Dobry ergometr wioślarski, czyli tzw. wioślarz to urządzenie do ćwiczeń, które podczas treningu aktywuje wiele grup mięśniowych. To świetny sprzęt do rzeźbienia sylwetki, który równie dobrze sprawdza się przy budowaniu kondycji! Finalnie – wioślarz to optymalne rozwiązanie dla miłośników kajakarstwa, którzy nie zawsze mogą trenować w terenie. Przeczytaj nasz poradnik – dowiesz się co daje ergometr wioślarski, jakie mięśnie pracują podczas ćwiczeń na tym urządzeniu, oraz – jeśli planujesz jego zakup – na jakie aspekty techniczne warto zwrócić uwagę.
Spis treści
Co to jest ergometr wioślarski?
Wioślarz to sprzęt do ćwiczeń, który ma zadanie imitować ruchy wykonywane podczas wiosłowania. To maszyna składająca się ze specjalnego siedziska, które umocowane jest na szynie. Każdy ergometr wioślarski ma również drążek do podciągania ciężaru ciała (krzesełko jest przesuwane wraz z ciałem w stronę uchwytu), a także wyznaczone miejsca na nogi. Trening na wioślarzu jest prosty – użytkownik sprzętu siada na ergometrze, chwyta za drążek umieszczony przed sobą i za pomocą pracy nóg i ramion zmienia swoją pozycję.
Ergometr wioślarski – jakie mięśnie pracują?
Podczas treningu na ergometrze pracuje wiele partii mięśniowych. Wykonując trening regularnie i pamiętając o odpowiedniej technice, można wzmocnić na nim:
- mięśnie ramion,
- mięśnie klatki piersiowej,
- mięśnie brzucha,
- nogi,
- pośladki.
Co ważne – z tak ogólnorozwojowych ćwiczeń można skorzystać każdy – nie tylko sportowcy korzystający z wioślarza podczas praktycznych treningów kajakarskich. Ergometr wioślarski do domu – jeśli znajdziesz dla niego miejsce, jest również doskonałym sprzętem do poprawy kondycji, poprawy wyglądu sylwetki i utrzymania dobrego stanu zdrowia i samopoczucia. Można na nim ćwiczyć i jednocześnie oglądać swój ulubiony film lub serial.
Jaki ergometr wioślarskie kupić? Rodzaje wioślarzy
Na rynku znajdziesz wiele modeli ergometrów wioślarskich, a każdy z nich cechują inne wymiary, opcje dodatkowe i nośność, ale przede wszystkim technologia wykorzystana do wprawiania wioślarza w ruch. Wyróżnia się aż pięć rodzajów ergometrów wioślarskich. To Ty decydujesz jaki ergometr wioślarski będzie najlepiej odpowiadała Twoim potrzebom.
Ergometr wioślarski mechaniczny
Solidny wioślarz mechaniczny jest dobrym pomysłem na sam początek przygody treningowej z urządzeniem tego typu. To najtańsza i najprostsza wersja ergometru. Wielu specjalistów, którzy mają poszanowanie do portfeli innych osób i nie chcą ni siłę proponować bardzo kosztownego urządzenia, które może nie mieć praktycznego zastosowania, uważa, że jest to najlepszy ergometr wioślarski do domu. Jedną z wad wioślarza mechanicznego jest dość ograniczona możliwość regulacji obciążenia i głośna praca, niemniej dla osób początkujących sprawdzi się naprawdę dobrze!
Ergometr wioślarski magnetyczny
Kolejnym z nieco bardziej już zaawansowanych technicznie we ergometrów wioślarskich do domu są wioślarze magnetyczne. Ich budowa nie jest bardzo skomplikowana. Cała konstrukcja napędzana jest kołem zamachowym z systemem oporu. Ergometr wioślarski magnetyczny oferuje również szeroki zakres ręcznej regulacji obciążenia, a jego praca jest płynna i cicha.
Wioślarz magnetyczny Zipro Wioślarz magnetyczno-powietrzny Zipro Dash
➾Szczegóły TOP1: Zipro Wioślarz magnetyczno-powietrzny Zipro DashErgometr wioślarski powietrzny
Ergometr wioślarski powietrzny jest modelem, który bardzo dobrze oddaje naturalne odczucia wioślarzy podczas pływania po wodzie. Opór w tego rodzaju urządzeniach jest dość duży, przez co są to modele polecane i doceniane przez zawodowców i osoby z większym doświadczeniem w treningu na wioślarzu.
Wioślarz powietrzny Zipro Wioślarz magnetyczno-powietrzny Zipro Dash
➾Szczegóły TOP1: Zipro Wioślarz magnetyczno-powietrzny Zipro DashErgometr wioślarski wodny
Ergometr wioślarski wodny oferuje niezwykle realistyczne wrażenia z treningów. Takie modele najczęściej dostępne są na salach fitness i na siłowniach. Bardzo wysoki opór ruchów i ich niezwykła realistyczność jest tym, co sprawia, że zawodowi wioślarze bardziej chętnie trenują na tego rodzaju, zaawansowanym technice (i relatywnie droższym) urządzeniu.
Wioślarz wodny Wioślarz wodny Kingsmith RMWR1F SA
➾Szczegóły TOP1: Wioślarz wodny Kingsmith RMWR1F SAErgometr wioślarski hydrauliczny
System działania ergometru wioślarskiego z napędem hydraulicznym jest dość skomplikowany. Opiera się bowiem na pracy tłoków hydraulicznych wkomponowanych w bryłę urządzenia. To zaawansowany sprzęt, który raczej nie znajdzie zastosowania w domowym użytku.
Na sam początek treningów z ergometrem wioślarskim najlepiej jest wybrać modele magnetyczne i mechaniczne. To jednocześnie grupa sprzętów, które najlepiej sprawdzą się jako wyposażenie domowej siłowni. Ergometry magnetyczne wyróżniają się cichą pracą, co może być ważne, jeśli podczas treningu planujesz np. oglądać telewizję lub słuchać muzyki.
Ergometr wioślarski – wymiary urządzenia
Wioślarz po rozłożeniu zajmuje sporo miejsca. Jeśli przestrzeń, w której planujesz go ustawić nie grzeszy metrażem – zdecyduj się na model składany, który będziesz montować tuż przed rozpoczęciem ćwiczeń. Biorąc pod uwagę przestrzeń do ćwiczeń, zwróć uwagę nie tylko długość (zwykle od około 160 cm do ponad 200 cm), ale też szerokość (zwykle około 60 cm) wokół ergometru, niezbędną do przeprowadzenia bezpiecznego treningu.
Nośność
Osoby o postawnej sylwetce, których BMI przekracza normę, przed zakupem dobrego ergometru wioślarskiego powinny zwrócić uwagę na dopuszczalne obciążenie urządzenia, czyli tak zwana nośność. Chociaż zdecydowana większość sprzętów dostępnych na rynku ma nośność, która spokojnie pozwoli wykonać intensywny trening większości osób, to jednak przy wyborze wioślarza do domu, warto zweryfikować ten ważny parametr.
Regulacja obciążenia
Najlepszy wioślarz do ćwiczeń będzie pozwalał na swobodną, manualną regulację obciążenia. Dzięki temu możesz z łatwością dopasować wydajność treningu do swoich możliwości i potrzeb. Najnowocześniejsze ergometry wioślarskie z wyświetlaczem LCD umożliwiają dotykowe, komputerowe ustawienie obciążenia, dopasowane do wgranego w nich programu treningu.
Dodatkowe opcje – wyświetlacz LCD i programy treningowe
Najlepszy wioślarz do ćwiczeń może być wyposażony w specjalny ekran w postaci tabletu, który nie tylko dostarcza informacji o liczbie spalonych kalorii, czasie treningu i aktualnie ustawionym obciążeniu, ale też wyświetla filmy np. z widokami podczas prawdziwych spływów kajakowych.
Można również wybrać model prostszy, z prostym wyświetlaczem LCD, który pokazuje tylko czas trwania ćwiczeń i inne, bardzo podstawowe funkcje (np. poziom obciążenia w skali liczbowej). Zaawansowane ergometry wioślarskie mogą mieć również podłączony pulsoksymetr, który mierzy tętno podczas ćwiczeń – to bardzo ważna informacja podczas treningów kardio.
Ile kosztuje ergometr wioślarski?
Na rynku sprzętów sportowych jest bardzo wiele modeli wioślarzy – każdy w nieco innej cenie. Na koszt ergometru wioślarskiego składa się wiele czynników – marka, rodzaj wioślarza, liczba opcji dodatkowych. Ogólnie można przyjąć, że dobry ergometr wioślarski może kosztować już od około 800 do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Warto jednak zaznaczyć, że koszt wioślarza do użytku domowego będzie mieścił się w niższym przedziale cenowym. Całkiem dobry sprzęt do domu kupisz już za 1000 do 3000 złotych. Są to jednak widełki orientacyjne.
Wioślarz jest sprzętem, który świetnie sprawdzi się zarówno podczas domowego treningu, jak i na siłowni czy w klubie wioślarskim. Ceny tego rodzaju sprzętu są całkiem przystępne, a efekty treningowe – bardzo satysfakcjonujące. Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z treningiem na wioślarzu, nie inwestuj od razu w najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenie. Na start w zupełności wystarczy dobry ergometr wioślarski magnetyczny.
Najlepszy ergometr wioślarski – jaki wybrać? - Ranking 2025
Warto sprawdzić ranking w kategorii Najlepszy ergometr wioślarski – jaki wybrać?, który codziennie aktualizujemy codziennie. Są tam najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.
Na mojej sali fitness znajduje się taki ergometr wioślarski i ciągle się zastanawiam czy czasem nie skorzystać z niego. Dzięki wam dowiedziałam się o tym sprzęcie trochę więcej. Widzę też, że staje się coraz popularniejszy, bo organizowane są nawet zawody w wielu miejscach.
Niewiele wiem o tym urządzeniu, ale ostatnio stanęło u nas w pracy i nawet będą odbywały się na tych jakieś zawody, bo musimy utworzyć grupę. Stąd też szukam informacji 🙂 Nie wydaje się skomplikowane, więc może się polubimy.