Skarpety kompresyjne

Od jakiegoś czasu coraz większą popularność wśród zawodowych biegaczy, ale także amatorów, zyskują skarpety kompresyjne. Producenci zachęcają do wypróbowania ich rewolucyjnego działania na organizm, który musi podjąć spory wysiłek, by przebiec dłuższy dystans z dobrym wynikiem. Jakie zadanie mają spełniać dobre skarpety kompresyjne, czy warto się w nie wyposażyć i co brać pod uwagę przy zakupie?

Czy skarpety kompresyjne działają?

Biegacze, by zwiększyć swoje szansę na dobre wyniki w zawodach czy na treningach wyposażają się w opaski na podudzia czy właśnie skarpety kompresyjne. Także wśród osób, które biegają jedynie dla rozrywki, takie elementy można nieraz zobaczyć na nogach. Nie chodzi o jakąś ozdobę, ale zjawisko kompresji, wykorzystywane przez takie gadżety. Jaka jest zasada ich działania?

Z założenia, według obietnic producentów, skarpety kompresyjne mają za zadanie poprawić krążenie żylne w nodze. Co za tym idzie biegacze, którzy ich używają, mogą liczyć na zdecydowanie lepszą wydajność pracy serca. Te detale powinny również zmniejszać tętno przy przepływie krwi, zaś przy tętnie wzrastającym, które pojawia się z coraz większym wysiłkiem i zmęczeniem, mają pompować do mięśnia więcej krwi. Dodatkowym zadaniem skarpet kompresyjnych jest wpływ na wydolność mięśni poprzez transportowanie do nich większej ilości substancji odżywczych poprzez ucisk w odpowiednim miejscu. Szybsza regeneracja mięśni to dla zawodników jeszcze lepsze osiągnięcia. Dlatego, ze względu na wszystkie te obietnice twórców skarpet kompresyjnych, niejeden biegacz decyduje się je wypróbować.

Co prawda nie ma jednoznacznych testów w warunkach laboratoryjnych, wskazujących na to, że skarpety kompresyjne nie tylko zwiększają się wydajność osoby biegającej, ale także pozwalają mięśniom znacznie szybciej się zregenerować, ponieważ takie teksty są praktycznie niemożliwe do przeprowadzenia. Warto oprzeć się jednak na tym, co mówią osoby, używające kompresji. Jak wynika z opinii użytkowników, co prawda skarpety kompresyjne nie sprawią, że będzie się biegać szybciej, ale mimo to mogą dać zadowalające rezultaty, jeśli tylko spojrzy się na ich działanie i oczekiwania z rozsądkiem. Dzięki takim akcesoriom można na pewno zauważyć szybszą regenerację mięśni po długich i wyczerpujących biegach, czy codziennych treningach. Dodatkowo da się również zauważyć obniżenie tętna podczas ich używania. Dlatego osoby, które biegają przede wszystkim zawodowo, ale również hobbystycznie, na długie i męczące dystanse, są zachęcane do tego, by wypróbować zasadę działania skarpet kompresyjnych.

Jak kupić dobre skarpety kompresyjne?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na renomowanego producenta. Najrozsądniej będzie postawić na firmę znaną w branży sportowej i doświadczoną w temacie kompresji. Co prawda w takim wypadku w dobre skarpety trzeba nieco zainwestować, ale tylko wtedy taki zakup się opłaca. Na pewno nie warto kupować skarpet tanich, nieznanej firmy, tylko dlatego, że procent określił je skarpetkami kompresyjnymi. To pieniądze wyrzucone w błoto. Nie każda podkolanówka, która ściska łydkę może się określać mianem skarpety kompresyjne. Należy sprawdzić, na jaki ucisk można liczyć w przypadku danego produktu. Szanse na efektywne działanie daje dopiero ucisk na poziomie 22 – 32 mmHg. Jeżeli na opakowaniu nie ma takich danych, lub są uwzględnione niższe parametry, najlepiej nie decydować się na taki zakup.

Pewnym kryterium może być też, tak jak wspomniano wyżej, określona cena. Za parę dobrych skarpet kompresyjnych trzeba zapłacić nawet około 200 zł. W tym wypadku jednak faktycznie można liczyć na takie efekty działania jak:

 • większa wydolność krążeniowa
 • obniżenie tętna podczas biegu
 • poprawa metabolizmu mięśni
 • poprawa mocy mięśni

Najlepiej posiłkować się również opiniami o danej firmie, jakie można znaleźć w sieci na przykład na forach czy stronach poświęconych tematyce biegania. Tylko tam można znaleźć obiektywne i wyważone opinie nie tylko samego producenta, ale także osób, które kompresji używają od dłuższego czasu i faktycznie zauważyły znaczące rezultaty w porównaniu z używaniem zwykłych skarpet.

Rozmiar skarpet kompresyjnych

Kolejną ważną kwestią jest wybór odpowiedniego rozmiaru skarpet komercyjnych, a chodzi tutaj o rozmiar w obwodzie łydki. Najlepsze skarpety kompresyjne to takie, które są optymalnie dopasowane do łydki konkretnego biegacza. Jeżeli tak nie będzie, będą się podczas biegu zsuwały. To nie tylko wpłynie na zmniejszenie ich oddziaływania, ale także jest niezwykle niekomfortowe i generalnie obniża efektywność. Przed założeniem nowych skarpet kompresyjnych na przykład na zawody, warto wypróbować je jeszcze podczas treningu, tylko wtedy można sprawdzić, czy na pewno są wygodne, dopasowane i nie przesuwają się.

Dodatek, jakim są skarpety kompresyjne jest przeznaczony raczej dla osób, które bieganie uprawiają wyczynowo i co dzień trenują wiele godzin. Dzięki takiemu wsparciu, mięśnie zdążą się zregenerować między treningami, można odczuć również zmniejszone ich zmęczenie i zniwelować uczucie ciężkich nóg. Dla biegających hobbystycznie czy dla zdrowia oczywiście nie istnieją przeciwwskazania do korzystania ze skarpet kompresyjnych, jednakże w takim przypadku mogą one nie dać oczekiwanych rezultatów.

4 komentarze do “Skarpety kompresyjne”

 1. Długo zastanawiałam się nad tym jakie skarpety kompresyjne wybrać, bo początkowo niewiele wiedziałam na ich temat. Teraz jestem dość „początkująca” ale myślę, że dla takich osób jak ja, one też świetnie się sprawdzają. Jak kupowałam buty do biegania, to w sklepie zaproponowali mi też skarpetki i dlatego je kupiłam. Odczuwam zdecydowanie większy komfort i cieszę się, że je wybrałam i kupiłam.

  Odpowiedz
 2. Uważam, że dobre skarpety kompresyjne przydadzą się każdemu. Ja posiadam kilka par i teraz najlepiej sprawdzają się te do regeneracji. Dużo biegam i co dwa dni robię sobie bieg właśnie w tych skarpetkach. Dużo nie kosztują, do 100 zł można mieć już fajny model, sprawdzony.

  Odpowiedz
 3. Dobre skarpety kompresyjne, które ostatnio kupiłem w sklepie decathlon świetnie się sprawują. Polecam, bo kosz nie duży, 50 zł, ale jakość świetna. Ja używam ich po treningu i podczas spacerów w górach. Dają radę.

  Odpowiedz
 4. Miałam kiedyś takie uniwersalne i dobre skarpety kompresyjne. Sprawdziły się u mnie dobrze. Teraz kupiłam takie do biegania nocą! Zdziwiłam się, że takie w ogóle są! Ale są. Mają odblaski i super, bo często biegam wieczorami i dzięki temu czuję się bezpieczniej.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz