Jakie batony proteinowe są najlepsze?

Jeśli chodzi o batony proteinowe, istnieje naprawę wiele marek, które mają je w swojej ofercie.  Od zwykłych, łatwo dostępnych ( do kupienia nawet na stosiku przy kasie wielu marketów) po profesjonalne – dedykowane głównie sportowcom. Niezależnie od przeznaczenia i wyboru marki, istnieje kilka uniwersalnych wskazówek na temat tego, czego należy szukać i czego unikać w składzie, wybierając najlepszy baton proteinowy. Czy batony proteinowe są zdrowe? Jaki baton proteinowy wybrać dla siebie?

Baton proteinowy czy energetyczny?

Na samym wstępie należy jasno zaznaczyć różnice między batonem białkowym od batonu energetycznego. Terminy te są często używane zamiennie w odniesieniu do każdego produktu w kształcie batonika, który nie jest typową słodką przekąską. Batony energetyczne są stosunkowo bogate w węglowodany. Służą zwykle za dodatkowe źródło kalorii lub energii do napędzania wysiłku fizycznego lub ciężkich ćwiczeń i treningów fitness. Węglowodany są szybciej wchłaniane niż tłuszcze i białka, których trawienie trwa dłużej. W rzeczywistości im prostszy węglowodan, tym szybciej dotrze on do mięśni. Innym słowem określającym proste węglowodany jest cukier. Tak więc, aby zapewnić dodatkową energię podczas długich ćwiczeń, baton energetyczny powinien być bogaty w węglowodany.

Najlepsze batony proteinowe mają z kolei znacznie mniej węglowodanów i dużo więcej białka. Chociaż sprawia to, że są jednocześnie mniej przydatne jako dodatkowe źródło energii podczas ćwiczeń, to trzeba je uznać za lepszy wybór, który ma zastąpić posiłek lub pełnić rolę zdrowej przekąski. Dobre batony proteinowe to szybki i prosty sposób na dostarczenie dużej ilości białka. Białko pomaga utrzymać (i zbudować) silne mięśnie i zdrowe kości. Po ciężkim treningu połączenie białka i węglowodanów może pomóc w szybszej regeneracji organizmu. Ponieważ białko jest wolniej trawione i wchłaniane, pomaga również regulować poziom cukru we krwi i hamować apetyt.

Czego szukać w batonach proteinowych?

Na szczęście rynek odżywek i produktów do tzw. żywienia specjalnego jest tak szeroki, że znalezienie smacznego i dobrego batona proteinowego nie powinno być trudne. Oto niektóre z rzeczy, które należy wziąć pod uwagę, sprawdzając etykiety i listy składników.

Zawartość białka

Ilość białka w typowym batonie białkowym wynosi od 10 do 30 gramów. Jeśli batony proteinowe mają służyć za przekąski, spokojnie wystarczy 10-15 gramów białka. Ale jeśli mają zastąpić cały posiłek, lepiej poszukać takiego, który zawiera co najmniej 20 gramów białka. Dla kulturystów i zawodowych sportowców, którzy mają na celu zmaksymalizowanie budowania mięśni, najlepszym wyborem może być baton białkowy o zawartości najmniej 25 gramów białka.

Rodzaj białka

Najczęściej spotykanymi źródłami białka, w które uzupełnione są dobre batony proteinowe to serwatka i białko jaja, a wersji wegetariańskiej: soja, groch, konopie itp. Pod względem jakości białka i korzyści jakie oferuje w budowaniu masy mięśniowej serwatka i białko jajka są najlepszym wyborem. Jeśli jednak z różnych przyczyn woli się unikać źródeł pochodzenia zwierzęcego, soja (lub rzadziej spotykane w batonach konopie) będą kolejną najlepszą opcją.

Dosłodzenie

Chociaż batony proteinowe zostały opracowane tak, aby zastąpiły wartościowy posiłek, producenci z różnych względów nie produkują batonów w wersji wytrawnej (na słono). Spośród gotowych produktów można wybrać jednak smaczne przekąski o aromacie i walorach smakowych zbliżonych do czekolady, ciasta brownie, masła orzechowego lub owocowych. W takiej sytuacji pod lupę należy wziąć zawartość cukru. Najlepsze batony proteinowe będą dosłodzone naturalnymi słodzikami:  miodem, cukrem kokosowym, agawą, syropem z brązowego ryżu, daktylami itp. Zawsze jednak należy sprawdzić ile gramów cukru zawiera baton białkowy. Wartość tę (im niższa tym lepiej) trzeba doliczyć do dopuszczalnej dziennej dawki cukru, która dla dorosłego, zdrowego człowieka wynosi około 25 gramów dziennie. Lepiej celować w batoniki z 10 g lub mniej dodanych cukrów. Jeśli ilość cukru nie jest wymieniona na etykiecie informacji o wartości odżywczej, można sprawdzić listę składników – najważniejszych jest kilka pierwszych składników, ponieważ zawsze są wymienione w kolejności malejącej.

Batony proteinowe przeznaczone dla zwolenników diety niskowęglowodanowej lub ketonowej, prawdopodobnie będą dosłodzone sztucznymi środkami słodzącymi, takimi jak sukroloza lub aspartam lub bardziej naturalnymi, takimi jak: stewia, sorbitol lub erytrytol. Niestety żadne z tych rozwiązań z nich nie jest idealne. Sztuczne słodziki mogą mieć negatywny wpływ na bakterie jelitowe. Z kolei stewia może nieco burzyć walory smakowe batonów.

Kaloryczność

Łączna ilość kalorii waha się od około 150 do prawie 400 kcal na batonik. Niezależnie od tego, czy te kalorie pochodzą z białka, węglowodanów, cukru czy tłuszczu, muszą pasować do prowadzonej diety. Średnie zapotrzebowanie człowieka na kalorie może wynosić od 1500 do 3000 dziennie, w zależności od jego wagi, wieku, składu ciała i poziomu aktywności. Wybierając najlepsze batony proteinowe, warto wziąć pod uwagę swoje całkowite zapotrzebowanie na kalorie i sprawdzić jaką część kalorii zastąpi ta przekąska. Zasadniczo pełnowymiarowy posiłek powinien zapewnić 25–35 procent kalorii w ciągu dnia. Dobry baton proteinowy powinien być bliższy wartości –  10 % codziennej dawki kalorycznej.

Tłuszcze

Niezbyt wysoka zawartość tłuszczów nasyconych oznacza, że ​​baton proteinowy jest prawdopodobnie wytwarzany z lepszych składników. Tłuszcz nasycony podnosi poziom cholesterolu i może wpływać na zwiększenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy. Produkty spożywcze zawierające tłuszcze nasycone należy jeść z umiarem. Najlepszym wyborem będą więc dobre batony proteinowe o zawartości tłuszczu nasyconego 3,5 g lub mniej na porcję.

Dodatki

Po wybraniu batonu zawierającego żądaną ilość i rodzaj białka, odpowiednią liczbę kalorii i preferowany środek słodzący, należy dalej analizować jego skład. Nie warto dać się przekonać reklamowym hasłom, takim jak: adaptogeny, kwasy tłuszczowe, ekstrakty ziołowe lub dodane witaminy i minerały. Większość z tych składników jest zbędna, niepotrzebna lub zawarta w ilościach, które są zbyt małe, aby przynieść jakiekolwiek korzyści. Z drugiej strony długa lista chemikaliów i dodatków jest oznaką wysoko przetworzonej żywności. Listy składników powinny przypominać bardziej domowy przepis zamiast równania chemicznego.

Batony proteinowe przed czy po treningu? Kiedy jeść batony proteinowe?

Wiele osób zastanawia się kiedy jeść batony proteinowe. Okazuje się, że taka przekąska jest często wykorzystywana przez osoby niezwiązane ze sportem – stanowi dla nich awaryjne źródło pożywienia. Osoby, które są zmuszone czekać długo na pociąg lub samolot, albo wybierają się w długa trasę – bardzo często korzystają z wartościowych batonów proteinowych. Co prawda, żaden baton nie zastąpi pełnowartościowego posiłku, ale jest to zdrowa i zdecydowanie lepsza dla organizmu (i wagi) przekąska, która jest świetną alternatywą dla produktów zawierających tzw. puste kalorie (chipsy, batony czekoladowe, paluszki itp.). Batony proteinowe to bardzo dobre źródło błonnika pokarmowego. Oprócz tego, że pomagają zaspokoić zapotrzebowanie na białko, oferują również wartościowy błonnik, który jest odpowiedzialny za regulację układu trawiennego, obniżanie poziomu cholesterolu i stanowi pomoc w kontrolowaniu masy ciała. Dobrze jest wybierać batony, które mają co najmniej 3 g błonnika pokarmowego na porcję.

Osoby, które trenują często zadają sobie pytanie czy jeść batony proteinowe przed, czy po treningu? Aby zmaksymalizować korzyści płynące z treningu, nie trzeba wcale sięgać po baton zaraz po jego ukończeniu. Wbrew pozorom, metabolizm nie zatrzyma się jeśli pierwszy po treningu posiłek zje się godzinę po jego ukończeniu. W wielu przypadkach to czas, który pozwala na dojechanie do domu lub pracy i przygotowanie „normalnego jedzenia” bogatego w białko.

Baton proteinowy to całkiem optymalne rozwiązanie jako drobny posiłek białkowy przed treningiem. Warto pamiętać, że najlepiej jest ostatni posiłek zjeść co najmniej godzinę przed ćwiczeniami. Jeśli baton ma dobry skład – będzie lekkostrawną i wartościową przekąską – nie powinien również za bardzo obciążyć żołądka. To zawsze lepsze rozwiązanie niż trening na czczo!

Batony proteinowe własnej roboty

Domowe batony proteinowe są zawsze lepszym rozwiązaniem niż te kupowane. Warunkiem ich wartościowego składu jest przepis i produkty, których będzie się używać do domowej produkcji. Niektóre przepisy pozwalają na naprawdę szybkie i proste batony proteinowe bez pieczenia. Co więcej – podczas ich wykonania można przygotować kilka lub kilkanaście batoników. Batony proteinowe własnej roboty można przygotować wedle własnych upodobań smakowych. Do ich wykorzystania można użyć np. kaszy jaglanej, płatków jaglanych lub owsianych, suszonych owoców, miodu, a nawet użyć świeżych owoców – bananów, malin, truskawek. Konieczne jest również dodanie określonej porcji odżywki białkowej (lub serwatki w proszku). Domowe batony proteinowe można dosłodzić dowolnym słodziwem: miodem, stewią, cukrem kokosowym itp. W Internecie jest naprawdę masa przepisów na domową produkcję batonów. Ich wykonanie jest zdecydowanie bardziej czasochłonne od zakupu gotowych produktów, ale jest również znacznie tańsze. Batony można piec, lub wykorzystać przepis, pomijający używanie piekarnika.

Dobre batony proteinowe powinny być suplementami – czymś, czego używa się do wzmocnienia słabego punktu w diecie (tak jak białko w proszku). Mają głównie na celu dostarczanie składników odżywczych, białka i dodatkowych kalorii, których w inny sposób nie można pozyskać w danym momencie z diety. Jakie batony proteinowe zatem wybierać? Te z jak najprostszym i najbardziej naturalnym składem będą najlepszym rozwiązaniem. Warto również zwrócić uwagę na ilość cukru i konserwanty – im mniej ich w batonie, tym jest on bardziej wartościowy!

Jakie batony proteinowe są najlepsze? - Ranking 2024

Warto sprawdzić ranking w kategorii Jakie batony proteinowe są najlepsze?, który codziennie aktualizujemy codziennie. Są tam najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.

RankingJakie batony proteinowe są najlepsze?ProducentCena
1Sante Go On Protein Crisp 50g BATON BIAŁKOWYSanteAktualna Cena
2SANTE Baton Go On Keto - 50gSanteAktualna Cena
3Weider - 60% Protein Bar, Cookies & Cream, 24 batonyWeiderAktualna Cena
4BeRaw Baton energy - śliwka BeRaw, 40gAktualna Cena
5Sante Protein Bar Go On! 50gSanteAktualna Cena

5 komentarzy do “Jakie batony proteinowe są najlepsze?”

  1. Ja dla swojego chłopaka robię sama dobre batony proteinowe. Sama ich nie jem, ale on mówi, że bardzo mu smakują, więc chyba mi wychodzą 🙂 Korzystam z kilku sprawdzonych przepisów i moim zdaniem zdecydowanie lepiej samodzielnie próbować je robić, wychodzi taniej i smaczniej.

    Odpowiedz
  2. Przetestowałem już kilkadziesiąt tych batonów i mam swoich faworytów. Tak naprawdę dobry baton proteinowy to łatwość zrobienia ale mi się nie chce bawić. Zawsze do zamówienia w SFD biorę kilka. Mój najlepszy obecnie to Olimp Baton Gladiator. Ale chyba nie ma takiego, który jakoś szczególnie by mi nie smakował.

    Odpowiedz
  3. Ostatnio na zakupach w Żabce zobaczyłem taki baton proteinowy z Dobra Kaloria. Super smak, bardzo dobry, trochę mały ale na przegryzienie jak najbardziej polecam. Cena niska. Takie zielone opakowanie, rzuca się w oczy, ale widzę w swoim sklepie, że nie zawsze jest dostępny.

    Odpowiedz
  4. Ja zastanawiam się, czy ktoś jadł Snickersa Hi-Protein Bar?? Słyszałem, że to dobry baton proteinowy ale niestety jeszcze nie miałem okazji spróbować. Co więcej nie spodziewałem się, że proteinowego mogę spotkać wśród takich znanych marek… Gdzie go kupić stacjonarnie?

    Odpowiedz
  5. Dla mnie Olimp robi całkiem niezłe. Smaczne i dodają mocy! Jakie batony proteinowe są najlepsze do kupienia na szybko? Tutaj polecam Sante nawet właśnie w żabce kupicie, a przecież ich jest co kawałek. Teraz oferta jest bardzo duża i bez problemu szybko kupimy to co chcemy.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz