Hantle do ćwiczeń

Niezależnie od tego, czy zaczyna się trening ukierunkowany na rozbudowę masy mięśniowej, czy odwrotnie, planuje się schudnąć – wybór odpowiednich hantli do ćwiczeń jest głównym kluczem do osiągnięcia zaplanowanego celu. Hantle do ćwiczeń w domu mogą pozwolić na wykonanie praktycznie pełnego treningu bez konieczności wychodzenia ze swoich czterech ścian. Jednak aby ćwiczenia miały zadowalające rezultaty, należy poważnie podjeść do wyboru rodzaju i wagi hantli.  Jakie wybrać hantle na początek? Postawić  na hantle bitumiczne, hantle żeliwne czy wybrać hantle winylowe? Finalnie – jakie hantle do ćwiczeń będą najlepsze?

Wybór najlepszych hantli do ćwiczeń – kondycja ma znaczenie!

Chociaż nie ma dokładnego, odgórnie narzuconego przedziału wagowego hantli dla każdej osoby, istnieją pewne ogólne zasady, których należy przestrzegać. Osoby zaawansowane powinny postawić na kilka zestawów o różnej wadze lub wybrać hantle regulowane, których wagę można samodzielnie ustalać za pomocą dodatkowych obciążników. Najlepszym sposobem na wybór właściwej dla siebie wagi jest próba wykonania powtórzeń podczas ćwiczeń. Zbyt ciężkie hantle uniemożliwiają wykonanie określonej liczby powtórzeń zamieszczonych w planie treningowym. Duże znaczenie ma również kondycja osoby ćwiczącej – im jest ona gorsza, tym lepiej rozpocząć trening z mniejszym obciążeniem. Przy wyborze obciążenia liczy się najbardziej liczba serii i powtórzeń.

Hantle regulowane, czy o stałej masie?

Hantle do ćwiczeń można podzielić na dwa główne rodzaje: hantle do ćwiczeń regulowane i hantle o stałej wadze. Dobre regulowane hantle do ćwiczeń świetnie sprawdzą się jako wyposażenie domowych siłowni. Przy ich wyborze dobrze jest kierować się średnicą gryfu – ma ona znaczenie w przypadku chęci wykorzystania obciążników do innych urządzeń fitness. Z kolei hantle do ćwiczeń o stałej wadze są doskonałym  narzędziem do domowego treningu – zarówno tego amatorskiego, jak i bardziej zaawansowanego.

Hantle regulowane

Ich dużą zaletą jest możliwość łatwej regulacji ciężaru. To pozwala osobom o różnej kondycji fizycznej na dopasowanie odpowiedniej wagi hantli do posiadanych możliwości. Zakres ciężaru każdej hantli mieści się zwykle w przedziale wagowym od 3 kg do 18 kg. Pełen zestaw hantli regulowanych składa się z talerzy o różnej wadze, drążków i zacisków, które zabezpieczają niekontrolowane zsunięcie się talerza podczas ćwiczeń. Średnica pręta i otwory na płytki obciążnika muszą być zawsze takie same – najczęściej wynoszą 3 lub 5 centymetrów. Hantle do ćwiczeń w domu mają najczęściej średnicę uchwytu, która wynosi 3 centymetry. Regulowane hantle są również bardziej opłacalne. W przeciwieństwie do hantli o stałej wadze, których zakup wiąże się zwykle z wyborem kilku sztuk, w przypadku hantli regulowanych potrzeba tylko dwóch drążków i kilku talerzy.

Hantle o stałej wadze

Najlepsze hantle do ćwiczeń o stałej masie nie składają się z żadnych dodatkowych części. Stanowią jedną nierozerwalną całość. Ich waga waha się w przedziale od 2 kg (hantle aerobowe) do nawet 60 kg (np. hantle gumowane). Ich największą zaletą jest ergonomicznie ukształtowany uchwyt i antypoślizgowe wykończenie. Ta kategoria hantli jest jednocześnie najbardziej obszerna, można w niej znaleźć np. lekkie hantle aerobowe (np. do biegania), których waga wynosi od 0,5 do 3 kilogramów, a także najróżniejsze hantle: chromowane, sześciokątne, stalowe, gumowe lub poliuretanowe.

Czym powinny być pokryte najlepsze hantle do ćwiczeń?

