Urządzenia do ćwiczeń domowych, takie jak rower stacjonarny, twister, drążek do podciągania, czy stepper cieszą się dużą popularnością wśród tych, którym zależy na utrzymaniu i poprawie kondycji bez wychodzenia z domu. Stepper szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku osób, które za główny cel stawiają sobie ujędrnienie pośladków, łydek i ud, ale nie tylko! Niektóre modele, takie jak np. stepper z linkami i stepper skrętny z ramionami włączają w trening również górne partie ciała. Na rynku dostępnych jest wiele modeli stepperów – jaki będzie zatem najlepszy?
Spis treści
Co to jest stepper?
Stepper to stosunkowo niewielkie urządzenie, które powinno bez trudu zmieścić się w każdym domu. Stepper pozwala na ćwiczenie dolnych partii ciała. W podstawowej, klasycznej wersji, stepper jest niewielki i z łatwością można schować go po skończonym treningu (np. pod łóżko). Ma on kształt niewysokiej platformy z dwoma miejscami na stopy. Po wejściu na stepper należy naprzemiennie wykonywać ruchy nogami – mają imitować wchodzenie po schodach. To świetny sposób na trening kardio, czyli przyspieszenie pracy serca przy jednoczesnym wzmacniania nóg i pośladków. Dobry stepper będzie nie tylko trwały, ale zajmie również znacznie mniej miejsca niż inne domowe urządzenia do ćwiczeń, takie jak. Np. rowerek stacjonarny czy orbitrek. Jest on prostym urządzeniem, które można wykorzystać na kilka sposobów, dzięki czemu trening na stepperze może być naprawdę różnorodny. Ćwiczyć na nim mogą również osoby starsze, którym zależy na utrzymaniu formy i poprawie mobilności (w tym wypadku zalecany jest stepper z uchwytem, który wspomaga zachowanie równowagi podczas aktywności.
Do czego służy stepper?
Dobry stepper pomaga wzmacniać mięśnie nóg, łydek i pośladków. Bardziej złożone modele, takie jak np. stepper z linkami umożliwiają również trening ramion. Ze steppera może korzystać praktycznie każdy z drobnymi wyjątkami. Chociaż ćwiczenia na dobrym stepperze nie są mocno wymagające kondycyjnie, osoby, które mają poważne problemy ze stawami, biodrami lub kolanami, muszą podchodzić do nich ostrożnie, ponieważ powtarzalny ruch wykonywany na stepperze obciąża stawy. W sytuacji odczuwania silnego bólu po treningu na stepperze lepiej zmienić go na orbitrek lub rowerek treningowy. Poza tą grupą osób stepper jest odpowiedni praktycznie dla każdego, komu zależy na utrzymaniu dolnej partii ciała w dobrej kondycji.
Jak ćwiczyć i jak nie ćwiczyć na stepperze?
Jednym z głównych problemów związanych z ćwiczeń na stepperze jest to, że osoby, które nie są w stanie utrzymać równowagi, mają tendencję do zbytniego pochylania się, lub opierania się na uchwytach. To typowy błąd, który powiela się w przypadku zmęczenia podczas treningu – opierając swoje ciało o uchwyty (jeśli ma się do czynienia ze stepperem z drążkiem) odciąża się zmęczone ćwiczeniami nogi. Powoduje to spalanie mniejszej liczby kalorii i nieefektywny trening, ponieważ zamiast robić pełne kroki i podnosić całą masę ciała, zaczyna się zmniejszać wysiłek poprzez podtrzymywanie się na drążku. Na szczęście ten błąd można bardzo łatwo skorygować. Zamiast mocno trzymać się uchwytów, wystarczy po prostu położyć na nich dłonie. Pozwoli to zachować równowagę bez oszukiwania i przenoszenia ciężaru ciała na uchwyty steppera.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie najlepszego steppera?
Przed zakupem steppera warto zwrócić uwagę na jego wyważenie – najlepszy stepper do ćwiczeń będzie stabilny i nie utrudni zachowania równowagi podczas treningu. Osoby, które obawiają się o jej utrzymanie, mogą wybrać stepper z wysokim uchwytem z rączkami, za które można trzymać podczas ćwiczeń.
Osoby z większą masą ciała, zamiast kompaktowych mini – stepperów, powinny wybierać raczej bardziej solidne i stabilne modele. Zawsze trzeba sprawdzać dopuszczalną wagę użytkownika!
Zwykłe steppery nie są wyposażone w uchwyty, a to właśnie one poprawią równowagę i pozwalają na wykonywanie dłuższych i bardziej efektywnych treningów. Ważna jest również technika – osoby, które wykorzystają stepper z uchwytami do podciągania podczas treningu nóg – mogą się spodziewać mniejszej efektywności ćwiczeń, niż na klasycznym stepperze.
Jaki stepper wybrać? Dostępne rodzaje
Obecnie można wybierać między wieloma modelami stepperów. Mogą to być urządzenia proste – budżetowe bez dodatkowych funkcji, ale również zaawansowane technicznie steppery, których budowa i dodatkowe funkcje pozwalają na wykonanie treningu innych części ciała. Oto przegląd najpopularniejszych stepperów.
Klasyczny, stepper prosty
To najprostsze i najtańsze steppery na rynku. Ich ceny rozpoczynają się już od około 100 złotych. Co otrzymuje się w tej cenie? Mini stepper prosty to nic innego, jak para pedałów/łopatek ma stopy i niewielka rama zapewniająca im stabilność. Przeciętne modele są niewysokie – mierzą zazwyczaj około 30 cm wysokości. Ich użytkowanie jest banalnie proste. Aby zacząć ćwiczyć należy stanąć na łopatkach i zacząć wykonywać naprzemienne ruchu nóg – tak jak wchodzi się po schodach. W przypadku mini stepperów cena ma naprawdę duże znaczenie. Istnieją duże różnice między stabilnością i jakością wykonania między najtańszymi modelami a tymi znanej marki.
Stepper prosty HMS Stepper S3038 Mini prosty z linkami S3038 S3038
➾Szczegóły TOP1: HMS Stepper S3038 Mini prosty z linkami S3038 S3038Stepper skośny z linkami
Zwykły stepper świetnie nada się do ćwiczeń ud i pośladków. Dobry stepper skośny, dzięki wbudowanym linkom i uchwytom włączają w ćwiczenia mięśnie brzucha i ramion. To w dużej mierze zasługa uchwytów, których można użyć do skręcenia ciała podczas wykonywania kroków. Najlepszy stepper z linkami zapewnia większe zaangażowanie pozostałych partii ciała, a także wspomaga zachowanie równowagi. Modele z linkami i steppery skrętne z uchwytami mają dość duży przedział cenowy. Zwykły, niezaawansowany model można kupić już za około 250 złotych. Ceny idą w górę wraz z dodatkowymi funkcjami steppera. Najlepszy stepper może kosztować nawet powyżej tysiąca złotych!
Stepper skrętny z ramionami
Stepper skrętny z ramionami charakteryzuje się dwoma długimi uchwytami, którymi można poruszać podczas ćwiczeń nóg. Ćwiczenia takie naśladują trochę nordic walking, podczas którego aktywne są nie tylko nogi, ale również ramiona. Przy wyborze steppera skrętnego z ramionami należy zwrócić szczególną uwagę na mechanizm poruszający uchwytami.
Stepper skrętny z ramionami Stepper Steper Do Ćwiczeń Skrętny Z Ramionami
➾Szczegóły TOP1: Stepper Steper Do Ćwiczeń Skrętny Z RamionamiOpcje dodatkowe – jakie można wybrać?
Jak każdy inny sprzęt fitness, dobry stepper do ćwiczeń domowych może występować zarówno w wersji podstawowej, jak i zaawansowanej. O jakości i możliwościach steppera decydują dodatkowe funkcje, w które może być wyposażony. Jakich rozwiązań technicznych można oczekiwać od producentów najlepszych stepperów? Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze?
Jakość
Stabilność często idzie w parze z jakością. Osoby, którym zależy na cichej pracy steppera, precyzji wykonania i cichemu mechanizmowi, mogą dołożyć kilkadziesiąt złotych do swojego budżetu i postawić na zwykły stepper dobrej, znanej marki. Inwestując w tani stepper no-name, można spodziewać się niestety krótkiej żywotności urządzenia.
Rozmiar
Stepper z wysokimi uchwytami zajmie więcej miejsca niż stepper z linkami, które można odpiąć. Drążki nie są jednak tak naprawdę konieczne dla większości osób. Warto zastanowić się najpierw, czy na pewno znajdzie się miejsce na jego postawienie, a dopiero potem szukać podobnych modeli.
Wyświetlacz
Niektóre, dobre steppery mają prosty ekran LCD, który wyświetla informacje takie jak np.:
- Liczba kroków
- Ustawienie oporu
- Liczba spalonych kalorii
- Zegar z czasem ćwiczeń
Osoby, które dysponują większym budżetem, mogą postawić na najlepszy stepper. Będzie to profesjonalny sprzęt z w pełni konfigurowalnymi i programowalnymi treningami, które można również indywidualnie dopasowywać do własnych możliwości i planów treningowych.
Uchwyty, linki
Stepper z linkami daje możliwość ćwiczenia mięśni brzucha w tym samym czasie co ud i pośladków. Zawsze lepiej jest postawić na taki model, który jest w nie wyposażony – linki zawsze można odczepić, a jest to dodatkowy element nadający funkcjonalności stepperowi.
Pozostałe, ważne cechy dobrego steppera
Podczas oceny wybranego modelu warto również przyjrzeć się takim szczegółom jak np.
- Wykończenie rączek (pianka neoprenowa, guma antypoślizgowa, plastik).
- W przypadku steppera z ramionami skośnymi – czy jest wyposażony w trzpień umożliwiający zablokowanie tych ramion?
- Jak wykończone są podstawy na stopy? Czy są wykończone materiałem antypoślizgowym lub wypustkami?
- Czy podstawa steppera jest wykończona gumowymi nakładkami chroniącymi podłogę przed zarysowaniem?
- Czy stepper ma siłownik pneumatyczny?
- Czy ma możliwość regulacji wysokości podpór na stopy?
- Czy siła oporu ustawiana jest za pomocą pokrętła, czy elektronicznie?
Jeśli szuka się prostego, ale skutecznego sprzętu do ćwiczeń kardio, który skupi się głównie na nogach – dobry stepper to świetny wybór. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie należy dokładnie rozważyć wszystkie kwestie za i przeciw. Osoby, które mają problemy ze stawami, choroby neurologiczne, które wpływają na kłopoty z równowagą, mogą postawić na inne urządzenie. Pamiętajmy również o tym, że stepper ma działanie ukierunkowane głównie na dolne części ciała, osoby, którym zależy na ogólnym treningu całego ciała, mogą nie być zadowolone z treningu na stepperze.
Stepper - Ranking 2024
Warto sprawdzić ranking w kategorii Stepper, który codziennie aktualizujemy codziennie. Są tam najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.
Takie małe steppery nie są już drogie, nie znajdują dużo miejsca a można na nich fajnie poćwiczyć. Mam taki jak na pierwszym zdjęciu i bardzo go lubię. Teraz myślę, czy nie kupić czegoś większego i dlatego tutaj trafiłam. Zobaczymy, może coś wybiorę z waszą pomocą.
Przede wszystkim zastanówmy się wcześniej do jakich ćwiczeń potrzebujemy kupić stepper. Np. ten do aerobiku jest zdecydowanie inny niż ten tradycyjny. HMS ma dobry sprzęt w niskiej cenie, a fajnej jakości.