Piłka do ćwiczeń

Piłka do ćwiczeń jest prosta i praktyczna, a mnogość jej zastosowań jest naprawdę zadziwiająca. Z piłki do ćwiczeń skorzystają zarówno osoby powracające do zdrowia drogą rehabilitacji, kobiety w ciąży i kulturyści! Ćwiczenia za pomocy piłki pomagają odciążać określone partie ciała, budować tkankę mięśniową, relaksować i rozciągać mięśnie, a także chudnąć. Z uwagi na dość szeroką ofertę producentów i mnogość piłek w różnych rozmiarach, wybór odpowiedniej piłki do ćwiczeń może być trudny. Jaka piłka do ćwiczeń będzie najlepszym wyborem? Na co zwrócić uwagę przy jej zakupie?

Dlaczego warto korzystać z piłki do ćwiczeń?

Może się wydawać, że piłki do ćwiczeń są bardzo proste, a nawet zbyt zwyczajne aby mogły wpłynąć na poprawę efektów ćwiczeń, nie wspominając o poprawie stanu zdrowia. Nic bardziej mylnego! Najlepsze piłki do ćwiczeń zalecają lekarze fizjoterapeuci, a nawet trenerzy na siłowni. Wynika to z faktu, że piłki do ćwiczeń pomagają wykorzystać własną masę ciała w celu poprawy sprawności mięśni i zachowania zdrowia kręgosłupa.

Piłka do ćwiczeń kręgosłupa

Piłka do ćwiczeń jest jednym z najczęściej wykorzystywanych przez rehabilitantów narzędzi służących do poprawy i przywróceniu sprawności osób, które cierpią na problemy z kręgosłupem. W zależności od zaleconych ćwiczeń, piłka wspiera mięśnie kręgosłupa w dolnej i środkowej części pleców, a także mięśnie brzucha i mięśnie skośne. Piłka do ćwiczeń kręgosłupa wzmacnia mięśnie pleców, co wpływa na poprawę postawy, zminimalizowanie bólów kręgosłupa i stabilizację całej sylwetki. Osoby, które mają silniejsze mięśnie kręgosłupa są w stanie lepiej wykonywać codzienne czynności. Przy regularnych, prawidłowo wykonywanych ćwiczeniach z piłką można pożegnać się z bólem pleców – typowym problemem osób starszych. Eksperci medyczni odkryli, że najlepsza piłka do ćwiczeń może pomóc pracować na najgłębszych włóknach mięśniowych, w związku z czym może pomóc w zmniejszeniu bólu pleców, a nawet uleczeniu ich kontuzji! Tak naprawdę trudno znaleźć inny rodzaj sprzętu fitness, który pomógłby pracować nad mięśniami kręgosłupa na tak głębokich poziomach.

Piłka do ćwiczeń na równowagę ciała

Piłka do ćwiczeń powoduje niestabilność ciała podczas wykonywania treningu. W związku z tym utrzymanie równowagi podczas ćwiczeń z piłką będzie dla ciała dużym wyzwaniem. Dzięki temu z biegiem czasu, mięśnie stają się mocniejsze, ponieważ podczas treningów próbują również zrównoważyć ciało. Ćwiczenia na równowagę z piłką wpływają na głębokie włókna mięśni, co poza ich wzmocnieniem może natychmiastowo złagodzić bóle mięśniowe w najgłębszych warstwach ciała.

Piłka do ćwiczeń w ciąży

Kobiety w ciąży często już na szkole rodzenia mają okazję dowiedzieć się, ile korzyści może przynieść im dobra piłka do ćwiczeń. Siadając na piłce, ciężarne mogą zataczać kręgi biodrami i wykonywać rytmiczne podskoki, dzięki czemu nie tylko przygotowują swoje ciało do trudów porodu, ale też w nieobciążający sposób wzmacniają i rozciągają mięśnie, niwelują bóle lędźwi i zapewniają sobie zdrową dawkę aktywności. Dla dziecka w brzuchu matki, rytmiczne kołysanie jest bardzo przyjemnym doznaniem, które uspokaja je i relaksuje. Przed porodem i w jego trakcie, ćwiczenia na piłce mogą pomóc dziecku w prawidłowym wstawieniu się w kanał rodny. Podczas porodu, kołysanie na piłce niweluje ból, szczególnie kiedy rodząca ma bóle krzyżowe. Dobra piłka do ćwiczeń w ciąży powinna zatem stanowić jedną pozycję z listy wyprawkowej dla przyszłej mamy.

Piłka do ćwiczeń a trening siłowy

Piłki do ćwiczeń są bardzo wszechstronne. Najlepsza piłka do ćwiczeń może być użyteczna przy treningu z obciążeniem i być doskonałym sposobem na zintensyfikowanie każdego treningu. Do  ćwiczeń z obciążeniem najlepiej nada się średnia lub duża piłka do ćwiczeń. Przy użyciu piłki można robić pompki, przysiady i trenować praktycznie wszystkie mięśnie ciała. Doświadczony trener z pewnością podpowie co najmniej kilkanaście ćwiczeń z piłką, które można wykonywać samodzielnie w zaciszu domowym.

Rodzaje piłek do ćwieczeń

Wiele osób zdecydowanych na zakup piłki stoi przed sporym dylematem. W ofercie sklepów dostępnych jest wiele rodzajów i wielkości piłek. Skąd można wiedzieć jaka piłka do ćwiczeń okaże się najlepsza?

Na rynku można znaleźć kilka rodzajów piłek do ćwiczeń: klasyczną, małą, do masażu z wypustkami i zgrubieniami, piłkę z pianki ABS, piłkę do ćwiczeń siłowych, piłkę – fasolkę i piłkę do ćwiczeń z uchwytami do zabawy dla dzieci. Sprawdźmy czym charakteryzuje się każdy z modeli.

 • Klasyczna, duża piłka do ćwiczeń ma zwykle od 56 do nawet 75 centymetrów średnicy. Jest wykonana z materiału o zdolnościach antypoślizgowych (najczęściej z PCV). Przy wyborze klasycznej piłki do ćwiczeń dobrze jest sprawdzić grubość gumy. Niestety im cieńsza jest jej warstwa, tym mniej trwała będzie piłka. Przy wyborze kilku modeli o tej samej średnicy, cięższa piłka będzie lepszym wyborem niż lżejsze modele. Duża piłka do ćwiczeń jest używana przez ludzi od dziesięcioleci. Ten rodzaj piłki może mieć różne rozmiary, a nie każdy z nich jest odpowiedni dla danej osoby. Wymiary piłki, powinny zależeć od wagi ciała.
 • Mała piłka do ćwiczeń jest najczęściej stosowana podczas ćwiczeń ogólnorozwojowych i przy rehabilitacji. Mała piłka do ćwiczeń może bez trudu być podnoszona dłońmi i nogami. Doskonale spełni swoją rolę przy ćwiczeniach z podporem, które oddziałują na głębokie partie mięśniowe. Średnica małej piłki do ćwiczeń zwykle mieści się w przedziale od około 15 do 26 cm.
 • Piłka do masażu z wypustkami – ten rodzaj piłki jest odzwierciedleniem klasycznej wersji, wzbogaconym o drobne nierówności w fakturze (wypustki, wybrzuszenia lub miękkie kolce). W zależności od wyboru modelu i intensywności masażu można wybierać między piłkami  gęściej pokrytymi wypustkami i z rzadszą fakturą. Podczas ćwiczeń, drobne zgrubienia wykonują delikatny masaż ciała – idealny przy ćwiczeniach relaksujących i rozluźniających.
 • Piłka do ćwiczeń z pianki ABS jest najbezpieczniejszą opcją. ABS to pianka o właściwościach antywybuchowych, co ma wpływ na trwałość piłki i jej odporność na uszkodzenia mechaniczne. W przypadku naruszenia jej powłoki, najlepsza piłka do ćwiczeń z ABS nie wybuchnie, tylko powoli będzie tracić na swojej objętości.
 • Piłka do ćwiczeń – fasolka ma podłużny kształt i stanowi narzędzie pomocne przy rehabilitacji i ćwiczeniach korekcyjnych. Piłka do ćwiczeń fasola jest elastyczna i dość długa. Najczęściej można spotkać ją w wymiarach ok 40 do 100 cm. Może być uzupełniona o miękkie kolce i wypustki.
 • Piłka do ćwiczeń z uchwytami do mniejsza wersja klasycznej piłki wzbogacona o dwa miękkie uchwyty. To jedna ze sprawdzonych i tradycyjnych zabawek dla dzieci. Stanowi wyposażenie przedszkoli i jest świetnym pomysłem na prezent dla dzieci w praktycznie każdym wieku.
 • Piłka do ćwiczeń siłowych jest płaska z jednej strony i zaokrąglona z drugiej. Ten rodzaj piłki został po raz pierwszy wprowadzony do sprzedaży prawie 20 lat temu. Od tego czasu piłka do ćwiczeń siłowych zyskała ogromną popularność. Ten model jest szczególnie znany wśród osób uprawiających trening siłowy, ponieważ dzięki piłce mogą zwiększyć swoją wytrzymałość podczas podnoszenia ciężarów (jednocześnie zachowując równowagę).

Jaki rozmiar piłki do ćwiczeń wybrać?

Najlepsza piłka do ćwiczeń powinna być idealnie dopasowana do wagi i sylwetki jej użytkownika. Osoby niższe, mierzące do 165 cm wysokości powinny wybierać piłki o średnicy 55 cm. Piłka do ćwiczeń 65 cm jest najczęściej wybieranym, najpopularniejszym wyborem dla osób do 175 cm wzrostu. Osoby wysokie mierzące nawet 185 cm wzrostu powinny wybrać model o średnicy 75 lub nawet 85 cm.  Jeśli tabele rozmiarowe wydają się  mylące – jest jeszcze łatwiejszy sposób na dopasowanie idealnej piłki. Kiedy siedzi się na piłce do ćwiczeń, ciało powinno układać się podobnie jak przy siadzie na tradycyjnym krześle. Kolano powinno znajdować się pod kątem prostym do podłogi. Uda muszą być równoległe do podłoża. Jeśli długo pracuje się  siedząc przy biurku, można z reszt  faktycznie zastąpić krzesło biurowe piłką do ćwiczeń – to znacznie odciąży kręgosłup i wymusi na pracowniku utrzymanie prawidłowej postawy ciała.

Najlepsza piłka do ćwiczeń – co  jeszcze warto wiedzieć przed zakupem?

Tradycyjna pełnowymiarowa piłka treningowa przeznaczona jest do treningu podstawowego. Jeśli dobra piłka do ćwiczeń ma służyć do rozbudowy mięśni brzucha i ukośnych, powinno się celować w klasyczne, dopasowane do wzrostu modele. Jeśli jednak jest się osobą zainteresowaną treningiem szerszych grup mięśni, powinno wybrać się piłkę – półkulę. Nie ma dużej różnicy między markami, które produkują piłki do ćwiczeń. Najlepsza piłka do ćwiczeń jest dopasowana do wzrostu i celów ćwiczeń. Dobre piłki do ćwiczeń o wysokiej jakości mają również najwyższą trwałość. Większość modeli piłek ma również bardzo podobny przedział cenowy, trwałość i jakość. Niektóre piłki do ćwiczeń mają technologię zapobiegającą rozerwaniu. Piłki do ćwiczeń mają również ograniczenie wagowe. Ale maksymalny limit masy ciała użytkownika jest zwykle bardzo wysoki. Niektóre piłki do ćwiczeń mają limit obciążenia sięgający nawet 200 kg.

Jaka piłka do ćwiczeń będzie najlepszym wyborem? Z pewnością ta, idealnie dopasowana do wzrostu i celu ćwiczeń. Przy zakupie warto również sprawdzić, czy producent piłki daje na nią gwarancję. Kolor piłki co prawda jest bez znaczenia, ale zwolennicy określonych barw z  pewnością nie będą mieć problemu z dopasowaniem kolorystyki piłki do własnych upodobań. Piłka to uniwersalne i wszechstronne narzędzie do domowych i profesjonalnych ćwiczeń. Nie zajmuje dużo miejsca i znacznie uatrakcyjnia rutynowe ćwiczenia. Dodając do tych zalet niską cenę piłki – otrzymuje się idealne narzędzie treningowe.

Piłka do ćwiczeń - Ranking 2024

Warto sprawdzić ranking w kategorii Piłka do ćwiczeń, który codziennie aktualizujemy codziennie. Są tam najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.

RankingPiłka do ćwiczeńProducentCena
1Mikasa Sports Mikasa piłka wodna W6600W, żółta/niebieska/różowa, 1211 151795Aktualna Cena
2Axer Sport Piłeczki gumowe do ćwiczeń zabawy FitAxerAktualna Cena
3Spokey Piłka gimnastyczna, Fitball III, 65 cmSpokeyAktualna Cena
4Piłka klasyczna do ćwiczeń Fitness kolorowa DUŻAABC DesignAktualna Cena
5Neo-Sport Piłka do ćwiczeń 55 cm NS-950 różowa 195000Neo-sportAktualna Cena

4 komentarze do “Piłka do ćwiczeń”

 1. Najlepsza piłka do ćwiczeń to dla mnie ta, która ma dużą średnicę. Na razie mam piłkę 75 cm, ale myślę o tej większej. Zdecydowanie lepiej mi się na takiej ćwiczy. Piłkę kupiłam w popularnym sklepie sportowym i jestem z niej zadowolona.

  Odpowiedz
 2. Dla mnie, osoby średniozaawansowanej, najlepsza piłka do ćwiczeń to Tiguar ovoball czyli owalna piłka, na której ćwiczy się doskonale! Zdecydowanie lepszy komfort ćwiczeń, przyjemniej jest się za nie zabrać. Doskonała dla pleców, naprawdę nie ma na co narzekać w przypadku tych piłek. Nie kosztują dużo, bo za około 60 zł można ją kupić.

  Odpowiedz
 3. Właśnie dwa miesiące temu kupiłam coś zupełnie dla mnie nowego. Najlepsza piłka do ćwiczeń – orzeszek 🙂 Fantastycznie pobudza podczas ćwiczenia i przede wszystkim poprawia koordynacje. Myślę, że warto pomyśleć nad zakupem, szczególnie dla osób początkujących bo nie jest taka wymagająca jak te okrągłe, duże piłki.

  Odpowiedz
 4. Ostatnio dostałam od chłopaka nową piłkę i jestem bardzo zadowolona. Początkowo miałam takie standardowe i były naprawdę fajne, a teraz dostałam bardzo dobrą z wypustkami. To najlepsza piłka do ćwiczeń jaką miałam!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz