Profesjonalny orbitrek to jedno z obowiązkowych elementów wyposażenia klubu fitness. Ćwiczenia na orbitreku działają holistycznie – spalają tkankę tłuszczową, wzmacniają wiele grup mięśniowych, poprawiają wydolność organizmu, a co najważniejsze – w przeciwieństwie do biegania, nie obciążają tak bardzo stawów. Jednym słowem – dobry orbitrek wpływa pozytywnie na całokształt sylwetki i można go uznać za najlepszy przyrząd do ćwiczeń dla osób, którym zależy na schudnięciu i wymodelowaniu swojego ciała. Jeśli dysponuje się miejscem w domu – można kupić orbitrek na własność! Jaki orbitrek do domu będzie najlepszym wyborem?
Na początku sprawdźmy co dają ćwiczenia na orbitreku, czyli jakich efektów można się spodziewać?
Spis treści
Orbitrek a odchudzanie
Jedną z najczęściej wskazywanych, wymiernych korzyści wynikających z włączenia do swojego treningu ćwiczeń na orbitreku jest wspomaganie spalania tłuszczu. Badania sugerują, że orbitrek może okazać się skuteczniejszy od niektórych urządzeń, takich jak steppery i rowery treningowe. Pod względem spalonych kalorii, ćwiczenia na orbitreku są porównywalne z treningiem na bieżni z tą różnicą, że do generowania ruchu wykorzystywane są większe grupy mięśni. Dokładna liczba kalorii spalonych podczas treningu na orbitreku będzie zależeć od różnych czynników, w tym wieku, płci i aktualnego poziomu sprawności fizycznej, ale z pewnością jest to jedno z najskuteczniejszych urządzeń dedykowane osobom, których głównym celem jest zrzucenie wagi.
Aby schudnąć o 1 kg, należy spalić 7000 kcal. Dlatego należy ćwiczyć na orbitreku codziennie przez 20 minut z dużą intensywnością (250 kcal dziennie). Przy odpowiedniej diecie i ćwiczeniach na dobrym orbitreku, możliwe jest aby zrzucić 1 kg w ciągu jednego miesiąca.
Jakie mięśnie pracują na orbitreku?
Wielką zaletą orbitreka jest to, że pozwala on na pracę zarówno mięśni górnej części ciała (biceps, triceps, brzucha, piersiowe), jak i mięśni dolnej części ciała (nogi, uda i pośladki). Innym benefitem jest również fakt, że możliwe jest celowanie w różne grupy mięśniowe ciała poprzez zróżnicowanie ćwiczeń i sposobu treningu. Pomaga to wzmacniać słabsze mięśnie. Najlepszy orbitrek wzmacnia mięśnie nóg, pośladki, ścięgna podkolanowe (tuż pod pośladkami), mięśnie czworogłowe i łydki. Kiedy pedałuje się do tyłu, ćwiczenia wpływają mocniej na ścięgna pośladków. Aby zmaksymalizować efekt eliptycznego biegu wstecznego (pedałowanie do tyłu) na pośladki i ścięgna podkolanowe, dobrze jest zmienić swoją pozycję i odsunąć nieco pośladki (pozycja jak do siadania), trzymając kolana pod kątem 90 stopni podczas wykonywania ruchów nogami.
Orbitrek wpływa również na wzmocnienie mięśni ramion, czyli na biceps i triceps. Osoby, którym w szczególności zależy na rozbudowaniu bicepsa, mogą zintensyfikować ćwiczenia mocno ciągnąć za uchwyty orbitreka podczas pedałowania. Z kolei triceps wzmacnia się popychając uchwyty.
Wielu osobom wydaje się, że nawet najlepszy orbitrek nie wytrenuje i wyrzeźbi mięśni pleców. To błąd! Trening na orbitreku wpływa mięsień grzbietowy, który tworzy na plecach duży kształt V i mięśnie klatki piersiowej). Mięśnie pleców są wzmacnianie, gdy ciągnie się za uchwyty urządzenia, a mięśnie klatki piersiowej są trenowane podczas pchania ruchomych uchwytów. Można także urozmaicić swoje ćwiczenia, puścić uchwyty i wykonywać same ruchy nogami. To poprawia postawę ciała i trenuje równowagę. W takim wypadku warto również zwrócić uwagę na wykonywaną technikę – zdjąć ciężar z przedniej części stóp i przenieść go na pięty. To wpływa na trening największej części mięśni ciała.
Jak ćwiczyć na orbitreku, żeby trening był wydajny?
Jeśli głównym celem jest ujędrnienie i wzmocnienie mięśni, dobrze jest zwiększyć opór orbitreka. Aby zachować maksimum bezpieczeństwa, zapobiegać kontuzjom i poprawić wydajność ćwiczeń, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:
- Ćwiczenia na orbitreku wymagają właściwej postawy. Podczas treningu trzeba mieć wyprostowane plecy i nie patrzeć na swoje stopy. Sylwetka powinna być wyprostowana.
- Dobrze jest również urozmaicać sesje na orbitreku. Naprzemienne ćwiczenia i ruchy: pedałowanie do przodu, do tyłu, zdejmowanie rąk z uchwytów, mocniejsze pchanie lub ciągnięcie uchwytów, szybsze kroczenie, sprint, zwiększanie prędkości lub poziomów oporu itp. Dzięki temu pracują wszystkie części ciała!
- Nie można nie zapominać, że nawet najlepszy orbitrek nie jest maszyną wytrzymałościową! Co prawda pozwala wzmocnić i ujędrnić mięśnie nóg, ud, pośladków i ramion, ale nie rozwija ich tak, jak np. podnoszenie ciężarów lub maszyny do ćwiczeń siłowych (chyba że zwiększy się opór urządzenia do maksimum i ćwiczy kilka godzin dziennie) .
Jak długo czeka się na rezultaty ćwiczeń? Na szczęście, pierwsze zauważalne w ciele zmiany pojawiają się dość szybko, ale kolejne efekty przychodzą stopniowo. Wszystko zależy od intensywności ćwiczeń i czasu trwania treningów, a także częstotliwości sesji treningowych. Pierwsze realne wyniki można zauważyć po miesiącu, dwóch od rozpoczęcia przygody z orbitrekiem, pod warunkiem regularnych ćwiczeń.
Jaki orbitrek wybrać?
Wybór orbitreka powinien być uzależniony od indywidualnych celów treningowych. Może to być poprawa wydolności organizmu, utrzymanie formy, odchudzanie, rozwój wydajności itp. Głównymi kryteriami przy zakupie, na które dobrze jest zwrócić uwagę są: częstotliwość użytkowania, wygodne pedałowanie, dodatkowe funkcje i możliwość swobodnej regulacji.
Orbitrek mechaniczny
Osoby, które mają zamiar kupić dobry orbitrek wyłącznie do okazjonalnego użytkowania, mogą wybrać prosty orbitrek z podstawowymi programami i ręcznym wyborem ustawień. Modele te są łatwe w użyciu i idealnie nadają się do „weekendowej”, nieregularnej rekreacji. Do takich celów nada się niedrogi orbitrek mechaniczny. Ma prostą budowę – opór urządzenia jest wytwarzany za pomocą hamulca, który w zamierzony, kontrolowany pokrętłem sposób wytwarza tarcie utrudniające kręcenie koła zamachowego. Dużą zaletą charakteryzującą dobry orbitrek mechaniczny jest atrakcyjna cena, a główną wadą – głośność pracy i nieco krótsza żywotność. Warto również zwrócić uwagę czy model jest wolnostojący, czy jest to może orbitrek składany, który po zakończeniu ćwiczeń można łatwo schować.
Orbitrek magnetyczny
Osoby, które zamierzają schudnąć i utrzymać kondycję, mogą skłonić się ku zakupu modelu z różnymi programami. Dobry orbitrek magnetyczny, świetnie nadaje się do regularnego, domowego treningu. Aby rozwinąć swoją wytrzymałość i wydajność, dobrze jest postawić na model z większą liczbą funkcji. Orbitrek magnetyczny wytwarza opór za pomocą pola magnetycznego, generowanego przez zainstalowane magnesy. Brak bezpośredniego tarcia (jak w przypadku orbitreka mechanicznego) ma również wpływ na dłuższą eksploatację urządzenia. Kolejną zaletą, jaką ma orbitrek magnetyczny jest znacznie cichsza praca i zwykle więcej opcji programów do wyboru. W zależności od wyboru modelu, programy ćwiczeń można wybierać manualnie – za pomocą pokrętła, lub tak jak w przypadku droższych modeli – za pomocą elektronicznego programatora.
Orbitrek magnetyczny HMS H9249
➾Szczegóły TOP1: HMS H9249Orbitrek elektromagnetyczny
Profesjonaliści i osoby, które mają na celu zintegrowany plan treningowy mogą rozważyć zakup bardziej zaawansowanego, nowoczesnego urządzenia. Najlepszy orbitrek elektromagnetyczny wykorzystuje w pracy pole elektromagnetyczne. Dobre modele są wyposażone w komputer, który ma zaprogramowanych wiele różnorodnych programów treningowych. Z uwagi na bardzo wysoką cenę – orbitrek elektromagnetyczny stanowi najczęściej wyposażenie klubów fitness. Orbitrek elekromagnetyczny jest bardzo cichy i zapewnia najbardziej indywidualne podjęcie do treningu z uwagi na szereg dostępnych funkcji.
Orbitrek elektromagnetyczny Schwinn Orbitrek Programowany 570E 100533
➾Szczegóły TOP1: Schwinn Orbitrek Programowany 570E 100533Orbitrek eliptyczny
Orbitrek eliptyczny to jedna z najpopularniejszych maszyn na siłowni. Ruch eliptyczny pomaga chronić stawy przed uszkodzeniem, co jest ważne dla każdego z urazami kolana, biodra lub dolnej części ciała. Poza tym, dobry orbitrek eliptyczny może sprawić, że treningi będą prawdziwą frajdą. Główną cechą charakterystyczną orbitreka eliptycznego jest to, że podstawy dolne są ułożone blisko siebie – dzięki takiemu ustawieniu, ruch podczas ćwiczeń nie obciąża stawów. Ruch nóg podczas ćwiczeń na orbitreku eliptycznym jest wydłużony i nie wymaga mocnego zginania stawów kolanowych. Minusem takiego rozwiązania jest to, ze w porównaniu do innych modeli, orbitrek eliptyczny zajmuje trochę więcej miejsca.
Najlepszy orbitrek – zwróć uwagę na te funkcje
Płynność ruchu pedałów
Za płynną pracę dolnej części orbitreka odpowiada koło zamachowe. Dobrym wyborem jest zakup urządzenia z kołem zamachowym ważącym co najmniej 3 kg. To aspekt godny uwagi przede wszystkim przez osoby, które mają zmagają się z problemami stawów. Im większa waga koła zamachowego, tym wygodniejsze będzie pedałowanie, szczególnie jeśli trenuje się regularnie.
Funkcje i programy
Podstawowe wskaźniki na wszystkich orbitrekach zapewniają informacje potrzebne do rozpoczęcia pracy: prędkość, dystans, czas ćwiczeń, średnie spalone kalorie itp. Różne dodatkowe programy (takie jak postęp utraty masy ciała, rozwój wydajności, śledzenie tętna itp.) świetnie nadają się do zmiany treningów i dopasowywaniu ich do personalnych potrzeb. Najlepszą dokładność pomiaru tętna zapewniają modele z paskiem do pomiaru tętna. Kompatybilne aplikacje mobilne dla niektórych orbitreków mogą podwyższać jakość personalnego treningu.
Regulacja orbitreka
Dobry orbitrek powinien mieć możliwość szerokiego zakresu regulacji ustawień pedałów i uchwytów. Są to ważne cechy, które należy wziąć pod uwagę, ponieważ pozwalają one dostosować orbitrek do ciała – co jest szczególnie istotne w przypadku osób niskich lub bardzo wysokich. Warto również pamiętać, że osoby wysokie, które planują postawić orbitrek np. w niższej od standardowej wysokości mieszkania piwnicy, muszą sprawdzić, czy po wejściu na urządzenie nie będą uderzać głową o sufit. Dobrze zatem wcześniej sprawdzić specyfikację gabarytową urządzenia podaną przez producenta.
Podsumowanie
Jaki orbitrek do domu będzie najlepszy? Przy wyborze powinno wziąć się pod uwagę własne potrzeby treningowe i typ ciała. Jeśli ma się mniejsze wymagania, a orbitrek kupuje się z zamiarem okresowego użytkowania, lepiej kupić orbitrek składany, mechaniczny. Z drugiej strony, jeśli celuje się w regularne korzystanie i uprawianie treningu HIIT, lepiej zainwestować w mocniejszy, bardziej zaawansowany model elektromagnetyczny lub magnetyczny. Ćwiczenie na orbitreku pozwala utrzyma motywację do ćwiczeń, kondycję i zdrowie. Dzięki niemu, można zachować formę bez konieczności wychodzenia na siłownię i do klubu fitness.
Orbitrek - Ranking 2024
Warto sprawdzić ranking w kategorii Orbitrek, który codziennie aktualizujemy codziennie. Są tam najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.
Dużo ćwiczyłam na Orbitreku FINNLO LOXON i to naprawdę dobrej jakości sprzęt. Jeśli ktoś może pozwolić sobie na zakup nieco droższego modelu, to ten polecałabym – szczególnie dla pań. Dla mnie jest to sprzęt, którego nie potrzebuję w domu, więc nawet nie patrzę na modele. Szkoda, że nie ma czegoś mniejszego… Bo mam za małe mieszkanie.
Model, który podajesz to dobry orbitrek. Wcale nie jest taki duży, ale fakt, do kawalerek czy małych metraży na pewno nie. Jeśli chodzi o sprzęt do domu, to polecam przyjrzeć się modelom z Zipro, małe, kompaktowe i na pewno bez problemu znajdzie się na nie miejsce. Cena też cieszy, bo nie jest wygórowana.
Dobry orbitrek przydaje się do efektownych ćwiczeń, codziennych i nie tylko, ale dla mnie zbędny sprzęt w domu. Może dlatego, że mam blisko domu siłownię i chodzę na nią regularnie, więc taki zakup, to byłaby dla mnie strata pieniędzy.
Ja orbitrek poznałam na siłowni i bardzo polubiłam ten sprzęt. Teraz często ćwiczę na nim na siłowniach zewnętrznych, bo jest ogólnodostępny! Korzystnie wpływa na moją postawę i lubię sobie wyjść i poćwiczyć, czasami męża zabiorę 🙂
Jeśli o mnie chodzi, to najlepszy orbitrek do domu, to orbitrek magnetyczny. Lubię na nim pracować i zdecydowanie szybciej widzę efekty na których mi zależy. Na pewno jak ktoś chce i lubi ćwiczyć w domu, to sprzęt wart uwagi.