Ławeczka do ćwiczeń

Profesjonalna ławeczka do ćwiczeń to obowiązkowy element wyposażenia siłowni. Osoby, które dysponują miejscem w swoim domu, lub mają własną, domową siłownię, dzięki zakupowi dobrej ławeczki do ćwiczeń w domu zintensyfikują swój trening i przeniosą go na zupełnie inny, zawodowy poziom. Większość ławeczek treningowych jest w pełni regulowana, co pozwala użytkownikom na dostosowanie i optymalne dopasowanie nie tylko pod kątem wygody i komfortu, ale również rodzaju wykonywanych ćwiczeń. Jak wybrać najlepszą ławeczkę do ćwiczeń? Czy na pewno zmieści się w typowej przestrzeni domowej?

Do czego służy ławeczka do ćwiczeń?

Regulacja oparcia i siedziska typowej ławeczki do ćwiczeń pozwala użytkownikom uzyskać idealną pozycję do szeregu różnych treningów. Ławeczka do ćwiczeń umożliwia wykonanie intensywnego treningu bicepsów, nada się również do treningu mięśni brzucha, wyciskania hantli lub sztangi i wielu innych. Ławeczki do ćwiczeń można również stosować w połączeniu z innymi urządzeniami fitness.

Inwestycja w dobrą ławeczkę do ćwiczeń to świetny sposób na regularne treningi całego ciała bez ponoszenia kosztów karnetu na siłownię. Przed zakupem trzeba jednak zastanowić się, jakie naprawdę są własne treningowe plany i potrzeby. To kluczowe przy wyborze najlepszej ławeczki do ćwiczeń.

Rodzaje ławeczek do ćwiczeń

Istnieje wiele różnych rodzajów ławek do ćwiczeń, od podstawowej, płaskiej ławki, po te, regulowane z wieloma akcesoriami i dodatkowymi funkcjami. Przed zakupem trzeba więc określić swoje potrzeby, aby móc dokonać zakupu, który jest najodpowiedniejszy i zminimalizować ryzyko inwestycji w opcje, z których się nie skorzysta.

Istnieje kilka rodzajów ławeczek do ćwiczeń. Modele mogą być bardzo proste i bardzo złożone – im więcej funkcji i opcji, tym wyższa cena ławeczki.

Prosta ławeczka do ćwiczeń

Prosta ławeczka do ćwiczeń to najprostszy i zwykle najtańszy model. Ten rodzaj jest dobry dla osób początkujących, ale może nie mieć wystarczających funkcji, dla osób bardziej zaawansowanych np. w podnoszeniu ciężarów. Na dobrej prostej ławeczce do ćwiczeń można wykonać podstawowy ogólny trening. Ponadto, nada się również do treningu z parą hantli. Osoby, które mogą cieszyć się z przydomowej siłowni, lub mają po prostu w domu więcej miejsca mogą wsunąć ławeczkę prostą pod stojak do podnoszenia sztangi.

Płaskie, proste ławeczki do ćwiczeń są niczym więcej niż zwykłą ławką, na której można się położyć. Nie mają regulacji i są zwykle pozbawione dodatkowych opcji. Osoby stawiające na ten typ ławki muszą zdawać sobie sprawę z pewnych ograniczeń w zakresie ćwiczeń. To dobry rodzaj pierwszej ławeczki do ćwiczeń, polecany dla amatorów i osób, które będą trenować raczej górne części ciała.

Prostą ławeczkę do ćwiczeń można kupić już za około 200 złotych. Warto jednak pamiętać, że jest ona naprawdę bardzo podstawowym narzędziem. Za tę cenę otrzymuje się płaską, wyściełaną podłużną ławkę umocowaną na parze stalowych nóg. Stabilność takiej ławeczki nie będzie doskonała, a brak możliwości regulacji i modułów, ogranicza liczbę ćwiczeń, które można na niej wykonać.

Osoby, które podnoszą naprawdę duże ciężary, powinny zwrócić szczególną uwagę na jakość wykonania i trwałość. Podsumowując, płaskie, proste ławki są zwykle bardziej wytrzymałe, ponieważ nie mają zawiasów i innych ruchomych elementów, które zwykle mają ławki regulowane. Więcej mechaniki i części ruchomych może również oznaczać większe zapotrzebowanie na regularną konserwację i po prostu kolejny element, który może ulec awarii.

Ławeczka do ćwiczeń skośna

Drugim, dość popularnym i bardziej zaawansowanym rodzajem ławki do ćwiczeń jest ławeczka skośna. Jest ona doskonała w przypadku ćwiczeń mięśni brzucha. Może być również wykorzystywana do ćwiczeń ramion i treningu z hantlami. Zajmuje ona bardzo mało miejsca – powinna zmieścić się na każdej powierzchni. To dobry wariant dla osób, które skupiają się na trenowaniu mięśni brzucha. Ławkę skośną do treningu mięśni brzucha można kupić nawet za niecałe 200 złotych.

Ławeczka do ćwiczeń regulowana

Regulowana ławka do ćwiczeń daje najszersze pole treningowe. Poza tym, że spełni funkcje dwóch wyżej opisanych modeli, to również będzie niezastąpiona w treningu mięśni pleców. Ławka regulowana może być używana w pozycji poziomej lub ustawiana na różnych poziomach nachylenia, lub spadku. Dzięki temu można indywidualnie dostosować swoje ćwiczenia do potrzeb i możliwości.

Dobre ławeczki do ćwiczeń regulowane mogą mieć od kilku do nawet kilkunastu stopni regulacji i kilka poziomów regulacji siedziska, co sprawia, że można dopasować ją nie tylko do rodzaju ćwiczeń, ale również do typu sylwetki.

Regulowaną ławeczkę można pochylić w kilka stron lub w razie potrzeby po prostu zostawić ją w poziomej pozycji. Regulacja ułatwia celowanie w większą liczbę grup mięśni. W szczególności docenią ją osoby zaawansowane, które trenują również nogi. Zakup regulowanej ławki do ćwiczeń to wydatek od około 400 złotych w górę.

Ławeczka do ćwiczeń składana

Składana ławeczka do ćwiczeń jest super wariantem dla osób, które nie mają w domu dużo miejsca i stawiają na mobilność urządzeń fitness. Pod względem funkcji są one bardzo zbliżone do standardowej płaskiej ławki. Należy jednak pamiętać, że skoro można je złożyć w dowolnym momencie, jest mało prawdopodobne, aby były tak trwałe, jak stacjonarne modele. Najlepsza ławeczka do ćwiczeń składana powinna być jednocześnie lekka (tak, aby łatwo można ją było przenieść, rozłożyć na czad ćwiczeń i schować), ale również w miarę możliwości solidna.

Ławka do ćwiczeń olimpijska

To model skierowany dla zawodowców, którzy chcą wyposażyć domową siłownię. Są one zdecydowanie większe od wyżej wymienionych modeli, które można ustawić praktycznie w dowolnym miejscu w domu. Tym, co może zaskoczyć osoby początkujące, które miały wcześniej kontakt z innymi modelami jest fakt, że ławeczka olimpijska jest znacznie szersza. Oprócz tego olimpijskie ławki treningowe mają zwykle mnóstwo dodatkowych opcji, których zakres jest uzależniony od producenta. Zwykłą ławkę olimpijską można kupić od około 800 złotych wzwyż.

Jaką ławeczkę do ćwiczeń wybrać?

Zakup dobrej ławeczki do ćwiczeń jest związany z większą inwestycją. Dobrze jest więc zwrócić uwagę na to, czy model brany pod uwagę jest wyposażony w praktyczne, dodatkowe opcje. Producenci ławeczek do ćwiczeń często wyposażają je np. w miejsca do przechowywania hantli, dodatkowy, rozkładany stojak, który znacznie ułatwia wyciskanie ze sztangą i przede wszystkim szeroki zakres regulacji, który otwiera nieskończone możliwości ćwiczeń.

  • Wyściółka ławeczki do ćwiczeń powinna być solidna – nie za gruba i nie za miękka. Musi zapewniać stabilne podparcie dla ciała i redukować dyskomfort związany z nadmierną twardością – to szczególnie ważne podczas wyciskania ciężarów. Powierzchnia ławeczki do ćwiczeń zwykle jest wykonana z materiału syntetycznego w rodzaju eko skóry. Najlepsze modele będą pokryte trwałą, solidną skórą. Wyściółka wykonana jest zwykle z gęstej pianki.
  • Konstrukcja dobrej ławeczki do ćwiczeń powinna być wykonana z grubego, trwałego materiału. Zwykle jest to rodzaj stalowej rury o grubości około 1,5 mm.
  • Przeciętna regulowana ławeczka treningowa może wytrzymać obciążenie nawet do około 500 kilogramów.
  • Poziom regulacji może być ustawiany za pomocą dwóch metod. Pierwszą jest tzw. pręt regulacyjny. Drugą, według opinii lepszą metodą regulacji jest zastosowanie tzw. paska stalowego z regulacją pierścienia. Ta opcja jest bezpieczniejsza.
  • Dobrze jest również sprawdzić, czy uwzględniana przy zakupie ławeczka ma uchwyt umożliwiający jej transport (nawet z miejsca na miejsce w jednym pomieszczeniu) i trwałe kółka.

Jaka ławeczka do ćwiczeń na początek?

Większość osób kupuje zwykle, jako pierwszą prostą ławeczkę do ćwiczeń. Jest to pierwszy element wyposażenia domowej siłowni. Z biegiem czasu dokupuje się resztę wyposażenia i… zaczyna się wymagać od ławeczki czegoś więcej. Dlatego też, osoby, które nie są nastawione na trening wyłącznie mięśni brzucha, do którego świetnie nadaje się ławka skośna, powinny przygotować nieco większy budżet i kupić od razu ławeczkę regulowaną. Płaska, prosta ławka treningowa oferuje mniej opcji ćwiczeń, ale jednocześnie jest dostępna w niższej cenie. Jeśli porówna się cenę prostej regulowanej ławki z wysokiej klasy płaską ławką, można zauważyć, że ta ostatnia jest dostępna w tej samej lub nawet w lepszej cenie.

Jaka ławeczka do ćwiczeń będzie najlepsza? Podejmując decyzję, należy wybrać rodzaj ławki do swoich planów treningowych i wziąć pod uwagę, czy ławka rzeczywiście odpowiada swojej wadze i wzrostowi. Zawsze trzeba sprawdzić maksymalne obciążenie, jakie utrzymuje ławka (a także maksymalne obciążenie podpórki np. na nogi). Niektóre tańsze ławeczki treningowe są w stanie znieść „jedynie” do 300 kg, co nie jest raczej bezpieczną opcją dla osoby o większej wadze. Dlatego też tak ważne jest, aby sprawdzić maksymalne obciążenie ławeczki.

Ławeczka do ćwiczeń - Ranking 2020

Warto sprawdzić ranking w kategorii Ławeczka do ćwiczeń, który codziennie aktualizujemy codziennie. Są tam najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.

RankingŁaweczka do ćwiczeńProducentCena
1Marbo Sport Marbo Mh-A102 Prasa Do Ćwiczenia Nóg Do Ławek HomeMarbo SportAktualna Cena
2Magnus Ławka do ćwiczeń ze skosem ujemnym MX2041MagnusAktualna Cena
3Bowflex Ławka treningowa Bowflex 5.1SBowflexAktualna Cena
4Body Sculpture Ławka prosta Carbon BSB 570Body SculptureAktualna Cena
5Marbo Sport Zestaw MS-8Marbo SportAktualna Cena

Dodaj komentarz