Jaka mata do jogi będzie najlepsza?

Dobra mata do jogi ma wpływ nie tylko na wygodę ćwiczeń, ale również umożliwia wygodniejsze wykonywanie niektórych asan. Im lepszy produkt wybierzesz, tym wyższa będzie jego funkcjonalność i żywotność. Rynek akcesoriów do uprawiania jogi jest bardzo obszerny. Nie powinno zatem dziwić, że i sam wybór mat może przyprawić o zawrót głowy. Czy wiesz, jak dopasować najlepszą matę do jogi? W tym artykule wyjaśniamy najważniejsze aspekty związane z parametrami maty. Pomożemy Ci również wybrać odpowiedni materiał i rozmiar maty. Zobacz, jakimi cechami powinna wyróżniać się najlepsza, profesjonalna mata do jogi!

Mata do jogi – do czego służy?

Podobnie jak mata treningowa, tak mata do jogi, ma poprawiać komfort wykonywanych ćwiczeń. Zapewnia dodatkową amortyzację i komfort termiczny. Dobra mata do jogi może również chronić posadzkę przed zarysowaniem. To ważne, kiedy np. ćwiczysz z wykorzystaniem drewnianego klocka do jogi. Wielkość maty powinna być dopasowana do Twojego wzrostu. Jednak największym dylematem, przed jakim staniesz, jest wybór materiału, z jakiego została wykonana. 

Mata do jogi – z jakiego materiału powinna być wykonana?

Materiałów, z których może być wykonana mata do jogi, jest wiele. Nie ma tu złych i dobrych wyborów. Rodzaj materiału dopasowuje się do własnych oczekiwań i subiektywnego odczucia komfortu. Na rynku akcesoriów jogini stycznych znajdziesz maty do jogi wykonane np. z:

  • mikrofibry,
  • PVC/PCV,
  • kauczuku,
  • korka, juty,
  • PU i TPE.

Jak widzisz, znajdą się tutaj materiały syntetyczne i materiały pochodzenia naturalnego. Pierwszym wyborem może być zatem określenie tego, czy np. bliska jest Ci ekologia i idea zero waste (wtedy celujesz w matę do jogi z naturalnych materiałów), czy raczej stawiasz na trwałość (wówczas możesz postawić na maty z syntetyków). 

Mata korkowa do jogi 7 czakr człowieka
Mata korkowa do jogi 7 czakr człowieka

Mata do jogi z PVC

Maty do jogi z PVC, czyli polichlorku winylu są jedną z najbardziej popularnych, tanich i trwałych propozycji. Mimo syntetycznego składu, PCV dobrej jakości jest wolne od substancji drażniących i toksycznych. Dzięki temu, decydując się najlepszą matę do jogi z PVC, możesz mieć pewność, że będzie trwała, bezpieczna dla zdrowia i funkcjonalna. 

Inwestycja w matę do jogi z PVC jest długoterminowa. To maty wyróżniające się na tle innych wysoką trwałością, a ich czyszczenie jest bardzo łatwe. Dodając do tego niską cenę, szeroki wybór rozmiarów i grubości otrzymuje się uniwersalną, świetną matę do jogi, która posłuży Ci przez wiele lat aktywnego użytkowania i nie da po sobie poznać, że jest już nadgryziona zębem czasu. Warto również dodać, że maty do jogi z PVC mają antypoślizgową powłokę – poprawiają stabilność podczas ćwiczeń i stanowią dodatkowa amortyzację.

Mata do jogi kauczukowa

Kauczuk jest naturalnym materiałem, który wyróżniają bardzo wysokie właściwości antypoślizgowe. Maty do jogi kauczukowe doskonale tłumią hałasy, poprawiają stabilność i amortyzują. Niemniej wielu osobom może przeszkadzać ich charakterystyczny, gumowy zapach i większą podatność maty na zarysowania i zniszczenie. Naturalny kauczuk jest miękki i podatny na wycieranie. Może zdarzyć się, że wraz z czasem użytkowania maty kauczuk zacznie się przecierać w miejscach, w których najczęściej ma kontakt z dłońmi lub stopami. Warto również pamiętać o tym, że kauczuk jest materiałem bardzo gęstym i co za tym idzie – cięższym. Jeżeli często podróżujesz na treningi i zabierasz ze sobą matę, dodatkowy ciężar o wadze 2 do nawet 3 kilogramów może stać się kłopotliwy.

Mata do jogi kauczukowa nie powinna być czyszczona intensywnymi środkami chemicznymi.Do utrzymania jej w czystości zaleca się stosowanie naturalnej mieszanki octu i wody. Spryskaj nim matę i przetrzyj suchą ściereczką. Kauczukowe maty nie przepadają również za wilgocią, mogą także odbarwiać się na skutek narażenia na działanie promieni UV. Mają zatem zastosowanie indoorowe.

Kauczukowa mata do jogi JAKAMATA Ultra Grip 5mm
Kauczukowa mata do jogi JAKAMATA Ultra Grip 5mm

Mata do jogi z poliuretanu

Mata do jogi wykonana z PU, czyli poliuretanu  jest gładka i miła w dotyku, ale zapewnia jednocześnie świetną przyczepność. Ma wysokie właściwości antypoślizgowe. Najlepsza mata do jogi będzie wypełniona PCV lub kauczukiem, a tylko na zewnętrznej stronie będzie pokryta PU. Jedną z dużych zalet maty do jogi pokrytej poliuretanem, którą docenią osoby ceniące sobie walory estetyczne, jest możliwość pokrycia jej dowolnym wzorem. Maty do jogi z PU są dostępne w obszernej kolorystyce i szerokiej szacie graficznej. 

Co więcej, mata do jogi z PU jest łatwa w czyszczeniu, jednak warto pamiętać, aby nie stosować na niej np. środków odkażających lub preparatów czyszczących, które bazują na alkoholu. Alkohol może wchodzić w reakcje z PU – mata szybko się zniszczy. Mimo wielu zalet, mata do jogi z PU nie będzie tak odporna na uszkodzenia, jak mata z PCV. Jej powierzchnia może być również bardziej chłonna, a co za tym idzie – narażona na zabrudzenie.

Mata do jogi z pianki termoplastycznej

Jedną z głównych zalet maty do jogi z TPE (pianki termoplastycznej) jest jej elastyczność i lekkość. To mata, która świetnie sprawdzi się u osób, często podróżujących na treningi, którym zależy na lekkim bagażu. Przy wyborze najlepszej maty do jogi z TPE warto sprawdzić jej fakturę. Im bardziej wyżłobiona, tym lepsze będą jej właściwości antypoślizgowe. Maty do jogi z TPE są stosunkowo niedrogie, lekkie i dostępne w wielu grubościach. To całkiem dobry, ekonomiczny wariant na wyposażenie się w niezbędne akcesoria do ćwiczeń. Mata do jogi z pianki termoplastycznej jest bardziej miękka od wymienionych wyżej mat. Dla jednych może być to zaletą, jednak w przypadku ćwiczeń joginistycznych ceni się najczęściej nieco twardsze maty.

Mata do jogi z mikrofibry – prawdziwy hit ostatnich lat

Coraz więcej osób za najlepsze maty do jogi wskazuje te wykonane z mikrofibry. Czemu zyskały tak dużą popularność? Wbrew pozorom mata do jogi z mikrofibry nie jest rodzajem ścierki, czy ręcznika.To mata pokryta mikrofibrą, która od spodu wypełniona jest antypoślizgowym materiałem: kauczukiem, lub innym. Mata do jogi z mikrofibry jest miła w dotyku, ma właściwości antypoślizgowe i chłonie pot oraz wilgoć z ciała podczas ćwiczeń. Tym sposobem staje się świetnym rozwiązaniem podczas uprawiania jogi latem na zewnątrz, czy wykonywaniu intensywnych ćwiczeń, które są związane z wysiłkiem fizycznym. Mata do jogi z mikrofibry łączy w sobie funkcjonalność antypoślizgowej maty do jogi z ręcznikiem. Co ciekawe, dla zapewniania maksymalnej stabilizacji przed użyciem rozpoczęciem ćwiczeń zaleca się zmoczyć lekko dłonie i stopy – to poprawi właściwości antypoślizgowe mikrofibry. Czyszczenie maty do jogi z mikrofibry nie jest skomplikowane. Wystarczy przetrzeć ją ściereczką lub gąbką z lekkim środkiem czyszczącym. Przy silnych zabrudzeniach można wyprać matę w pralce, stosując się do zaleceń producenta.

Mata do jogi z naturalnego korka

Mata do jogi korkowa jest idealnym rozwiązaniem dla alergików. Jest lekka, miła w dotyku i łatwa w utrzymaniu czystości. W praktyce wystarczy przetrzeć ją ściereczką nasączoną wodą z lekkim detergentem, aby usunąć powierzchowne zabrudzenia. Mata do jogi z korka to również częsty wybór osób, którym bliskie są produkty naturalne i idea zero waste. Co ważne – mata do jogi z korka świetnie sprawdzi się podczas bardziej aktywnych praktyk jogi. Im więcej wilgoci znajduje się na jej powierzchni, tym wyższe będą jej właściwości antypoślizgowe. Niestety mata do jogi z korka może być mniej trwała od wymienionych. Podobnie jak ta z kauczuku, wraz z czasem może ścierać się i kruszyć. Z pewnością nie będzie tak „nie do zdarcia”, jak ta wykonana z PCV.

Mata do jogi z juty

Juta w połączeniu z innym, elastycznym tworzywem (np. kauczukiem) jest świetnym, wyborem dla osób poszukujących naturalnych rozwiązań. Mata do jogi z juty nie powinna być jednak narażona na działanie wilgoci. Może być zatem problematyczna w utrzymaniu czystości i nie sprawdzi się w przypadku dynamicznych i wytężonych ćwiczeń, które powodują pojawienie się potu na Twojej skórze.

Jaka grubość maty do jogi?

Grubość maty do jogi odpowiada za jej amortyzację. Im grubszą matę wybierzesz, tym lepsze podparcie będzie stanowiła dla Twojego ciała. Na rynku dostępne są maty do jogi o grubości od 1 do nawet 8 mm i więce. Jednak to matę o grubości 3 do 4 mm uważa się za uniwersalny wybór, który sprawdzi się w wielu rodzajach jogi. Grubsze maty polecane są dla osób, które zmagają się z bólem kolan i stawów po treningach jogi. 

Mata do jogi 0.6 mm
Mata do jogi 0.6 mm

Jaki rozmiar maty do jogi wybrać?

Jak wspomnieliśmy na samym początku, rozmiar maty do jogi należy dopasować do swojego wzrostu. Standardowe wymiary maty do jogi wynoszą zazwyczaj 180 x 60 cm. Zakłada się jednak, że przy wyborze maty należy pamiętać o tym, że:

  • długość maty do jogi powinna być o około 10 cm większa od Twojego wzrostu.

Szerokość maty do jogi jest opcjonalna. Na rynku znajdziesz maty o szerokości od 60 do nawet 80 cm. Niemniej bardzo szerokie maty mogą być niepraktyczne w transporcie. Jeżeli zatem szukasz maty, którą często będziesz zabierać ze sobą na treningi – celuj w węższe modele, które zmieścić do klasycznego pokrowca. 

Waga maty do jogi

Waga maty do jogi jest uzależniona od rodzaju materiału, z jakiego została wykonana i jego gęstości. Najlżejsze będą maty do jogi wykonane z miękkiej pianki TPE. Najcięższa będzie prawdopodobnie ta wykonana z kauczuku. Jeżeli trenujesz stacjonarnie, ciężar Twojej maty może nie mieć dla Ciebie istotnego znaczenia. Jeżeli jednak uczęszczasz na zajęcia i zawsze nosisz bagaż ze sobą – wybór lekkiej maty do jogi będzie wpływał na Twój komfort.

Mata do jogi a styl jogi

Wybór maty do jogi można również dopasować do jej stylu. Jak już wspomnieliśmy, wiele odmian jogi wyróżnia się większą intensywnością, pozostałe są bardziej stateczne. Jeżeli Twoje ćwiczenia są dynamiczne i powodują wysiłek fizyczny oraz pocenie – celuj w maty, które nie będą zmniejszały swoich właściwości antypoślizgowych pod wpływem wilgoci. Wiele mat (np. z mikrofibry lub korka) pod wpływem wilgoci zwiększa swoje właściwości antypoślizgowe – będą lepsze do dynamicznych odmian jogi.

W jodze łagodnej lepiej sprawdzą się maty z PCV, kauczuku i innych materiałów. Pamiętaj jednak, że nie jest to zasadą. Wybór maty do jogi dopasuj do swojego subiektywnego odczucia komfortu i wygody.

Praktykowanie jogi bez dobrej jakości maty do jogi będzie niemożliwe! Na samym początku polecamy zainwestowanie w uniwersalną matę z PCV. To najczęściej pierwsza mata większości osób uprawiających jogę. Wraz z czasem możesz zacząć rozglądać się za bardziej zaawansowanymi, droższymi modelami: matą do jogi z mikrofibry, kauczuku, czy korka. Jedną zasadą, która powinna przyświecać Ci przy wyborze maty, są jej antypoślizgowe właściwości. Determinuje je struktura maty (np. mata do jogi z liniami), ale również sam materiał, z jakiego zostały wykonane. Dokonaj mądrego wyboru i przekonaj się, że wybór najlepszej maty do jogi ma duży wpływ na przebieg Twoich ćwiczeń.

Jaka mata do jogi będzie najlepsza? - Ranking 2024

Warto sprawdzić ranking w kategorii Jaka mata do jogi będzie najlepsza?, który codziennie aktualizujemy codziennie. Są tam najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.

RankingJaka mata do jogi będzie najlepsza?ProducentCena
1Mata do jogi NIKE MOVE YOGA MAT 4 MMNikeAktualna Cena
2GAIAM Skarpetki Gaiam Antypoślizgowe Do Jogi Szare | WYSYŁKA W 24H | 30 DNI NA ZWROT 63755GAIAMAktualna Cena
3Gruba Mata Do Ćwiczeń Joga Fitness 4FIZJO 1CMVivioAktualna Cena
4Duża Gruba Mata Do Ćwiczeń Fitness Jogi 180cm YogaAktualna Cena
5Tiguar Mata yoga basis 183 x 60 x 0,5 cm grafit)TiguarAktualna Cena

Dodaj komentarz