Atlas do ćwiczeń

Atlas to wielofunkcyjne urządzenie do ćwiczeń w domu i na siłowni. To właśnie w tym drugim miejscu ma się z nim najczęściej do czynienia. Wynika to faktu, że atlas do ćwiczeń wielostanowiskowy zajmuje zdecydowanie więcej miejsca od innych, popularnych urządzeń do ćwiczeń. Zakup dobrego atlasu do ćwiczeń wiąże się jednak z nieco większym, jednorazowym wydatkiem. Na rynku są dostępne urządzenia różnej klasy, mniej lub bardziej wyposażone. Nie każdy potrzebuje wszystkich funkcji, które ma najlepszy atlas do ćwiczeń. Na co zatem zwrócić uwagę przy jego zakupie i jak wybrać dobry atlas do ćwiczeń w domu (i nie tylko)?

Czy warto kupić atlas do ćwiczeń?

Profesjonalny atlas do ćwiczeń ma zastosowanie zwykle na siłowniach i salach fitness – rzadziej kupuje się go do domu (szczególnie kiedy nie ma się dużo miejsca do dyspozycji). Trening w domu jest dla wielu osób dużym komfortem. Podczas niego nie tylko nie trzeba czekać w kolejce do wybranej przez siebie maszyny, ale również można słuchać ulubionej muzyki i cieszyć się możliwością maksymalnego skupienia. To właśnie dlatego, wiele osób, które dysponują dodatkowym pokojem, garażem lub piwnicą, decyduje się na założenie swoje małej, prywatnej siłowni. Jednym z najbardziej potrzebnych  i praktycznych urządzeń do domowej siłowni będzie atlas do ćwiczeń. Ogólnie rzecz biorąc, jest to nie tylko duże, ale również dość skomplikowane urządzenie. Mimo tego, ćwiczenia z wykorzystaniem atlasu treningowego są bardzo bezpieczne, a na pewno już bezpieczniejsze niż treningi z wolnymi ciężarami. Atlas do ćwiczeń w domu jest zalecany głównie dla początkujących, którzy chcą uniknąć kontuzji podczas pracy z obciążeniem.

Czym jest atlas treningowy?

Atlas do ćwiczeń to wielofunkcyjne urządzenie fitness, które pozwala na trening całego ciała. Oczywiście są dostępne różne poziomy zaawansowania, jeśli chodzi o ten sprzęt, więc na początku warto przeanalizować swoje potrzeby i ustalić dostępny budżet, który można przeznaczyć na dobry atlas do ćwiczeń. To wielofunkcyjne urządzenie może służyć do treningu: rąk, pleców, nóg i tułowia.

Kupując profesjonalny atlas do ćwiczeń wysokiej jakości można być pewnym, że przydomowa siłownia, lub po prostu przestrzeń w domu przeznaczona na postawienie tego sprzętu, będzie odpowiednio wyposażone. Co więcej, z dobrego atlasu do ćwiczeń mogą korzystać osoby w różnym wieku, niezależnie od płci i sprawności. Trening na atlasie poprawie nie tylko kondycję, ale również siłę i wytrzymałość, dzięki czemu skorzystają z niego zarówno osoby pragnące zwiększyć masę mięśniową, jak i ci, którym zależy na zmniejszeniu obwodu ciała.

Atlas treningowy nadaje się do:

  • Rozgrzewki
  • Rozciągania mięśni
  • Budowania masy mięśniowej
  • Wyszczuplania sylwetki
  • Rehabilitacji

Jaki atlas do ćwiczeń wybrać?

Przy zakupie atlasu do ćwiczeń należy wziąć pod uwagę wiele kluczowych czynników. Przede wszystkim powinien być wykonany z trwałych i odpornych na korozję. Aby atlas do ćwiczeń spełniał funkcję w holistycznym treningu całego ciała, musi mieć wiele funkcji. Dobrze jest również zwrócić uwagę na to, czy mogą trenować na nim osoby o różnej wadze.

Najistotniejszymi kwestiami, które należy sprawdzić przy zakupie dobrego atlasu treningowego są:

  • Parametry techniczne
  • Wielkość urządzenia (przeciętne wymiary atlasu do ćwiczeń to np. około 130 cm szerokości, około 120 długości i ponad 2 metry wysokości)
  • Możliwość złożenia urządzenia

Możliwość złożenia urządzenia i jego wymiary są bardzo ważne już na samym początku – w momencie próby umiejscowienia atlasu w domu. Zbyt szerokie urządzenia, którego nie da się złożyć, może uniemożliwić  przeniesienie go przez futrynę drzwi. Wielkość urządzenia ma z kolei znaczenie, kiedy ma się ściśle określona przestrzeń. Niektóre modele są nie tylko niewielkie, ale można je również złożyć bez żadnych problemów.

Maksymalna waga użytkownika i wymiary urządzenia

Przy wyborze najlepszego atlasu dla siebie warto zwrócić uwagę na maksymalną, dopuszczalną wagę, którą można obciążyć urządzenie. Tutaj znaczenie mają dwa parametry:

  • Waga użytkownika
  • Waga obciążenia, którego będzie się używało podczas treningu

Najtańsze na rynku modele mają niestety różne ograniczenia. Najczęściej spotykanym z nich  jest stosunkowo niskie, dopuszczalne obciążenie maszyny. Może się okazać, że osoba, której waga przekracza 100 kg (co jest bardzo powszechnie nie tylko wśród osób z nadwagą, ale również z dużą masą mięśniową) nie będzie mogła na nim ćwiczyć. Przed zakupem dobrze jest zwrócić również uwagę na :

  • Wymiary miejsca do siedzenia,
  • Wymiary oparcia atlasu
  • Wysokość i szerokość stosu, czyli górnej części urządzenia
  • Liczba odważników stosu,
  • Ilu stopniowa jest regulacja modlitewnika (3,5 itp.),
  • Z czego wykonane są linki  atlasu (najtrwalsze będą z plecionki stalowej)

Najważniejsze funkcje atlasu do ćwiczeń

Wybierając atlas do ćwiczeń, trzeba zweryfikować jakie ma funkcje. To bardzo ważne, ponieważ liczba dostępnych funkcji jest proporcjonalna do liczby ćwiczeń, które będzie można wykonywać na atlasie. Najpopularniejsze funkcje atlasu do ćwiczeń:

  • Wyciskanie na leżąco i siedząco,
  • Stacja motylkowa (ramiona do rozpiętek),
  • Przyrząd to treningu mięśni nóg,
  • Modlitewnik,
  • Wyciąg górny,
  • Wyciąg dolny,
  • wieża latissimus
  • dip (pompki na poręczach)
  • Dolny drążek, który może służyć jako gryf lub wioślarz,
  • Ławka skośna,
  • Push up,
  • Prasa do nóg,
  • Itp.

Na domowym atlasie treningowym można wykonać pełny trening całego ciała. Można na nim ćwiczyć następujące partie mięśni: triceps, biceps, mięsień naramiennych, grzbietu,  przedramion, pośladków, nóg, piersiowych, posturalnych i trapezowych. Najczęściej można swobodnie zdejmować i modyfikować atlas do planowanych ćwiczeń.

Ile kosztuje atlas do ćwiczeń?

Dobry atlas do ćwiczeń to koszt rzędu od około 2000 do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Czy osoba, która chce kupić dobry atlas do ćwiczeń do 1000 złotych, musi pogodzić się z porażką? Niekoniecznie. W tej cenie można kupić nowy, jednostanowiskowy mini atlas do ćwiczeń, lub postawić na lepszy, ale używany sprzęt. Minusem drugiej opcji jest brak gwarancji, która jest dość ważna. Ceny atlasów są uzależnione od liczby stanowisk, marki urządzenia i jego jakości. Najdroższe są atlasy olimpijskie. Najtańsze będą natomiast mini atlasy jednostanowiskowe.

Jaki atlas do ćwiczeń będzie najlepszy? Kupując to urządzenie dobrze jest sprawdzić, czy jest ono dedykowane do użytku domowego, czy profesjonalnego (czyli do klubów, sal fitness i siłowni). Następnie określić swój budżet i oczekiwania co do zakresu, ilości i rodzajów ćwiczeń. Dobry atlas do ćwiczeń to inwestycja na lata – mogą z niego korzystać również osoby starcze, którym zależy na utrzymaniu ciała w dobrej kondycji. Istotne jest również miejsce, którym się dysponuje na postawienie urządzenia – osoby, które nie mogą się cieszyć dużą przestrzenią, powinny stawiać na atlas jednostanowiskowy, który nie tylko jest tańszy, ale przede wszystkim zajmuje znacznie mniej miejsca.

Atlas do ćwiczeń - Ranking 2024

Warto sprawdzić ranking w kategorii Atlas do ćwiczeń, który codziennie aktualizujemy codziennie. Są tam najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.

RankingAtlas do ćwiczeńProducentCena
1WYCIĄG atlas BRAMA do ĆWICZEŃ ściany GÓRNY DOLNY do ćwiczeń ścienny KSSL028Aktualna Cena
2HMS Atlas suwnica Smitha X2HMSAktualna Cena
3Wyciąg Górny Dolno Regulowany Treningowy MFX006Aktualna Cena
4Master Sport Stacja do treningu funkcjonalnego BMM 40Master SportAktualna Cena
5K-SPORT WYCIĄG TRENINGOWY WOLNOSTOJĄCY Z SIEDZISKIEM POTRÓJNY KSSL116K-sportAktualna Cena

2 komentarze do “Atlas do ćwiczeń”

  1. Fajne atlas do ćwiczeń na pewno obowiązkowo powinien znajdować się na siłowni. Chciałbym taki mieć w domu, bo dużo trenuję ale na razie szukam informacji, który będzie najlepszy, najkorzystniejszy cenowo… No, i szukam też miejsca w domu, bo coraz więcej sprzętu mam na oku.

    Odpowiedz
  2. Dobrze jest sprawdzić, czy jest ono dedykowane do użytku domowego, czy profesjonalnego. Bardzo ważna kwestia. Atlas do ćwiczeń może być naprawdę ogromnie rozbudowany, co w domowym użytku nie jest nam potrzebne. Chyba, że tworzymy naprawdę wypasioną domową siłownię. Ale moim zdaniem szkoda pieniędzy, bo sprzęt jest dość drogi. Wystarczy podstawowy model.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz