Bieżnia do domu

Bieżnia do domu może być świetną inwestycją, szczególnie teraz, gdy coraz ważniejszy staje się dla nas zdrowy tryb życia i utrzymanie dobrej formy. Bieżnia elektryczna do domu zdecydowanie urozmaica zwykły, domowy trening i daje więcej możliwości ćwiczeń. Szczególnie, wtedy gdy nie ma się czasu lub możliwości wyjścia do klubu fitness. Czy dobra bieżnia domowa musi kosztować fortunę? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie!

Do czego służy bieżnia?

Bieżnia do domu, podobnie jak bieżnia profesjonalna, z jakiej można korzystać na siłowni, służy do biegania, marszu i chodzenia. Wbrew pozorom zakres ćwiczeń na bieżni jest dość szeroki. Można celować w różne treningi i wybierać kilka trybów ćwiczeń. Możliwe jest zatem szybkie spacerowanie, opcja „wspinaczki” (gdy ustawi się bieżnię pod wysokim kątem), opcja biegania: długodystansowego, sprintu i interwałów. Osoby zaawansowane mogą przed treningiem założyć obciążniki na nogi i ręce, dzięki czemu zintensyfikują swoje ćwiczenia.

Bieżnia wymaga zasilania. Przy jej ustawieniu konieczne jest zlokalizowanie jej blisko źródła prądu. Jest to również sprzęt większych gabarytów, chociaż można kupić składaną bieżnię do domu, którą po treningu można np. wsunąć pod łóżko. Mała bieżnia do domu to również praktyczne rozwiązanie dla posiadaczy niewielkich mieszkań, w których ciężko znaleźć miejsce na duży sprzęt.

Nowoczesne, inteligentne bieżnie do domu

Inną cechą, którą należy wziąć pod uwagę przy zakupie bieżni do biegania w domu, jest to, czy ma ona różne kąty nachylenia i programy automatycznie zmieniające prędkość podczas treningu. Dzięki temu można wybrać dowolną opcję:

• Spacer,
• Jogging,
• Marszobieg,
• Bieg pod górę
• Sprint.

Najlepsze bieżnie mają naprawdę strome maksymalne nachylenie, które pozwala na spacer lub jogging pod górę. Takie opcje bardzo zwiększają intensywność ćwiczeń, wysiłek i urozmaicają trening. Jednak aby takie opcje były dostępne – trzeba szukać najlepszych modeli z potężnym silnikiem. Co więcej, używanie różnych kątów nachylenia podczas treningu na bieżni w domu to świetny sposób na utrzymanie wysokiej motywacji. Pozwalają one nadać treningom całkiem nowy wymiar i pomieszać rutynowe ćwiczenia z ciekawymi programami treningowymi. Niektóre aplikacje w smartfonach mogą łączyć się z bieżnią i na bieżąco przesyłać wyniki treningów z bieżni na telefon, a także automatycznie synchronizować współpracę obu sprzętów, planować treningi i wybierać ich różne rodzaje.

Budżet – kluczowy przy wyborze bieżni treningowej do domu

Chociaż przy zakupie bieżni do biegania w domu cena ma znaczącą rolę dla jej jakości i trwałości. Na rynku dostępne są również tańsze modele, bardziej przystępne cenowo dla przeciętnej osoby z umiarkowanym budżetem. Tania bieżnia do domu nie musi być awaryjna – konieczne jest tylko dokładniejsze sprawdzenie jej specyfikacji, które podaje producent, a także okresu gwarancji i warunków jej serwisowania.

Jeśli chodzi o wybór najlepszej bieżni do biegania w domu, budżet jest prawdopodobnie najważniejszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę. Ważne jest, aby mieć bieżnię najwyższej jakości, w zakresie swoich możliwości finansowych. Wysokiej jakości bieżnia będzie wygodna, cicha, łatwa w użyciu i będzie służyć przez długi czas. Droższe modele zapewniają zdecydowanie większą stabilność, mocniejszy silnik i więcej opcji ćwiczeń.

Osoby, które mają mocno ograniczony budżet, mogą rozważyć zakup profesjonalnie bieżni używanej, w dobrym stanie, która cenowo może odpowiadać wysokości zakupu nowej, taniej bieżni do domu. Jest to jednak związane zawsze z większym ryzykiem w przypadku jej zepsucia. Nierzadko modele używane są już po okresie gwarancji i naprawa jest oczywiście możliwa, ale wiąże się z kolejnym wydatkiem.

Silnik – najważniejszy element bieżni do domu

Bieżnia elektryczna do domu pracuje dzięki wbudowanemu w nią silnikowi. Moc silnika może być podpowiedzią co do jej wyboru. Moc dostarczana bezpośrednio przez silnik napędowy realnie wpływa na jakość bieżni i to, jak będą przebiegać na niej treningi.

Do domowego zastosowania, sprawdzi się bieżnia o mocy silnika, która wynosi minimum 1,5 KM mocy ciągłej, i od 2,5 do przynajmniej 3 CHP (mocy stałej). Im wyższa waga użytkowania, tym lepiej celować w lepszy, mocniejszy silnik.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie bieżni do chodzenia w domu?

Bieżnia treningowa do domu to urządzenia dość złożone. Z uwagi na fakt, że całokształt wszystkich jej elementów wpływa na docelową jej użyteczność i zakres funkcjonalności, przy wyborze najlepszej bieżni do domu konieczne jest zwrócenie uwagi na naprawdę sporo szczegółów. Jakich dokładnie?

Wymiary pasa

Pas biegowy to miejsce, po którym się biega lub chodzi. Im wyższy jest użytkownik, tym dłuży powinien być pas bieżni. Jego dopasowanie do wzrostu wpływa nie tylko na komfort, ale też na samą możliwość wykonywania ćwiczeń. Osoba, która ma ponad 2 metry wzrostu, z pewnością nie będzie w stanie ćwiczyć na bieżni składanej do domu, która jest zdecydowanie krótsza od bieżni stacjonarnej.

Wymiary pasa bieżni dopasowuje się również do rodzaju treningu. Bieżnia do chodzenia w domu, która służy wyłączeni do tego celu i nie pozwala na bieganie sprintem, może mieć powierzchnię o wymiarach 100 cm długości i około 40 cm szerokości. Z kolei bieżnia do biegania w domu powinna mieć przynajmniej długość 120/130 cm i 40-50 cm szerokości.

Panel sterowania

Nie każda bieżnia domowa jest wyposażona w zaawansowany panel sterowania. Jednak biorąc pod uwagę szerokie możliwości treningowe, prawie wszystkie modele mają przynajmniej prostą konsolę, która wyświetla podstawowe informacje o przebiegu ćwiczeń. Co ma przeciętny panel sterowania dobrej bieżni do domu?

• Informacja i prędkości
• Licznik przebytego dystansu
• Licznik spalanych kalorii
• Timer, który odmierza czas trwania treningu na bieżni

Najlepsza bieżnia do biegania w domu ma również inne, extra opcje. Do nich można zaliczyć np. możliwość podłączenia odtwarzacza MP3, pomiar tętna podczas aktywności, programy trenerskie, które oceniają postępy i wyniki treningu i tym podobne, zaawansowane opcje.

Amortyzacja

Najlepsza bieżnia do domu jest wygodna podczas użytkowania. Nie da się ukryć, że jedną z głównych cech determinujących wybór bieżni do biegania w domu powinna być jej amortyzacja. Im jest ona lepsza, tym bardziej naturalne są odczucia podczas treningu. Amortyzatory rozlokowane pod powierzchnią bieżni tłumią hałas, łagodzą wstrząsy i zapewniają wysoką stabilność podczas ćwiczeń. Pas bieżni nie powinien się ruszać podczas użytkowania, a uderzenia stóp o jego nawierzchnię powinny być ciche. Amortyzacja bieżni ma też realny wpływ na ochronę przed kontuzjami – nie nadwyręża bowiem stawów.

Możliwość wybrania kątów nachylenia w bieżni do domu

Bieżnia do domu z możliwością ustawienia kątku nachylenia to dobra opcja dla osób, które chcą bardziej urozmaicić swoje treningi i przenieść je na inny, bardziej intensywny poziom. Taka opcja sprawia również, że bieganie na bieżni jest bardziej podobne do treningu outdoorowego. Różne kąty nachylenia imitują nierówności nawierzchni, z którą spotykają się osoby biegające np. po lesie lub po piasku na plaży.

Prędkość bieżni domowej

Najlepsza bieżnia do domu będzie miała szeroki zakres wyboru prędkości. Na rynku dostępne są modele do chodzenia z prędkością maksymalną, które nie przekracza 6, maksymalnie 8 km/h, ale tez bieżnie do biegania, które rozwijają prędkość nawet kilkukrotnie wyższą. Te ostatnie to bieżnie do joggingu i sprintu. Bieżnia do marszu ma mniejsze rozmiary niż bieżnia do biegania. Jest krótsza i mniejsza. Może być świetnym akcesorium dla osób starszych – szczególnie w okresie przymusowej izolacji.

Stacjonarna, czy składana? Jaka bieżnia do domu będzie najlepsza?

Bieżnia w domu zajmuje sporo miejsca. Przez jej zakupem należy wyznaczyć i obliczyć przestrzeń w wybranym pomieszczeniu, w której ustawi się urządzenie. Składana bieżnia do domu może wydawać się dobrym rozwiązaniem na niewielkich przestrzeniach, ale pamiętajmy o tym, że po złożeniu nadal będzie zajmować miejsce.

Niektóre ze składanych mebli można całkiem łatwo składać, rozkładać i przenosić – są po prostu bardziej mobilne. Przed wyborem bieżni składanej, dobrze jest sprawdzić, czy jest wyposażone w kółka, które umożliwiają jej przenoszenie z miejsca na miejsce.

Gwarancja, dostawa i warunki serwisowania

Gwarancja producenta często dostarcza istotnych wskazówek co do jakości bieżni. Są producenci, którzy oferują nawet dożywotnią gwarancję na ramę. Najlepsza bieżnia do domu może mieć również nawet do 10 lat gwarancji na silnik. Z kolei części elektroniczne w wysokiej jakości modelach mogą być objęte gwarancją do 5 lat od zakupu bieżni.

Osoby, którym zależy na wygenerowaniu oszczędności powinny zwrócić też uwagę na cenę dostawy. Z uwagi na fakt, że bieżnia do domu jest towarem ciężkim i wielkogabarytowym, przesyłka kurierska może być kosztowna. Wiele sklepów online oferuje dostawę w cenie produktu.

Złożenie bieżni nie jest proste, ale nie jest niewykonalne. W przypadku trudności technicznych w samodzielnym postawieniu bieżni w domu dobrze jest mieć dodatkową możliwość w postaci wsparcie serwisu technicznego.

Jaka bieżnia do biegania w domu będzie zatem najlepsza? Z pewnością ta, z dobrym silnikiem, wykonana z trwałych komponentów. Warty uwagi jest okres gwarancji, a także dodatkowe funkcje i programy urządzenia. Bieganie po bieżni może z czasem spowszednieć i nie być już tak atrakcyjne, jak na początku. Dodatkowe opcje, takie jak trening interwałowy, różne kąty nachylenia a także możliwość połączenia urządzenia a nowoczesnymi aplikacjami online, sprawiają, że bieżnia domowa nie stanie w kącie i nie będzie służyć za wieszak na ubrania.

Bieżnia do domu - Ranking 2024

Warto sprawdzić ranking w kategorii Bieżnia do domu, który codziennie aktualizujemy codziennie. Są tam najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.

RankingBieżnia do domuProducentCena
1Bieżnia Treningowa INERTIA G688 LED - BH FitnessBH FitnessAktualna Cena
2Profesjonalna bieżnia elektryczna inSPORTline Hill LiteAktualna Cena
3Assault Fitness Bieżnia treningowa AirRunner - Assault Fitness 1006804Aktualna Cena
4SPORTSTECH V520UrbogymAktualna Cena
5Bieżnia elektryczna XT800 GymtekAktualna Cena

2 komentarze do “Bieżnia do domu”

  1. W domu nie mam zbyt dużo wolnego miejsca, więc zdecydowałam się na SPOKEY EVEN 1. Bardzo fajna bieżnia do domu, która nie zajmuje dużo przestrzeni. Nie ma jednak oparcia, więc trzeba popracować na początku nad koordynacją. Całkiem przystępna cenowo i bez problemu mieści mi się pod łóżko.

    Odpowiedz
    • Ciekawe. Jeszcze nie widziałam takiej małej bieżni, muszę poszukać, bo może to być coś dla mnie. Na razie upatrzyłam sobie Sport 3.0 od ProForm ale liczę na jakąś większą promocję. Na pewno chciałabym coś kupić, bo nie lubię biegać w zimie, więc bieżnia wydaje się być idealnym rozwiązaniem.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz