Kostka do jogi – jak wybrać dobry model?

Kostka do jogi, nazywana alternatywnie klockiem do jogi jest jednym z elementów, które umożliwią ewaluację Twoich ćwiczeń jogistycznych. Wykorzystuje się je do pogłębiania i stabilizowania niektórych pozycji, co realnie wpływa na jeszcze lepsze rozciąganie ciała. W sklepach sportowych znajdziesz wiele rodzajów klocków do jogi. Wykonane będą z różnorodnych materiałów: syntetycznych i naturalnych. Jak wybrać najlepszy? Wyjaśniamy!

Kostka do jogi – co to jest?

Kostka do jogi ma bardzo prostą formę, ale to właśnie w prostocie drzemie jej siła. Z wykorzystaniem klocków do jogi wykonasz wiele dodatkowych ćwiczeń, które bez nich nie byłyby możliwe. Zanim jednak podejmiesz decyzję o zakupie klocków do jogi – sprawdź, jakie masz opcje do wyboru. Na rynku dostępne są klocki drewniane i wykonane z syntetycznej, ale trwałej pianki. Każdy materiał ma nieco inne właściwości i oferuje inne wrażenia z wykonywanych ćwiczeń.

Klocki do jogi wykorzystywane są zarówno do prostych, jak i do bardziej zaawansowanych ćwiczeń jogistycznych. Na sam początek przygody z jogą wystarczy dobra mata do jogi i niedrogi klocek. Niemniej zakup dobrej jakości kostki do jogi jest tylko kwestią czasu!

Kostka fitness do ćwiczeń do jogi Flying Mike
Kostka fitness do ćwiczeń do jogi Flying Mike

Do czego służy kostka do jogi?

Kostki do jogi mają za zadanie stanowić dodatkowe podparcie w trakcie wykonywania niektórych ćwiczeń. Dzięki nim jogini mogą zintensyfikować niektóre pozycje i przenieś swoje ćwiczenia na nowy, wyższy poziom! Dobra kostka do jogi wpływa na stabilizowanie ciała, poprawia bezpieczeństwo podczas wykonywania niektórych asan i może zapobiec kontuzji związanej z naderwaniem lub inną kontuzją mięśni. 

Dzięki kostkom do jogi możesz sukcesywnie przygotowywać się do wykonywania coraz trudniejszych ćwiczeń. Możesz wykorzystać je np. do:

  • wykonywania różnego rodzaju pozycji siedzących,
  • bezpiecznego wykonywania balansu na rękach,
  • wygięcie ciała do tyłu,
  • skłonów do przodu, pozycji takich jak np. odwrócony trójkąt, klasyczny trójkąt, ryba, czy parsvottanasana,
  • poprawienia równowagi bocznej,
  • a także lepszego wymodelowania ciała.

Rodzaje kostek do jogi

Klocki do jogi dzieli się na wiele rodzajów. Warto zwrócić uwagę na to, że poza podstawowym podziałem na klocki do jogi z syntetycznych materiałów i naturalnego drewna, dzieli się je również na podkategorie. Każdy z rodzajów drewna oferuje nieco inne właściwości. 

Kostka do jogi syntetyczna

Jednym z tańszych, ale niestety mniej trwałych klocków do jogi będzie ten wykonany z miękkiej pianki typu eva. Kostka do jogi z evy jest bardzo lekka i miękka. To dobry wybór, jeżeli zależy Ci na lekkości transportowanych na zajęcia jogistyczne akcesoriów. Z uwagi na swoją strukturę, kostka do jogi z pianki będzie jednak podatna na zarysowania i uszkodzenia. Z pewnością nie posłuży tak długo, jak kostka do jogi drewniana.

Kostka do jogi korkowa

Korek to specjalnie przetworzony, naturalny materiał, który dobrze amortyzuje, jest lekki i ekologiczny (ulega biodegradacji). Kostki do jogi korkowe zapewniają również dobrą stabilność, ponieważ wykazują właściwości antypoślizgowe. Niestety korek, podobnie jak pianka eva nie jest tworzywem bardzo trwałym. Wraz z czasem użytkowania może się kruszyć. Jego powierzchnia może się również rysować.

Kostki do jogi drewniane

Z całą pewnością kostki do jogi z drewna stanowią jedną z najbardziej popularnych grup akcesoriów do ćwiczeń logistycznych. Ich ciężar, trwałość i twardość sprawiają, że to jeden z najczęstszych wyborów zaawansowanych i średnio zaawansowanych joginów. Każda z kostek drewnianych do jogi będzie miała nieco inne właściwości i… cenę. Zobacz, jak rodzaj drewna wykorzystanego do produkcji kostki, wpływa na jej funkcjonalność. 

Dębowe kostki do jogi Joga Home
Dębowe kostki do jogi Joga Home

Kostki do jogi sosnowe

Kostki do jogi wykonane z drewna sosnowego są jedną z tańszych propozycji. Wyróżnia je jasna barwa, stosunkowo ciężka waga i stabilność. Przy wyborze kostki do jogi sosnowej zwróć również uwagę na jakość i metodę jej wykonania. Większość dostępnych na rynku klocków sosnowych jest wykonana z pojedynczych, odpowiednio przygotowanych kawałków drewna, które są odpowiednio spreparowane i sklejone w jedną całość. Podobną techniką produkowane są np. wysokiej jakości deski drewniane do krojenia.

Klocki sosnowe dostępne są w opcji lakierowanej i surowej. Nie musisz jednak obawiać się o ewentualne drzazgi na dłoniach. Kostki tego typu mają idealnie gładką powierzchnię!

Kostki do jogi dębowe

Dąb jest jednym z rodzajów drewna o najwyższym stopniu twardości. Kostki dębowe są mocniejsze i cięższe od wyżej opisanych kostek z sosny. Są również droższe. Różnica w cenie wynika z wyższej jakości, dłuższej żywotności i ceny samego materiału. Kostki do jogi dębowe są bardzo stabilne. Umożliwiają bezpieczne wykonywanie wielu ćwiczeń rozciągających. Możesz wybrać opcję surową lub lakierowaną.

Kostki do jogi z balsy i bambusa

Najlepsze kostki do jogi? Doświadczeni jogini bez wahania, zgodnie wskażą, że będą nimi te wykonane z egzotycznej balsy. Balsa, czyli Ochroma Pyramidale to bardzo duże i szybko rosnące drzewo, które naturalnie występuje w Ameryce Południowej i Północnej. Balsa to po hiszpańsku “tratwa”. Ta nazwa może odzwierciedlać właściwości tego materiału. Kostki do jogi z balsy będą jednocześnie niezwykle lekkie i oferujące niezwykłą amortyzację. Tańszą alternatywą kostek z balsy będą klocki do jogi z drewna bambusowego.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze kostek do jogi?

Najlepsza kostka do jogi to taka, która będzie dopasowana do Twoich indywidualnych preferencji. Jeżeli często chodzisz na treningi i zależy Ci na lekkiej torbie z akcesoriami do ćwiczeń, wybierz lekką kostkę do jogi z balsy, klocek korkowy do jogi lub kostkę z pianki eva. Jeżeli natomiast ćwiczysz w domu – zdecyduj się na nieco cięższe, ale jednocześnie trwalsze kostki do jogi z drewna sosnowego lub bukowego.

Klocki drewniane są wykorzystywane zarówno przez szkoły jogi, jak i indywidualistów, którzy ćwiczą w zaciszu własnego domu. To jeden z akcesoriów, w jaki naprawdę warto zainwestować nieco więcej środków.

Kostka do Jogi Korkowa Corner 4 Yoga
Kostka do Jogi Korkowa Corner 4 Yoga

Stabilność kostki do jogi

Kostki do jogi mają za zadanie poprawić stabilność osoby ćwiczącej. Ułatwiają przenoszenie ciężaru ciała. To właśnie dlatego odpowiednia budowa kostki do jogi ma wpływ na bezpieczeństwo wykonywanych ćwiczeń. Klocek musi być stabilny. Jego wszystkie kąty powinny być proste, powierzchnia równomierna i gładka. Im cięższy klocek wybierzesz, tym na lepszą stabilność podczas ćwiczeń możesz liczyć!

Waga klocka do jogi

Waga klocka do jogi ma wpływ nie tylko na stabilizację, ale również na jego mobilność i wygodę przenoszenia. Jeżeli treningi wykonujesz nie w domu, ale na sali, wybór lżejszej kostki do jogi wpłynie na Twoją wygodę. Cięższe kostki do jogi mogą oscylować wokół 1 kg wagi.

Wymiary kostki do jogi

Wielkość kostki do jogi jest kwestią indywidualną. Na rynku można najczęściej trafić na kostki o wymiarach 21-23 cm długości, 11-12 cm szerokości i około 6-7 cm wysokości. Chociaż możesz kupić również nieco mniejsze lub większe kostki, wymienione parametry są raczej standardowe i zdecydowana większość kostek do jogi będzie miała podobne.

Jak wybrać najlepszą kostkę do jogi? Pamiętaj, aby w pierwszej kolejności ocenić swoje indywidualne preferencje i potrzeby. Jeżeli jesteś osobą doświadczoną, najpewniej chętnie sięgniesz po najlepsze kostki do jogi z balsy. Jeżeli często podróżujesz na treningi, możesz celować w lżejsze kostki z korka lub syntetycznej pianki. Do ćwiczeń w domu lub na wyposażeniu sali zajęć świetnie sprawdzą się trwalsze i cięższe klocki do jogi drewniane. Wybór pozostawiamy Tobie!

Kostka do jogi – jak wybrać dobry model? - Ranking 2024

Warto sprawdzić ranking w kategorii Kostka do jogi – jak wybrać dobry model?, który codziennie aktualizujemy codziennie. Są tam najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.

RankingKostka do jogi – jak wybrać dobry model?ProducentCena
1Master Kostka do Jogi Blok Joga Pilates ZielonyMasterAktualna Cena
2Master Kostka do Jogi Blok Joga Pilates NiebieskiMasterAktualna Cena
3Insportline Klocek do jogi Bricky M 1IN-10977InSportLineAktualna Cena
4Kostka Do Jogi KJ01 Purple HMSHMSAktualna Cena
5Kostka do jogi korkowa yoga natural tiguar (22,4 x 14,8 x 7,4 cm)TiguarAktualna Cena

Dodaj komentarz