Wybieramy najlepsze kijki do Nordic Walking!

Jeśli myślisz, że sport o nazwie Nordic Walking wymaga jedynie chęci i dwóch zwykłych kijków – jesteś w błędzie. Prawidłowe chodzenie z kijkami, jak i sam ich dobór do sylwetki, stylu chodzenia i masy ciała jest bardzo ważnym elementem efektywnego treningu. Nordic Walking nie polega bowiem na powolnym chodzeniu z podparciem (nieprawidłowa technika chodzenia jest bardzo częstym zjawiskiem, szczególnie wśród amatorów). To fantastyczny, ogólnorozwojowy sport, który umożliwia aktywny trening na świeżym powietrzu nie tylko w mieście, ale również w terenie (trekking). Czy wiesz, jak dobrać kijki do Nordic Walking i jakie kijki do Nordic Walking dla początkujących okażą się najlepsze? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w naszym poradniku!

Co to jest Nordic Walking?

Nordic Walking to jedna z bardzo atrakcyjnych form sportowej rekreacji, która może być uprawiana przez dzieci, osoby dorosłe i seniorów (poprzez tę ostatnią grupę jest szczególnie lubiana). Nordic Walking dotarł do Polski prosto z Finlandii. W kraju swojego pochodzenia jest znana pod nazwą Sauvakävely, co oznacza dosłownie – chodzenie z kijkami. Nie da się ukryć, że jest to nazwa bardzo trafna, ponieważ Nordic Walking właśnie na tym polega. 

Jednak prawidłowa technika chodzenia jest bardzo ważna. Podczas Nordic Walking chodzenie musi być efektywne, więc kijki do Nordic Walking nie służą do podpierania jak o kulach, czy lasce, lecz do aktywacji górnej partii ciała i nadaniu chodzeniu dynamizmu. Dzięki temu, podczas tej aktywności pracuje całe ciało – do chodzenia jest zaangażowane niemal 90% mięśni. To czyni z Nordic Walking doskonałą aktywność ogólnorozwojową.

Nordic Walking pomaga zachować dobrą kondycję, zrzucić zbędne kilogramy i poprawić odporność organizmu. To również doskonały sposób na zerwanie ze stagnacją i siedzącym trybem życia. Jednak do uprawiania tego sportu niezbędne są odpowiednie kijki do Nordic Walking – jak je wybrać?

Jak dobrać kijki do Nordic Walking?

W sklepach ze sprzętem sportowym możesz znaleźć, między innymi:

 • Kijki trekkingowe
 • Kijki do Nordic Blading
 • Kijki narciarskie
 • Kijki do Nordic Walking

Każdy z wymienionych modeli ma nieco inne przeznaczenie. Kijki trekkingowe służą w głównej mierze do podpierania się podczas górskich wędrówek, poprawiają bezpieczeństwo i asekurują. wyróżnia je dość długi pasek na nadgarstki.

Kije do nordic walking
Kije do nordic walking

Kijki do Nordic Walking możesz poznać po tym, że będą wyposażone w coś, co może przypominać element rękawiczki. Dzięki takiemu splotowi kijki do Nordic Walking są mocno przytwierdzone do dłoni. Profesjonalne kijki do Nordic Walking będą miały zatem nie pasek, a specjalny splot tych pasków. Fajną i wygodną opcją są kijki z wypinaną rękawiczką. Dzięki takiemu rozwiązaniu można szybko odpiąć się od kijka, aby napić się wody, czy odebrać telefon.

Kijki do Nordic Blading – czyli jazdy na rolkach z dodatkowym wykorzystaniem dedykowanych kijków. Kijki do Nordic Blading są bardzo lekkie i wyposażone w ostry, wzmocniony grot, który zapobiega ewentualnemu poślizgowi na śliskiej nawierzchni. Opaska na dłoń jest bardzo zbliżona wyglądem do tej, która występuje w kijkach do Nordic Walkingu. 

Przy wyborze najlepszych kijków do Nordic Walking należy szczególną uwagę przyłożyć do tego, aby wybrać produkt dedykowany do uprawiania tej aktywności. Wiele osób początkujących, z powodu braku merytorycznej wiedzy często wybierają kijki do górskiego trekkingu, które podczas uprawiania Nordic Walkingu nie zapewniają efektywnej aktywności. 

Z czego powinny być wykonane kijki do Nordic Walking?

Dobre kijki do Nordic Walking powinny być lekkie i trwałe. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów kijków. Szczególną uwagę warto zwrócić na to, z jakiego tworzywa zostały wykonane. Można zatem zdecydować się na:

 • kijki do Nordic Walking z aluminium – to świetnie kijki do Nordic Walking dla początkujących. Są lekkie i uniwersalne, a także niedrogie. Niestety aluminium nie jest materiałem bardzo odpornym na uszkodzenia mechaniczne. Kijki aluminiowe do Nordic Walking, mimo że niedrogie i uniwersalne, mogą okazać się po prostu nietrwałe. 
 • kijki do Nordic Walking z karbonu – są niesłychanie lekkie, ale również droższe od kijków aluminiowych. To modele dla bardziej zaawansowanych, wprawionych w bojach chodziarzy. Karbonowe kijki do Nordic Walking świetnie tłumią drgania.
 • kijki do Nordic Walking z włókien szklanych
 • kijki do Nordic Walking bambusowe
Bambusowe kije do nordic walking
Bambusowe kije do nordic walking

Można również kupić kijki wykonane z mieszanki materiałów np. karbonu z włóknem szklanym. Jeżeli natomiast planujesz kupić np. kijki ze stali – odwiedź się od tego pomysłu – chociaż są bardzo trwałe, to akcesoria zdecydowanie zbyt ciężkie do uprawiania Nordic Walkingu.

