni sobie glukozaminę, inni preferują łagodniejszą kurkumę. Warto przyjrzeć się dokładnie poszczególnym składnikom i wybrać najlepszy suplement na stawy.

Jaki suplement na stawy wybrać? – Czytamy skład najlepszych

Wybór suplementu na ból stawów może być przytłaczający z uwagi na dużą ilość dostępnych produktów. Wiele z nich jest wieloskładnikowych. Oznacza to, że nie ograniczają się do jednego, ale zazwyczaj do kilkunastu/kilkudziesięciu składników aktywnych. Aby wybrać najlepszy – warto skrupulatnie czytać etykiety. W niektórych przypadkach, dodane do suplementu składniki nie mają udowodnionych korzyści dla zdrowia stawów. Z kolei dobre suplementy na stawy mogą zawierają wiele korzystnych składników aktywnych, takich jak chociażby glukozamina i chondroityna. Ale nie ma tak naprawdę dużej liczby dowodów na to, że przyjmowanie suplementów zawierających wiele składników jest bardziej skuteczne niż przyjmowanie suplementu z wyłącznie jednym składnikiem aktywnym. Nie można więc jednoznacznie stwierdzić, że przyjmowanie samej glukozaminy będzie mniej skuteczne od wieloskładnikowego suplementu.

Glukozamina

Glukozamina jest naturalnym składnikiem chrząstki, czyli substancji zapobiegającej ocieraniu się kości o siebie, które powoduje ból i stan zapalny. Glukozamina, przyjmowana prewencyjnie może również pomóc w zapobieganiu rozpadowi chrząstki – taka sytuacja ma miejsce w przypadku zapalenia stawów. Wiele suplementów mających na celu leczenie bólu stawów zawiera glukozaminę, która jest jednym z najlepiej zbadanych suplementów ukierunkowanych na leczenie chorób stawów. W suplementach występują dwa rodzaje glukozaminy: chlorowodorek glukozaminy i siarczan glukozaminy. Produkty zawierające chlorowodorek glukozaminy tak naprawdę nie działają tak skutecznie jak te z siarczanem glukozaminy. Siarczan glukozaminy przyjmowany przez dłuższy czas może również pomóc w spowolnieniu postępu choroby zwyrodnieniowej stawów. Badania sugerują, że spowalnia zwężenie przestrzeni stawowej. Wybierając najlepszy suplement na stawy, warto sprawdzić czy ma w sobie siarczan glukozaminy.

Chondroityna

Chondroityna, podobnie jak glukozamina jest budulcem chrząstki. Chondroityna może zmniejszyć ból i sztywność stawów. Dostępne badania informują, ze ponad 20% pacjentów przyjmujących chondroitynę szybko zauważyło poprawę w ruchomości stawów i zmniejszenie dolegliwości bólowych. Najlepszy suplement na stawy powinien łączyć w swoim składzie dwa składniki – glukozaminę i opisywaną chondroitynę.

S-adenozylo-L-metionina (SAMe)

S-adenozylo-L-metionina (SAMe) jest suplementem powszechnie stosowanym w leczeniu objawów depresji i choroby zwyrodnieniowej stawów. Wątroba ludzka naturalnie wytwarza SAMe z aminokwasu zwanego metioniną. Ma kilka ważnych funkcji w organizmie, w tym również pomoc w produkcji i naprawie tkanki chrzęstnej. Dodatek SAMe, może przynieść wymierną pomoc w leczeniu objawów bólu stawów. Jego skuteczność jest zbliżona do niektórych farmakologicznych środków przeciwzapalnych.

Kurkuma

Kurkuma jest jednym z najpopularniejszych składników suplementów diety, ukierunkowanych na leczenie bólu. W tej grupie znajdują się dolegliwości związane z chorobą zwyrodnieniową stawów. Kurkuma, swoją naturalną moc zawdzięcza zawartej w niej kurkuminie, która za silne działanie przeciwzapalne. Dobry suplement na stawy może zawierać dodatek kurkumy.

Boswellia

Boswellia jest rośliną, która od wieków była stosowana do leczenia bólu stawów związanych zapaleniem. Kwasy bosweliowe, zawarte w roślinie, podane w odpowiedniej dawce, mają silne działanie przeciwzapalne. Jeśli chory zastanawia się jaki suplement na stawy wybrać – może skorzystać z produktu z boswelią w składzie.

Metylosulfonylometan (MSM)

Metylosulfonylometan (MSM) jest kolejnym częstym składnikiem suplementów dedykowanym na stawy. MSM ma pożyteczny wpływ na zmniejszenie dolegliwości bólowych, Wielu pacjentów zachwala jego właściwości, tłumacząc swój powrót do codziennych aktywności jego działaniem. 

Ilość składników aktywnych – ważne wskazówki

Jeśli ilość aktywnych składników (w miligramach) nie zostanie udostępniona na opakowaniu suplementu, można mieć pewne całkiem uzasadnione podejrzenia co do jego skuteczności. Prawdopodobnie produkt  zawiera niskie poziomy składników aktywnych, które prawdopodobnie nie będą miały działania terapeutycznego na stawy. Przy zakupie warto sugerować się ilością składników. Zazwyczaj im droższy jest preparat, tym więcej substancji czynnych zawiera. Nie jest to jednak regułą. Czasami producent każe sobie płacić za markę, całkiem dobry suplement na stawy może być tańszy, mniej znanej marki. Skład to główny wyznacznik, pomocny przy podejmowaniu decyzji.

Inne opcje łagodzenia bólu stawów

Tak naprawdę nie ma skutecznego leku na chorobę zwyrodnieniową stawów, z wyjątkiem operacyjnej wymiany stawu kolanowego lub biodrowego (w przypadku zaawansowanego stanu). Leczenie mające na celu zmniejszenie objawów bólowych i dysfunkcji ruchowej oferują niestety ograniczone korzyści i mogą powodować działania niepożądane. Warto więc polegać na bezpiecznych, naturalnych suplementach diety, które mogą również działać prewencyjnie. Kolejną kwestią, która znacznie ułatwi funkcjonowanie z chorymi stawami jest utrata masy ciała. Każdy kilogram nadwagi może przynieść nawet 5 kilogramów nacisku na staw kolanowy podczas zwykłego chodzenia. Ćwiczenia aerobowe, w szczególności ćwiczenia z obciążeniem, takie jak chodzenie na bieżni i w terenie z kijkami nordic walking, mogą zmniejszyć sztywność stawów,  utrzymując je elastycznymi. Działanie miejscowe plastrami rozgrzewającymi i termoforem również może przynieść wymierne korzyści – ulgę  w bólu. Można używać ich naprzemiennie z okładem z lodu.

Warto pamiętać, że na każdy organizm zadziała coś innego. Fani naturalnej terapii i przeciwnicy glukozaminy mogą z powodzeniem cieszyć się ulgą jaki przyniesie dobry suplement na stawy z kurkumą. Osoby, którym zależy na szybkich efektach i wyraźnym zmniejszeniu obrzęku stawów mogą spróbować suplementu z glukozaminą i chondroityną. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek suplementacji warto zasięgnąć porady lekarza prowadzącego. Niektóre z substancji czynnych mogą wchodzić w interakcje z przyjmowanymi lekami. Dlatego też, konsultacja u profesjonalisty wydaje się w tym wypadku kluczowa.

Suplementy na stawy - Ranking 2024

Warto sprawdzić ranking w kategorii Suplementy na stawy, który codziennie aktualizujemy codziennie. Są tam najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.

RankingSuplementy na stawyProducentCena
1Activita STRUCTUACTIV 60 kapsułek 3271321ActivitaAktualna Cena
2PHARMOVIT Czarci Pazur 4:1 90kap(250mg)PharmoVitAktualna Cena
3Genzyme Synvisc one 48 mg/6 ml x 1 ampułkostrzykawkaAktualna Cena
4Valentis Polska CIGNON - 30 kaps. 8884801ValentisAktualna Cena
5Oleofarm COLLAFLEX SPORT 60 kaps 3431461OleofarmAktualna Cena

5 komentarzy do “Suplementy na stawy”

 1. W tamtym miesiącu kupiłem coś nowego i zdecydowałem się na kolagen w proszku. Na razie uważam, że jest to dobry suplement na stawy, który warto sobie brać. Brałem też 4FLEX, coś z Olimpu… Wszystko podobne ma działanie, dobrze działa, cena też nie za bardzo wygórowana.

  Odpowiedz
 2. Dla mnie najlepszy suplement na stawy to Articular Drink od GymBeam. Ja wybieram najczęściej malinowy, ale ten pomarańczowy też jest super smaczny. Znajdziecie tam 7 witamin kluczowych dla zdrowia stawów i chrząstki. Dla mnie cena jest bardzo przystępna, smak doskonały i nie do porównania z innymi często proponowanymi.

  Odpowiedz
 3. Dużo osób pyta czy suplementy na stawy działają i ja odpowiadam krótko, działają, oczywiście, że tak!!! Jestem jak najbardziej ja spożywaniem! Dostępność w sklepach jest dobra, a przydają się naprawdę dobrze!

  Odpowiedz
 4. Czasami stawy mi dokuczają… Oj, bardzo. Teraz szukam zawsze czy jest boswellia. Naprawdę spróbujcie, odczujecie dużą ulgę. Ja miałam duże problemy, ale dobra suplementacja na stawy może naprawdę pomóc – szczególnie kiedy uprawiamy sport.

  Odpowiedz
 5. Po przeczytaniu artykułu, muszę przyznać, że zestawienie jest dość dobrze zrobione. W treści znajduje się naprawdę wiele przydatnych informacji, na które warto zwrócić uwagę, szczególnie będąc początkującym. Na pewno warto stosować dobre suplementy na stawy, przy stałych ćwiczeniach.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz