Bielizna termoaktywna do zadań specjalnych

Dobra bielizna termoaktywna, chociaż kojarzona głównie z uprawianiem sportów zimowych i pieszą turystyką ma o wiele więcej zastosowań! To jeden z bardziej praktycznych i uniwersalnych elementów odzieży, który sprawdzi się nie tylko zimą, ale przez cały rok praktycznego użytkowania. Jednak przy aktualnym, tak dużym wyborze wielofunkcyjnej odzieży termicznej, dopasowanie tej odpowiedniej może okazać się zadaniem bardzo trudnym. Podjęcie dobrej decyzji staje się jeszcze trudniejsze, gdy wcześniej nie miało się doświadczenia z tego rodzaju bielizną… Jaka bielizna termoaktywna będzie zatem najlepsza? Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze? Sprawdzamy!

Co to jest bielizna termoaktywna?

Bielizna termoaktywna jest odzieżą specjalistyczną i zaawansowaną technologiczne. Chroni skórę przed wychłodzeniem, wilgocią i nadmiernym przegrzaniem. To rodzaj drugiej skóry, którą zakłada się pod odzież wierzchnią. Na rynku dostępne jest wiele rodzajów bielizny termoaktywnej. To zarówno krótki spodenki, koszulki z krótkim i długim rękawem, długie legginsy, golfy itp. 

Bielizna termoaktywna męska i damska mają za zadanie utrzymywać optymalną temperaturę ciała, bez względu na panujące na zewnątrz warunki. Dobrej jakości bielizna termiczna:

  • chroni przed nadmiernym poceniem, 
  • zapobiega wyziębieniu ciała,
  • chroni przed przegrzaniem, nie krępuje ruchów ciała.

Warunkiem zachowania wymienionych właściwości jest idealne dopasowanie poszczególnych elementów garderoby. Bielizna termiczna powinna być bardzo elastyczna i świetnie przylegać do skóry. To gwarancja najwyższej wygody podczas codziennych aktywności i komfortu w trakcie uprawiania sportów.

Jednym z ważniejszych wyborów jest podjęcie decyzji o rodzaju materiału, z jakiego  powinna być wykonana bielizna termoaktywna. Do dwóch najpopularniejszych, godnych polecenia rozwiązań zalicza się: 

  • wełnę merino (pozyskiwaną z merynosów nowozelandzkich), 
  • a także elastyczne, nowoczesne dzianiny syntetyczne.
Bielizna termoaktywan BURGI
Bielizna termoaktywna BURGI

Najlepsza bielizna termoaktywna na zimę – rodzaje materiałów

Przy wyborze najlepszej bielizny termoaktywnej należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego została wykonana. Kiedy wybierasz zestaw od sprawdzonego producenta, w zasadzie nie musisz martwić się o jego właściwości termiczne, a jedynym zmartwieniem pozostaje wybór rodzaju dzianiny.

Syntetyczna bielizna termoaktywna 

Bielizna termoaktywna wykonana z materiałów syntetycznych jest lekka, miła w dotyku i szybkoschnąca. Nie ma właściwości higroskopijnych. Nie chłonie wody i nie zatrzymuje jej w swoich włóknach. Wilgoć zostaje odprowadzana na zewnątrz materiału, a skóra użytkownika pozostaje przyjemnie sucha. Syntetyczna bielizna termoaktywna jest szybkoschnąca, bardzo łatwa w utrzymaniu czystości. Wykorzystasz ją zarówno podczas zimowych aktywności i pieszej turystyki, jak i latem – podczas joggingu, jazdy na rowerze lub na wakacjach. 

Materiały, z których wykonana jest bielizna syntetyczna, zapobiegają namnażaniu się bakterii, redukują nieprzyjemny zapach potu (jeżeli włókna wzbogacone są o cząsteczki srebra koloidalnego), ale mogą nie chronić bardzo skutecznie przed chłodem, gdy staną się bardzo wilgotne. To dlatego na zimę warto wybrać bieliznę termoaktywną z merino.

Bielizna termoaktywna Ho-Tec Ikar set
Bielizna termoaktywna Ho-Tec Ikar set

Bielizna termoaktywna z wełny merino

Bielizna termoaktywna merino jest wykonana z włókien wełny merynosów nowozelandzkich. To jeden z gatunków owiec występujących na terenach Nowej Zelandii o szacie, która wyróżniają wyjątkowe właściwości. Natura wyposażyła merynosy w niezwykłą wełnę, która chroni je przed dużymi wahaniami temperatur. Co więcej, wełna merino nie chłonie wilgoci, zapewnia swobodną cyrkulację powietrza, ma wysokie właściwości termoizolacyjne i antyseptyczne. 

Bielizna termoaktywna z merino jest w stanie utrzymać temperaturę generowaną przez Twoje ciało bez względu na warunki atmosferyczne. Możesz mieć pewność, że zachowasz komfort jej noszenia i latem (zapobiega przegrzaniu) i zimą (nie dopuszcza do wychłodzenia). Koszulki i spodenki z merino są miłe w dotyku. To wełna, która nie drapie i nie wpływa na uczucie dyskomfortu skóry podczas noszenia (tak jak to bywa z klasyczną wełną).  

Minusem bielizny termoaktywnej z wełny merynosów jest jej waga. W porównaniu do bielizny syntetycznej bielizna termoaktywna z merino będzie cięższa. Pielęgnacja tego rodzaju materiału również nie należy do najłatwiejszych. Komplet bielizny z merino schnie znacznie dłużej od syntetycznej, a do jego prania konieczne jest użycie specjalnych środków piorących. Niemniej, osoby, które chociaż raz miały okazję poczuć jakość wełny merino na własnej skórze nie wyobrażają już sobie życia bez dobrego kompletu bielizny termicznej z wełny merynosów.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze bielizny  termoaktywnej ?