Hantle metalowe (stalowe) są zwykle powlekane chromem, plastikiem lub winylem. Za ich wagę odpowiada natomiast wypełnienie. W przypadku hantli o stałej wadze wypełniaczem jest stal lub cement (hantle bitumiczne). Jakie hantle będą najlepsze i najtrwalsze? Uważa się, że chromowane hantle są lepsze od innych. Gumowane hantle tłumią ewentualny hałas i pochłaniają uderzenia o podłogę. Przy wyborze hantli, dla niektórych osób ważną rolę odgrywa również design. To dlatego często można spotkać hantle w wyjątkowych, soczystych kolorach.

Waga dobrych hantli dla początkujących i zaawansowanych

Lżejsze hantle są najbardziej odpowiednie dla osób początkujących i kobiet, które próbują wyrzeźbić sylwetkę. Cięższe hantle najlepiej zdają egzamin podczas budowania masy mięśniowej. Osoby początkujące, powinny postawić ma zestaw hantli o maksymalnym obciążeniu 5-10 kg na hantle. Amatorzy mogą zacząć trening z regulowanymi hantlami, wybrać hantle dla początkujących. Lub postawić na lekkie hantle do treningu aerobowego.

Hantle pomagają ćwiczyć głównie biceps, triceps, mięśnie naramienne i mięśnie klatki piersiowej. Jest to niezbędne narzędzie zarówno do treningu domowego, jak i zawodowego.

Osoby zaawansowane o dobrej kondycji wybiorą prawdopodobnie zestaw hantli regulowanych z dodatkowym obciążeniem. Jeden zestaw zwykle zawiera talerze obciążeniowe o różnej masie, pręty do trzymania w dłoni i zaciski bezpieczeństwa. Można również złożyć hantle samodzielnie, z osobno zakupionych gryfów, obciążników i zacisków. Najlepsze talerze do hantli regulowanych są wykonane ze stali, a ich powłoka jest chromowana (to zapobiega rdzewieniu). Osoby, które wybierają budżetowe opcje, mogą zamiast hantli z talerzami ze stali wybrać talerze wypełnione specjalnym tworzywem cementowym.

Jakie hantle do ćwiczeń wybrać?

Jest kilka ważnych kwestii, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze najlepszych hantli do ćwiczeń. Osoby początkujące mogę kierować się ceną – tańsze hantle wypełnione tworzywem z mieszanką betonu (hantle bitumiczne) będą tańsze od wypełnienia stalowego przy zachowaniu trwałości.

Materiał wykonania

Dobre hantle do ćwiczeń muszą być bezpieczne. Gryf, czyli uchwyt hantli regulowanych poddaje się dużym obciążeniom, dlatego musi być wykonany z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Uchwyt powinien być antypoślizgowy – pokryty nierównościami i rowkami, co zwiększa przyczepność dłoni i zapobiega wyślizgnięciu się hantli ze spoconych dłoni.

  • Hantle winylowe są pokryte powłoką, która ma właściwości antypoślizgowe, poprawia chwyt i chroni podłogę przez ewentualnym uszkodzeniem. Charakteryzują się one zwykle intensywną, różnorodną kolorystyką.
  • Hantle neoprenowe są pokryte miękką pianką, która jest przyjemna w dotyku. Hantle neoprenowe zapobiegają powstawaniu odcisków. Wnętrze dobrych hantli neoprenowych będzie twarde – wypełnione stalą lub materiałem bitumicznym. Hantle neoprenowe najczęściej spotyka się w wadze od 0,5 do 5 kg.
  • Hantle miękkie, są najlepszą opcja na hantle dla dzieci. Są one pokryte delikatną powłoką z PCV. Ich waga maksymalna zazwyczaj nie wynosi więcej niż 2 kilogramy – to właśnie dlatego są najbardziej odpowiednie i bezpieczne dla dzieci i osób starszych. Hantle miękkie są jednocześnie najmniejszymi hantlami na rynku – bez problemu zmieszczą się w małej dłoni dziecka.
  • Gumowe hantle są zwykle droższe, ale nie zarysują podłogi jak zwykłe, metalowe hantle sześciokątne. Poza tym są znacznie wygodniejsze w chwytaniu i podnoszeniu. Jedną wadą gumowanych hantli jest to, że zwykle mają one charakterystyczny, nieco gumowy zapach (gdy są nowe). Zapach ten jednak z czasem zanika. Niestety guma, w zależności od grubości powłoki może również zużywać się szybciej i pękać.

Zaciski bezpieczeństwa

Mocowanie talerzy w przypadku hantli regulowanych jest bardzo ważne.   Zaciski sprężynowe lub gwintowanie (gwintowanie zapewnia lepsze mocowanie, ale przykręcenie płytek jest wówczas nieco trudniejsze).  Poza zaciskami „żabkami”, można również postawić na zaciski typu spin – lock. To zakręcane obręcze, które zakręca się na drążku. Chociaż są łatwe w użyciu, mają tendencję do poluzowywania się wraz z obrotem hantli. Może się zdarzyć, że konieczne będzie sprawdzanie zacisku podczas treningu.

Rodzaje talerzy do hantli regulowanych

Talerze obciążające mogą mieć formę – gumowanych obciążników, stalowego, klasycznego talerza, a także talerza pokrytego powłoką winylową, taką samą jak w przypadku hantli winylowych o jednolitej masie. W zależności od wyboru drążka można wybierać talerze o średnicy otworu:

  • 25 mm,
  • 30 mm,
  • 50 mm.

Wypełnienie talerzy może być stalowe lub bitumiczne. Oba typy są bardzo trwałe, ale zaletą obciążników bitumicznych, pokrytych np. powłoką winylową jest znacznie niższa cena.

Dobre hantle a cena

Ceny hantli do ćwiczeń różnią się od siebie. Te bitumiczne są zwykle znacznie tańsze od stalowych. Ich cena zaczyna się już od kilkudziesięciu złotych. Talerz bitumiczny do hantli regulowanych to wydatek rzędu od nawet 20 – 30 złotych od sztuki. Koszt hantli różni się w zależności od wyboru: kształtu, producenta, wagi i powłoki. Te stalowe będą nawet dwa razy droższe.

Kształt i wielkość hantli do ćwiczeń

  • Hantle sześciokątne to rodzaj hantli, które zwykle mają solidne stalowe chromowane uchwyty. Mają 6 boków, dzięki czemu można je umieścić na podłodze bez ryzyka toczenia w inna stronę. Głowice hantli są zwykle odlewane z żelaza i pomalowane lub pokryte tworzywem (np. winylowym, gumowym itp.).
  • Hantle z kwadratową głowicą zapobiegają poruszaniu się i „odjeżdżaniu” hantli po ich odłożeniu na podłodze. Hantle z kwadratowymi głowicami mogą być pokryte neoprenem, powłoką winylową lub gumową, które tłumią dźwięki i poprawiają chwyt.
  • Hantle okrągłe to najczęściej spotykana forma talerzy w przypadku hantli regulowanych. Tak naprawdę bardzo trudno o talerze obciążające o innym kształcie niż okrągły.

Rodzaj wypełnienia hantli regulowanych ma wpływ na wielkość talerza obciążającego. Obciążenia bitumiczne będą większe objętościowo niż talerze stalowe, a co za tym idzie – zajmą więcej miejsca. Z kolei hantle żeliwne i stalowe będą mniejsze i cięższe. To wszystko wynika z gęstości danego materiału. Hantle gumowe będą z kolei największe, ale nadają się najlepiej do ponoszenia naprawdę dużych obciążeń. To właśnie dlatego można spotkać hantle gumowe o wadze nawet 60 kilogramów. Zaletą płynącą z wyboru hantli gumowych jest to, że w przypadku uderzenia o ziemię – nie zniszczą się i nie uszkodzą podłoża.

Jakie hantle wybrać? W pierwszej kolejności należy ocenić swoje możliwości kondycyjne i cel ćwiczeń. Następnie wybrać wariant: dobre hantle regulowane, czy o stałej masie? W ostatnim kroku wybiera się wagę i powłokę hantli. Hantle to stosunkowo niedrogie akcesorium fitness, jednak cały zestaw najlepszych hantli może kosztować nawet powyżej tysiąca złotych.

Hantle do ćwiczeń - Ranking 2024

Warto sprawdzić ranking w kategorii Hantle do ćwiczeń, który codziennie aktualizujemy codziennie. Są tam najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.

RankingHantle do ćwiczeńProducentCena

2 komentarze do “Hantle do ćwiczeń”

  1. Początkowo jak zaczęłam ćwiczyć, to hantle do ćwiczeń kupiłam na promocji w Lidlu. Małe, tanie i w sam raz do domowych aktywności. Teraz jak już ćwiczę coś więcej, to postanowiłam wymienić swój zestaw. Zdecydowałam się na SPOKEY, bo wydają mi się całkiem OK i często są polecane.

    Odpowiedz
  2. Byłam pewna, że hantle do ćwiczeń to albo te małe, które można kupić wszędzie, nawet w Biedronce, albo te całkiem duże, które są już dla profesjonalistów. Nie sądziłam, że są hantle regulowane, które mała przyjemny rozmiar. Kupiłam takie na allegro i są super! Nie muszę mieć dużo sprzętu w domu, a sama mogę regulować ciężar. To była dla mnie nowość 🙃

    Odpowiedz

Dodaj komentarz