Kijki do Nordic Walking – składane, regulowane czy o stałej długości?

Długość kijków do Nordic Walking ma bardzo duże znaczenie dla komfortu chodzenia i efektywności treningu. Do wyboru masz kijki do Nordic Walking regulowane, składane i bez regulacji – o stałej długości. 

Kijki bez regulacji są trwalsze i zazwyczaj lżejsze. Dzięki temu, że nie są złożone z kilku kompatybilnych ze sobą elementów, redukuje się ryzyko uszkodzenia któregoś z nich podczas chodzenia. Możesz mieć pewność, że np. zanieczyszczenia i piasek nie przedostają się do elementów łączących. Kijki o stałej długości są jednocześnie tymi, które są polecane przez profesjonalistów.

Kijki regulowane do Nordic Walking są uniwersalne – ich długość dopasowujesz do swojego wzrostu i co ważne – mogą z nich korzystać również inni domownicy. Kijki regulowane do Nordic Walking są wyposażone w specjalny mechanizm blokujący, który umożliwia zatrzymanie elementów kijków na wybranej przez Ciebie wysokości. 

Kijki składane do Nordic Walking są mobilne i świetnie sprawdza się np. podczas wyjazdów. Jeśli podczas wakacji lub wyjazdu służbowego nie chcesz zajmować dodatkowego miejsca w bagażu, ale nie chcesz jednocześnie rezygnować z ulubionej aktywności – wybierz kijki składane, które bez problemu zmieszczą się w bagażu podręcznym.

Jak dopasować długość kijków do Nordic Walking?

Na określenie optymalnej długości kijków do Nordic Walking jest przygotowany prosty, matematyczny wzór. Należy pomnożyć wzrost przez 0,72, wynikiem będzie optymalna długość kijków. Według tego wzoru osoba, która ma 170 cm wzrostu, powinna wybrać kijki o długości 120 cm.

Kije do nordic walking VIPOLE
Kije do nordic walking VIPOLE

Jest również inna metoda, która może okazać się bardziej odpowiednią z uwagi na aspekty np. budowy ciała. Ta metoda wymaga jednak osobistego przymierzenia kilku kijków. Pamiętaj, że kąt ten należy osiągnąć bez odrywania kijka od podłoża. 

 • Profesjonaliści, po wzięciu kijka do dłoni powinni zgiąć łokcie pod kątem prostym.
 • Dla początkujących kąt trzymania kija powinien być rozwarty.
 • Kijki o długości, które umożliwiają ułożenia ramienia pod kątem ostrym, są natomiast zarezerwowane dla osób intensywnie trenujących, które są nastawione na spalanie kalorii.

Jaki grot w kijkach do Nordic Walking?

Dobre kijki do Nordic Walking muszą być zakończone mocnym grotem. Końcówka w najlepszych modelach powinna być wykonana z niezwykle trwałego, niemal niezniszczalnego materiału. Najlepsze kijki do Nordic Walking będą miały grot wykonany z widii.

Jeżeli zdecydujesz się na kijki z grotem wykonanym ze stali, musisz liczyć się z koniecznością dbania o jego systematyczną wymianę, ponieważ jest to materiał, który przy intensywnym kontakcie z podłożem ulega szybkiemu zużyciu.

Dodatkowe opcje w kijkach do Nordic Walking

Chociaż w sklepach z wyposażeniem sportowym można kupić nowoczesne kijki do Nordic Walking z zaawansowanym systemem amortyzującym, specjaliści uważają, że jest to zbędny element. Dla osiągnięcia najlepszych efektów podczas chodzenia lepiej czuć dobrze podłoże. Z kolei jeśli szukasz kijków trekkingowych do chodzenia po górach, system ten sprawdzi się już doskonale – odciążysz dzięki niemu nadgarstki i stawy łokciowe.

Jakie kijki do Nordic Walking wybrać? W artykule opisaliśmy ich wygląd, najczęściej popełniane błędy zakupowe, a także najlepsze typy tworzyw, z których mogą być wykonane. Pamiętaj, że jeżeli dopiero planujesz rozpocząć swoją przygodę z tego rodzaju aktywnością, nie ma sensu wybierać od razu kosztownych kijków karbonowych. Zdecyduj się na kijki z aluminium i zadbaj o szlifowanie techniki chodzenia. Z czasem poczujesz potrzebę zakupu lepszego, bardziej profesjonalnego sprzętu.

Wybieramy najlepsze kijki do Nordic Walking! - Ranking 2024

Warto sprawdzić ranking w kategorii Wybieramy najlepsze kijki do Nordic Walking!, który codziennie aktualizujemy codziennie. Są tam najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.

RankingWybieramy najlepsze kijki do Nordic Walking!ProducentCena
1Nils Kije do Nordic Walking NW608NilsAktualna Cena
2Spokey Kijki do nordic walking Sky Run Czarno-zielonySpokeyAktualna Cena
3Black Diamond Trail Sport Trekking Poles, czarny/szary 100-140cm 2022 Kijki BD1125491007ALL1Black DiamondAktualna Cena
4KIJKI DO CHODZENIA NORDIC WALKING KIJE KORKOWE 2x TRONDER-1 2sztAktualna Cena
5Spokey KIJE NORDIC WALKING FUEGOSpokeyAktualna Cena

Dodaj komentarz