Ciepła bielizna termoaktywna musi być wygodna! Za komfort noszenia odpowiada natomiast nie sam materiał, ale również krój kompletu i jakość jego wykończenia. Jeżeli chcesz mieć pewność, że podczas aktywności nic nie będzie drażnić, ani obcierać Twojej skóry zwróć uwagę na jakość i rodzaj szwów i dopasowanie odpowiedniego rozmiaru. 

Szwy i rozmiar

Zbyt obcisła bielizna termoaktywna będzie boleśnie obcierać skórę. Z kolei za szeroko i luźna może wałkować się pod ubraniem, stając się przyczyną dyskomfortu. Jeżeli chodzi o rodzaj szwów, to współcześni producenci oferują:

  • bieliznę termoaktywną bezszwową, wykonaną w technologii body mapping,
  • klasyczne, płaskie szwy wykonane z przyjemnych dla skóry materiałów.

Gramatura i rodzaj dzianiny

Gramatura bielizny termicznej również jest istotna. Dobre modele mają gramaturę 150 g/m2 wzwyż. Poziom grubości materiału dopasowujesz do warunków pogodowych i przeznaczenia bielizny. Pamiętaj, żeby celować w mieszanki, a nie bazować na jednym rodzaju włókna. Do uprawiania sportów zimowych świetnie sprawdzi się połączenie merino, poliamidu i dodatku elastanu. Jak samodzielnie określić, który ze składów będzie dla Ciebie najlepszy? Wystarczy pamiętać, że:

  • wełna merino odpowiada za komfort termiczny,
  • poliamid i poliester odpowiadają za przepuszczalność powietrza,
  • elastan wpływa na elastyczność dzianiny.

Znając swoje indywidualne potrzeby: czy ważniejsze jest dla Ciebie ciepło, czy np. elastyczność lub przepuszczalność powietrza, możesz wybrać włókno dominujące w składzie bielizny termoaktywnej.

Bielizna termoaktywna Alpinus Tactical
Bielizna termoaktywna Alpinus Tactical

Jaka NIE powinna być bielizna termoaktywna?

Ciepła bielizna termoaktywna do biegania, na rower, na narty itp. nie powinna być wykonana z materiałów higroskopijnych. Bawełna, chociaż miła w dotyku i chłonna, bardzo łatwo absorbuje wodę i zatrzymuje ją w swoich włóknach. To właściwości, które sprawiają, że bielizna termoaktywna z naturalnych dzianin bawełnianych nie będzie dobrym wyborem w przypadku ubrań sportowych. Aktywność fizyczna w mokrej od potu koszulce lub legginsach, które – co gorsza –  nie schną, to prosty przepis na obtarcia, dyskomfort i wychłodzenie. Bielizna termoaktywna nie powinna być za szeroka i zbyt ciasna. Wybierz elastyczny model, który będzie idealnie dopasowany do sylwetki. 

Jak nosić bieliznę termoaktywną?

Bielizna termoaktywna na zimę i w zasadzie każdą inną porę roku sprawdza się świetnie jako element znajdujący się najbliżej ciała. Na zestaw termoaktywny zakłada się odzież sportową lub zwykłe ubranie. Czasami wystarczy golf termoaktywny potraktować jako górną część kompletu narciarskiego – zakładasz wtedy na niego tylko kombinezon z szelkami, a na nogi, pod spodnie narciarskie wkładasz legginsy. W takiej sytuacji koszulka termoaktywna może być jedynym elementem, na który zakładasz kurtkę zimową – nie ma już konieczności noszenia dodatkowych bluz. 

Bielizna termoaktywna – rodzaje garderoby 

W szeroką gamę elementów bielizny termoaktywnej włącza się wiele propozycji. Do najczęściej wybieranych i najbardziej popularnych można zaliczyć np.:

  • koszulki termoaktywne z krótkim rękawem,
  • koszulka termoaktywna z długim rękawem,
  • elastyczną koszulkę typu golf,
  • krótkie spodenki termoaktywne do kolan,
  • długie legginsy termoaktywne.

Wybrane elementy można ze sobą dowolnie zestawiać, modyfikując tym samym komplet i dopasowując go do swoich zmiennych potrzeb. Jeden zestaw termoaktywny możesz wykorzystać do biegania i innych letnich sportów (wtedy celuj w syntetyczną bieliznę termoaktywną), drugi do sportów zimowych (zestaw z wełny merino).

Bielizna termiczna dla dzieci

W ofercie producentów znajdziesz nie tylko propozycje dla dorosłych, ale również dla dzieci. Bielizna termoaktywna dla dzieci świetnie sprawdzi się nawet w mieście – maluch może założyć ją zarówno podczas wypadku na sanki, ale też na dłuższy spacer, kiedy temperatury spadają poniżej zera. Aktualnie oferta wysokiej jakości elementów bielizny termoaktywnej dla dzieci jest niemal tak samo obszerna, jak w przypadku produktów przeznaczonych dla osób dorosłych. Jednym słowem – jest w czym wybierać! Jedynie trzeba wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze najlepszego kompletu!

Jak widzisz, bielizna termoaktywna dla dzieci i dorosłych jest jednym z bardziej praktycznych i uniwersalnych elementów stroju osoby aktywnej, sportowców, wczasowiczów, turystów i miłośników górskich, zimowych aktywności. Przy wyborze najlepszego kompletu staraj się nie kierować wyłącznie ceną. Zwróć uwagę na rodzaj szwów, skład materiałów i jego gramaturę. To najważniejsze cechy, które pomogą Ci wybrać najlepszą bieliznę termoaktywną. Miłego noszenia!

Dodaj komentarz