Najlepsze ćwiczenia na triceps – dla początkujących i zaawansowanych

Ćwiczenia na triceps, mogą być wykonywane zarówno w domu, jak i na siłowni. Ćwiczenia na triceps bez sprzętu dostępnego w klubie fitness również mogą być skuteczne i dawać wymierne efekty. Niemniej jednak ktoś, kto chce iść o krok dalej w rzeźbieniu swojego ciała, prawdopodobnie nie wyobraża sobie ćwiczeń na triceps ze sztangą lub atlasem, które najczęściej dostępne są wyłącznie na siłowniach. Jakie są najlepsze ćwiczenia na triceps? Które można wykonać w domu, a jakie w klubie?

Ćwiczenia na triceps a efekty sportowe

Efekty ćwiczeń na triceps
Triceps po ćwiczeniach

Triceps, jak sama, łacińska nazwa wskazuje, oznacza „trójgłowy mięsień ramienia”. Triceps składa się z trzech różnych mięśni – zwanych głowami. Każdą z nich można trenować na nieco inny sposób, ale są też holistyczne ćwiczenia, które wpływają na cały triceps. Triceps najlepiej trenuje się podczas wyciskania na ławce, korzystania z wyciągu górnego, wyciskania na podłodze i ćwiczeń na triceps z hantlami, których obciążenie dobiera się proporcjonalnie do kondycji, rodzaju treningu i możliwości. Dobrze rozwinięty triceps nie tylko wspomaga ramiona przy stabilności podczas ruchów ponad poziomem głowy – to szczególnie istotne u osób trenujących podnoszenie ciężarów. Ponadto, włączenie ćwiczeń na triceps do swojego programu treningowego może pomóc w rozwoju klatki piersiowej i ramion.

Ćwiczenia na triceps a efekty zdrowotne, rehabilitacyjne

Ćwiczenia na triceps w domu mogą również posłużyć poprawie kondycji stawów łokciowych, mieć funkcję chroniące ścięgna i więzadła przed nadmiernym obciążeniem łokci. To dobre rozwiązanie dla osób spędzających w ciągu dnia wiele godzin przy biurku, a także osób starszych, które walczą o zachowanie dobrej kondycji lub poprawę sprawności. Ćwiczenia na triceps z hantlami lub bez sprzętu – wykonywane regularnie w domu są w stanie pomóc starszym osobom podnieść się z niskich siedzeń (np. głębokich foteli, kanapy), a także pełnić rolę prewencyjną przed kontuzjami podczas potknięć. Dzięki sprawnym tricepsom poprawia się siła i sprawność chwytu, więc łatwiej jest utrzymać ciało siłą rąk podczas upadku. Finalnie – dobre ćwiczenia na triceps mogą poprawić ogólną siłę i funkcjonalność górnej części ciała.

Najlepsze ćwiczenia na triceps bez sprzętu

Ćwiczymy triceps bez sprzętu
Ćwiczymy triceps bez sprzętu

Najefektywniejsze ćwiczenia na triceps wcale nie muszą być związane z dostępem do profesjonalnych urządzeń przeznaczonych do treningu siłowego. Aby ćwiczyć triceps w domu, naprawdę nie trzeba wiele – najczęściej wystarczy ciężar własnego ciała, zwykłe hantle lub dwie butelki wody, które będą stanowić ich alternatywę. Osoby bardziej zaawansowane mogą skorzystać z obciążników treningowych, które umieszczona na rękach zmaksymalizują efektywność domowego treningu.

Pompki na triceps

Do najefektywniejszych ćwiczeń na triceps można zaliczyć pompki. Jeśli podczas ich wykonywania prawidłowo ułożysz ręce na podłodze (w inny sposób niż do klasycznej wersji pompek), ukierunkujesz je na trening tricepsu. Pompki na triceps można spokojnie wprowadzić do podstawowego planu treningowego, nie wymagają zaawansowanych umiejętności i nie potrzeba do nich niczego poza płaską, twardą powierzchnią. Najważniejszy aspekt techniki ich wykonywania to maksymalnie bliskie ułożenie rąk. Powinny one znajdować się możliwie blisko wysokości ramion – to cały sekret ich skuteczności.

Aby wykonać pompki na triceps, przyjmij pozycję deski. Ramiona powinny być w pełni wyciągnięte z rękami bezpośrednio pod stawem barkowym. Stopy i uda powinny być blisko siebie. Pamiętaj, aby umieścić dłonie pod stawem barkowym, a może nawet nieco dalej – w kierunku bioder. W pozycji deski aktywnie ściągnij łopatki razem, aby poczuć napięcie mięśni w górnej części pleców. Pomoże to ustabilizować pas barkowy i zapewni odpowiednią stabilność w fazie opuszczania ciała na ziemię. Za pomocą siły ramion podnieś całe ciało – upewnij się, że biodra i plecy są w linii prostej. Następnie opuść powoli ciało do pozycji wyjściowej.

Pompki na triceps i inne ćwiczenie wykorzystujące wagę ciała

Ćwiczenia na triceps z hantlami

Ćwiczymy triceps z hantlami

Dobre ćwiczenia na triceps z hantlami nie są skomplikowane, a wykonane prawidłowo przynoszą wymierne efekty w postaci zwiększenia siły i masy mięśniowej ramion. Można wykonywać je w domu, nawet przy ograniczonej powierzchni w pozycji siedzącej lub leżącej.

  • Usiądź na stabilnym krześle (lub ławeczce do ćwiczeń – jeśli masz taką w domu). Weź hantlę do ręki i unieś ją nad głową (ręka powinna być napięta i wyprostowana). Teraz zegnij rękę w stawie łokciowym tak, aby hantla została skierowana za obszar karku. Teraz wyprostuj rękę i powtórz czynność. Liczbę serii i powtórzeń ustala się indywidualnie. Po zakończeniu serii zmień rękę.
  • To samo ćwiczenie na triceps z hantlami możesz wykonać na leżąco. Połóż się na twardym podłożu i umieść hantle w obu dłoniach.  Spokojnym, kontrolowanych ruchem unoś obie ręce, symetrycznie względem siebie w górę nad klatkę piersiową. Pamiętaj, aby staw łokciowy w ostatniej razie ruchu był wyprostowany. Zegnij ręce i powróć do pozycji wyjściowej.
Triceps z hantlami

Skuteczne ćwiczenia na triceps na siłowni

Siłownia ma tę przewagę nad ćwiczeniami wykonywanymi w domu, że oferuje dostęp do zaawansowanych ćwiczeń na triceps z użyciem nawet bardzo dużego obciążenia. Dostęp do sztangi, różnorodnego obciążenia i profesjonalnego atlasa do ćwiczeń daje po prostu więcej możliwości treningowych. Nie oznacza to jednak, że ćwiczenia na triceps w domu są mniej skuteczne.

Wyciąg górny

Ćwiczenia na triceps na atlasie do ćwiczeń są jednymi z popularniejszych i skuteczniejszych. Ruch wykonywany podczas tego ćwiczenia jest ukierunkowany głównie na mięśnie tricepsu i jednocześnie nie obciąża barku i nie powoduje dodatkowego obciążenia stawów. Wykonywanie ćwiczeń na triceps z użyciem wyciągu górnego ogranicza również zmęczenia innych mięśni (klatki piersiowej, ramion itp.). Zwiększony zakres ruchu pozwala na maksymalne rozciągnięcie tricepsu – dzięki temu można liczyć na wymierne efekty w możliwie krótkim czasie.

Trening tricepsów na wyciągu górnym

Ćwiczenia na triceps ze sztangą

Najefektywniejsze ćwiczenie na triceps to między innymi tzw. wyciskanie francuskie z wykorzystaniem sztangi łamanej, która jest krótsza niż tradycyjny gryf klasycznej sztangi i nie jest prosta, tylko ma załamania w newralgicznych miejscach. Dobre ćwiczenie na triceps ze sztangą łamaną angażuje aż dwie głowy tricepsu. Można wykonywać je na siedząco lub leżąco. Szczególną uwagę należy zwrócić na próbę maksymalnego wydłużenia fazy spięcia mięśni podczas wyciskania (tzw. fazy ekscentrycznej).

Trening tricepsów ze sztangą

Pompki na drążku do ćwiczeń/poręczach

Drążek do ćwiczeń to przyrząd, który jest zwykle dostępny w klubie fitness, ale można również go kupić i zainstalować w domu. Jednym ze skuteczniejszych ćwiczeń na triceps jest podciąganie na drążku. Można wykonać je tyłem do ściany. Inna nazwa tego ćwiczenia to pompki na poręczach (szruksach). Jest to ćwiczenie, które najbardziej angażuje triceps i klatkę piersiową.

Pompki w podporze tyłem
Pompki na poręczach

O czym warto pamiętać podczas treningu tricepsów?

Najefektywniejsze ćwiczenia na triceps powinny skupiać się nie tyle, co na obciążeniu, ale przede wszystkim na liczbie powtórzeń i prawidłowej technice. Dobrze jest również pamiętać o tym, żeby nie wykonywać ćwiczeń na triceps bezpośrednio po treningu barków i klatki piersiowej (chociaż co do tego są różne opinie i różne „szkoły”). Czemu? Podczas wykonywania ćwiczeń ba barki i klatkę, triceps pełni rolę pomocniczą – po treningu dochodzi więc do jego osłabienia, przez co w kolejnym dniu, ćwiczenia stricte na triceps mogą nie być już tak efektywne. Warto również zwiększyć liczbę dni treningowych przeznaczonych na tę partię ciała (np. do dwóch sesji w ciągu tygodnia).

Niezależnie od tego, jakie ćwiczenia na triceps się zaplanuje – regularnie wykonywane wpłyną diametralnie na wzrost siły rąk. Wiele osób błędnie uważa, że największa siła rąk jest mierzona wielkością bicepsa. Tak naprawdę to w głównej mierze triceps ma wpływ na siłę, wytrzymałość, ale tez w pewnym stopniu na objętość ramion. Silny triceps stanowi dobrą równowagę dla bicepsa. Zachowanie harmonii między dwoma rodzajami treningu sprawi, że efekt wizualny będzie bardziej  satysfakcjonujący – mięśnie ramion będą wyraźniejsze i większe. Ćwiczenia na triceps dla kobiet będą takie same jak te opisane wyżej – kobiety mogą użyć jednak nieco mniejszego obciążenia – dopasowanego do swojej budowy ciała, kondycji, warunków i możliwości.

Chociaż większość treningów pleców i górnej części ciała angażuje w pewnym stopniu triceps  -naprawdę warto uwzględnić indywidualne ćwiczenia na triceps w swoim planie treningowym. Na szczęście trening ramion jest jednym z wdzięczniejszych, ponieważ charakteryzuje się tym, że dość szybko pojawią się widoczne efekty.

2 komentarze do “Najlepsze ćwiczenia na triceps – dla początkujących i zaawansowanych”

  1. Zawsze myślałam, że żeby mieć umięśnione i wyrzeźbione ciało, trzeba poświęcić na to wiele czasu na siłowni. Ostatnio przekonuję się, że efektowne ćwiczenia można wykonywać w domu. Co wcale nie jest trudne. Pracuję już nad swoim tricepsem i na pewno wykorzystam te ćwiczenia na triceps, które polecacie.

    Odpowiedz
  2. Jest kilka podstawowych ćwiczeń na triceps, które nie są skomplikowane, a przynoszą zamierzony efekt. Moje ulubione to przede wszystkim ściąganie drążka oraz prostowanie ramienia z obciążeniem. Większość fajnych ćwiczeń na triceps można wykonać bez problemu w domu.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz