Drążek do podciągania

Kalistenika to rodzaj ćwiczeń ogólnorozwojowych, do których wykorzystuje się ciężar własnego ciała. Do jednych z głównych ćwiczeń zalicza się podciąganie. To jeden z najskuteczniejszych sposobów na wzmocnienie pleców, ramion i rozbudowę mięśni tych partii. Możliwość ćwiczenia w zaciszu domowym połączona z realnymi efektami jest możliwa dzięki zaopatrzeniu się w dobry drążek do podciągania. Na rynku można znaleźć kilka ich rodzajów. Jaki drążek do podciągania wybrać? Który sprawdzi się najlepiej w przestrzeni domowej, a jaki jest dedykowany stricte jako wyposażenie profesjonalnej domowej siłowni?

Jaki drążek do podciągania wybrać?

Niezależnie od tego czy wybierze się drążek do podciągania wolnostojący, czy też prosty i łatwy w instalacji drążek do podciągania na drzwi – ten rodzaj akcesorium do ćwiczeń, mimo nieskomplikowanej konstrukcji zapewnia bardzo szeroki zestaw ćwiczeń. Drążek do podciągania może być wykorzystany nie tylko do rozbudowy tkanki mięśniowej, ale również wzmocnienia pleców u osób, które skarżą się na bóle kręgosłupa. Dobre drążki do podciągania zazwyczaj składają się z metalu, pewnego rodzaju pianki lub gumy w miejscach uchwytów, a także są wyposażone w specjalne mechanizmy lub środki do przymocowania do framugi drzwi, ściany lub sufitu. Ich głównym zadaniem jest umożliwienie osobie podniesienie się z podłoża za pomocą różnych mięśni górnej części ciała, w tym ramion, pleców i mięśni klatki piersiowej.

Jest wiele niuansów jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze dobrego drążka do ćwiczeń. Przed dokonaniem wyboru należy najpierw ocenić przestrzeń domową, na której zostanie umocowany drążek. Pod uwagę warto wziąć nie tylko sam rozmiar urządzenia do ćwiczeń, ale również obszar wokół drążka – miejsca powinno starczyć na spokojne poruszanie nogami i ciała podczas ćwiczeń. Warto bowiem pamiętać, że najlepszy drążek do podciągania oferuje wiele rodzajów ćwiczeń – nie tylko samo podciąganie. Obecnie można wybrać wśród wielu rodzajów drążków. Najczęściej wybór ogranicza się między drążkiem do montażu na ścianie (w tym drążkiem mocowanym do sufitu), drążkiem umieszczanym na futrynie drzwi i przenośnym drążkiem wolnostojącym. Przymierzając się do zakupu należy sprawdzić rozmiar ościeżnicy, sufitu, ściany, a następnie poszukać właściwego rozwiązania. Sprawdzając ściany i sufit dobrze jest zadbać materiał, z jakich zostały wykonane. Mocowanie musi być solidne – to jedyna gwarancja bezpiecznych ćwiczeń. Dużą zaletą drążków do podciągania jest to, że są stosunkowo niedrogie. Prostota jego budowy pozwala zwykle na zakup wysokiej jakości sprzętu w bardzo przystępnej cenie.

Drążek do podciągania na drzwi

Dobry drążek do podciągania na drzwi jest uniwersalnym rozwiązaniem. Dzięki braku konieczności gospodarowania specjalnego miejsca – to najczęściej wybierany typ drążka. To co przy tym ważne – jest przy okazji najłatwiejszy w montażu i najtańszy! Co więcej – jeśli wybierze się drążek rozporowy do podciągania – będzie rozwiązaniem przenośnym. Można go łatwo usunąć i umieścić w innym miejscu. Drążek rozporowy do podciągania jest również nieinwazyjny dla struktury drzwi. Aby go umieścić nie trzeba wiercić w ościeżnicy otworów do montażu. Jeśli ma się w domu dużo wolnego miejsca na zamontowanie drążka do ściany lub sufitu ale nie ma się pewności co do wytrzymałości i budowy ścian – drążek zamocowany do drzwi będzie najlepszą opcją.

RankingDrążek rozporowyProducentCena
1Drążek rozporowy KSSL067, K-SPORTAktualna Cena
2Drążek Rozporowy Regulowany Do Podciągania ĆwiczeńAktualna Cena
3Wytrzymały drążek rozporowy do podciągania regulowany Hop-SportAktualna Cena
4Drążek Do Podciągania Rozporowy 62-100 Do FutrynyAktualna Cena
5Insportline inSPORTline Drążek rozporowy montowany do futryny (354)InSportLineAktualna Cena
Drążek rozporowy

Drążek rozporowy Drążek rozporowy KSSL067, K-SPORT

➾Szczegóły TOP1: Drążek rozporowy KSSL067, K-SPORT

Wadą instalacji drążka do drzwi jest to, że podczas ćwiczeń trzeba ustabilizować każdy ruch i zawsze poruszać się bardzo ostrożnie. Chociaż z drugiej strony może to również stanowić przewagę – zmuszając do sprawowania kontroli nad swoimi ruchami. Drążek rozporowy można również zainstalować w wąskim korytarzu – opierając jego końce o ściany. Aby zachować maksimum bezpieczeństwa – drążek do podciągania na drzwi należy montować wyłącznie na solidnych ościeżnicach. Podwyższeniem standardu bezpiecznych ćwiczeń jest zamontowanie dodatkowego klina, który ma za zadanie zabezpieczyć drążek przed osunięciem. Cała konstrukcja jest oparta na poprzeczce, którą zaczepia się o futrynę drzwi. Dobry drążek do podciągania oparty na takim rozwiązaniu jest niedrogi. Jego średnia cena wynosi już od kilkudziesięciu do maksymalnie kilkuset złotych (za sprzęt znanej marki z dodatkowymi akcesoriami).

Drążek do podciągania do ściany

Drążek ścienny, oprócz stabilności i dodatkowego bezpieczeństwa, doskonale nadaje się do wykonywania pełnego zakresu ruchów. Jeśli konfiguracja pozwala chwycić drążek tyłem do ściany, podczas ćwiczeń można również swobodnie korzystać z nóg i wykonywać nie tylko podciągnięcia ramion, ale również nóg. Dobry drążek do podciągania do ściany często jest wyposażony w uchwyty z wyprofilowanym nachyleniem. Wybór uchwytu ma znaczenie przy obciążeniu nadgarstków, nie ma jednak wpływu na zakres wykonywanych ćwiczeń. Ceny drążków montowanych do ściany są bardzo zróżnicowane. Prosty model można kupić za niewiele ponad 100 złotych – droższe modele kosztują nawet trzy razy tyle.

RankingDrążek do podciągania do ścianyProducentCena
1Marbo Sport Drążek uniwersalny do ściany i sufitu z mocowaniem na worek MH-D202 2.0 - 1008555Marbo SportAktualna Cena
2Marbo Sport Drążek multifunkcyjny do ściany i sufitu MS-D103 -Marbo SportAktualna Cena
3K-SPORT Poręcz treningowa do ćwiczeń mięśni brzucha ścienna KSH004/SKK-sportAktualna Cena
4K-SPORT Drążek treningowy do ćwiczeń podciągania ściana/sufit KSSL041K-sportAktualna Cena
5K-SPORT Drążek do ćwiczeń podciągania ścienny KSH050K-sportAktualna Cena
Drążek do podciągania do ściany

Drążek do podciągania do ściany Marbo Sport Drążek uniwersalny do ściany i sufitu z mocowaniem na worek MH-D202 2.0 - 1008555

➾Szczegóły TOP1: Marbo Sport Drążek uniwersalny do ściany i sufitu z mocowaniem na worek MH-D202 2.0 - 1008555

Drążek do pociągania do sufitu

Drążek do podciągania zamontowany na suficie, jeśli jest prawidłowo zamocowany, może wytrzymać dużą siłę podczas kołysania ciałem. Jest zatem idealnym i bezpiecznym rozwiązaniem dla osób o większej wadze. Drążek do podciągania do sufitu daje również zdecydowanie największą swobodę podczas ćwiczeń. Można używać swoich nóg do różnych złożonych ruchów, a przy wykonywaniu ćwiczeń nie będzie konieczne zginanie ich w stawie kolanowym. Jest to zdecydowanie najlepszy drążek do podciągania w warunkach domowych, dedykowany osobom, które bardziej profesjonalnie podchodzą do treningów. Dobry drążek do podciągania do sufitu można już kupić za około 250 – 400 złotych.

RankingDrążek sufitowyProducentCena
1Marbo Sport Drążek uniwersalny do ściany i sufitu z mocowaniem na worek MH-D202 2.0 - 1008555Marbo SportAktualna Cena
2Marbo Sport Drążek multifunkcyjny do ściany i sufitu MS-D103 -Marbo SportAktualna Cena
3K-SPORT Drążek treningowy do ćwiczeń podciągania SUFITOWY KSSL030K-sportAktualna Cena
4K-SPORT Drążek treningowy do ćwiczeń podciągania ściana/sufit KSSL041K-sportAktualna Cena
5Inny Drążek-drabinka Do Ćwiczeń Podciągania Ściana/sufit Monkeybar Kssl040 183InnyAktualna Cena
Drążek sufitowy

Drążek sufitowy Marbo Sport Drążek uniwersalny do ściany i sufitu z mocowaniem na worek MH-D202 2.0 - 1008555

➾Szczegóły TOP1: Marbo Sport Drążek uniwersalny do ściany i sufitu z mocowaniem na worek MH-D202 2.0 - 1008555

Drążek do podciągania wolnostojący (stacjonarny)

Dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z ćwiczeniami i postanowiły zainwestować w uniwersalne urządzenie, które nie zajmuje dużo miejsca w domu, drążek wolnostojący może okazać się niepotrzebny. Dobry drążek do podciągania wolnostojący to znacznie większa i bardziej skomplikowana konstrukcja, którą można wyposażyć domową (i profesjonalną) siłownię, a także umieścić go na twardym podłożu na zewnątrz. Taki wybór, oprócz konieczności wygospodarowania miejsca, ma bardzo wiele zalet. Można na nim nie tylko się podciągać, ale również swobodnie huśtać się, wykonywać dodatkowe ruchy i tym samym robić postępy. To co ważne, dzięki nieograniczonemu niczym obszarowi nad drążkiem, można spokojnie podciągać się nawet na wysokość podbródka, co jest nieco utrudnione, a czasem niemożliwe przy drążku montowanym do ościeżnicy. Najlepszy drążek do podciągania stacjonarny najczęściej stanowi wyposażenie klubów fitness. Cena zaawansowanych modeli jest również znacznie wyższa od najprostszego drążka montowanego do drzwi. Ceny takich drążków zaczynają się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych – w zależności od złożoności drążka i dodanych do niego akcesoriów.

RankingDrążek stacjonarnyProducentCena
1DRĄŻEK + PORĘCZ STACJONARNA STACJA TRENINGOWA MFX004Aktualna Cena
2K-SPORT Poręcze stacjonarne do pompek treningowe do ćwiczeń mięśni brzucha uchwyt KSH025K-sportAktualna Cena
3K-SPORT Drążek stacjonarny Ogrodowy zewnętrzny z poręczami, drabinką pionową i poziomą KSOZ006K-sportAktualna Cena
4K-SPORT Drążek stacjonarny treningowy poręcz do ćwiczeń podciągania 280kg - KSSL060K-sportAktualna Cena
5Drążek stacjonarny do podciągania Dip SmartGymMarbo SportAktualna Cena
Drążek stacjonarny

Drążek stacjonarny DRĄŻEK + PORĘCZ STACJONARNA STACJA TRENINGOWA MFX004

➾Szczegóły TOP1: DRĄŻEK + PORĘCZ STACJONARNA STACJA TRENINGOWA MFX004

Jakie akcesoria do drążka do podciągania?

Aby urozmaicić zakres swoich rutynowych ćwiczeń, do drążka można dokupić również pomocne, profesjonalne akcesoria, do których zaliczyć można np.:

  • Wytrzymałe obrotowe uchwyty do podciągania
  • Uchwyty gimnastyczne
  • Pierścienie gimnastyczne
  • Paski oporowe z uchwytami
  • Pasek do podnoszenia ciężarów
  • Tzw. kamizelka ważona (z dodatkowym obciążeniem)
  • Rękawiczki do ćwiczeń przeciw odciskom

Pierwszą rzeczą, której naprawdę potrzebuje się już na samym początku to rękawiczki. Paski oporowe mogą się również przydać podczas nauki izolacji grup mięśni o niższym stopniu oporności. Dla bardziej zaawansowanych osób, przydatne są różne akcesoria obciążające ciało, dzięki którym rutynowy trening na drążku będzie bardziej wydajny.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drążka do podciągania? Ważne parametry!

Nośność

Ograniczenie masy jest oczywiście ważnym aspektem przy wyborze drążka do podciągania. Drążki do podciągania na drzwi mają znacznie niższy limit wagowy niż drążki instalowane do sufitu lub ściany. W żadnym wypadku nie należy przekraczać limitu masy określonego przez producenta! Najlepszy drążek do podciągania powinien mieć spory zapas między wagą jego użytkownika a maksymalną nośnością wskazaną przez producenta.

Wykończenie, uchwyty, wygięcie

Bardzo ważne jest również wykończenie uchwytów. Niektóre drążki są powleczone specjalną substancją, która ma wpływ na poprawę chwytu – nawet gdy wnętrze dłoni jest spocone. Nie wszyscy użytkownicy są jednak zwolennikami nakładek ochronnych. Niektóre osoby cenią sobie bardziej gładką powierzchnię drążka – dzięki niej mogą swobodnie zmieniać pozycję i poruszać dłońmi przy bujaniu i wymachach. Drążki do podciągania wygięte i wyposażone w dodatkowe uchwyty pozwalają na wykonywanie szerszego zakresu ćwiczeń, lecz zajmują zwykle więcej miejsca i są droższe od najprostszych modeli.

Sposób mocowania

W zależności od sposobu mocowania drążki do drzwi są dalej klasyfikowane jako teleskopowe i rozporowe. Teleskopowy drążek do drzwi to prosty wybór. Można go przymocować do drzwi na dwa sposoby – albo uchwyty są przymocowane do każdej strony ościeżnicy, a następnie pręt jest wstawiany, lub można wysunąć teleskopowo drążek, aż zostanie mocno zamocowany między ościeżnicami. Ten rodzaj drążka do podciągania oferuje w zasadzie tylko dwie wersje chwytu, ale jeśli planuje się ćwiczyć same podciągnięcia i nie chce się wydać za dużo – taki drążek może okazać się idealnym wyborem.

Rozporowy drążek do podciągania jest nieinwazyjny dla struktury drzwi. Opiera się go na tylnej części ościeżnicy, a masa ciała użytkownika działa jak dźwignia, powodując, że drążek pozostaje na swoim miejscu. Po zakończeniu ćwiczeń można po prostu wyjąć go z drzwi i umieść w miejscu, w którym nie będzie przeszkadzał. W porównaniu z drążkiem teleskopowym, ten typ oferuje więcej wariantów przyczepności, a zatem pozwala ćwiczyć szerszy zakres mięśni.

Uwaga!
W przypadku drążków rozporowych niezwykle ważne jest, aby szerokość drzwi i waga użytkownika nie przekraczały wartości określonych przez producenta.

Jaki drążek do podciągania będzie najlepszy? Dla początkujących spokojnie na sam początek wystarczy prosty drążek montowany do drzwi. Osoby bardziej zaawansowane, które dysponują nieco większą przestrzenią mogą postawić na drążek do podciągania do ściany lub montowany do sufitu. Najlepszy drążek do podciągania jest idealnym narzędziem do wykonywania intensywnych treningów górnej części ciała w domu przy użyciu wyłącznie ciężaru własnego ciała. Ten niewielki sprzęt fitness jest tak przydatny i niedrogi, że każdy, kto poważnie myśli o budowie wyrzeźbionej sylwetki, powinien go mieć.

5 komentarzy do “Drążek do podciągania”

  1. Dobry drążek do podciągania dla mnie to ten z K-sport. Kupiłem przez przypadek właśnie tę firmę ale jestem zadowolony. Dobrze osadzony, nie spada w ogóle, dobra przyczepność, wygodny podczas ćwiczeń, a cena też całkiem przystępna jak dla mnie.

    Odpowiedz
  2. Początkowo miałem drążek zwykły, zakładany w drzwiach, taki rozporowy znany wszystkim. Ale ostatecznie go zmieniłem bo chciałem czegoś lepszego, więc postawiłem na multifunkcyjny. Zdecydowanie lepszy dla mnie. Droższy, ale efekty lepsze!

    Odpowiedz
  3. Tak naprawdę dobry drążek do podciągania można z łatwością samodzielnie zrobić. Nie jest to trudne, trochę chęci wystarczy. Zrobiłem sobie taki w garażu 😉 A jak komuś się nie chce, to polecam zajrzeć do pierwszego lepszego sklepu sportowego, nie ma opcji, żeby nie było.

    Odpowiedz
  4. Najlepszy drążek do podciągania na drzwi?? Chciałbym zamontować coś w domu, ale zastanawiam się, który według was ma najlepsze zastosowanie i naprawdę będzie wytrzymały?? Nie chcę wpakować się w coś, co zaraz się wygnie czy spadnie.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz