Wałek do masażu

Wałek lub jak to inni określają roller do masażu, to świetne, kompaktowe narzędzie do wykonywania całkiem profesjonalnego i bardzo skutecznego masażu. Dobry wałek do masażu jest niewielki, niedrogi i przynosi dużą ulgę w bólach mięśni i pleców – a wszystko w domowym zaciszu, bez wydawania fortuny na masażystę. Jaki wybrać wałek do masażu kręgosłupa, a jaki wałek do masażu mięśni? Czym różnią się poszczególne modele?

Jak wygląda dobry wałek do masażu kręgosłupa/pleców?

Wałek (albo inaczej roller) piankowy jest prostym i tanim narzędziem, które można wykorzystać do niefarmakologicznego leczenia bólu mięśniowo-powięziowego. Wiele osób cierpiących na przewlekłe bóle pleców potwierdza skuteczność domowego masażu wałkiem i twierdzi, że jego działanie wpływa na zmniejszenie bólu i napięcia mięśni. Osoby uprawiające trening siłowy korzystają z rollera, ponieważ skraca on czas potrzebny na regenerację po wysiłku fizycznym. Co więcej, najlepszy wałek do masażu pleców poprawia krążenie i zwiększa zakres przepływu krwi.

Roller piankowy ma kształt podłużnego cylindra i jest pokryty trwałą pianką. Materiał, długość wałka oraz gęstość, twardość i kształt pianki są różne dla każdego produktu – wybór odpowiedniego może być trudnym zadaniem. Każdy wałek do masażu pleców ma określoną fakturę – miękkie kolce lub twardsze zgrubienia i wypustki o różnych wymiarach określają docelowe działanie i doznania w trakcie masażu. Wałek do masażu mięśni jest niewielki, dzięki czemu każdy znajdzie na niego miejsce w swoim domu. Z łatwością można schować go pod łóżko lub do szafy.

Jaki wałek do masażu pleców wybrać?

Przy wyborze wałka piankowego warto zwrócić uwagę na trzy główne cechy:

 • materiał
 • długość wałka
 • kształt wypustek i gęstość pianki

Długość i materiał rollera

Rdzeń wałka do masażu jest zwykle wykonany z tworzywa sztucznego. Większość dostępnych modeli jest lekka – rdzeń rollera jest pusty w środku. Minusem jest jednak nieco mniejsza wytrzymałość, wałek do masażu kręgosłupa z pustym rdzeniem stwarza większe prawdopodobieństwo pęknięcia lub wgniecenia, co ma wpływa jego żywotność. Najlepszy  roller piankowy może mieć jednak nawet dożywotnią gwarancję na uszkodzenia powstałe w przypadku normalnego użytkowania!

Wałek do masażu mięśni i pleców może mieć długość od 15 do nawet 90 centymetrów, przy czym najpopularniejsze modele mają około 30-35 centymetrów. Jeśli wałek do masażu ma służyć głównie do nóg,  sugeruje się wybierać modele o standardowych rozmiarach. Wszystkie rollery poniżej 30 centymetrów są bardzo kompaktowe – idealne do zabrania w podróż służbową lub na wakacje, ale mają niestety ograniczone zastosowanie. Taki mini model świetnie się sprawdzi jako wałek dodatkowy. Najlepszy wałek do masażu kręgosłupa  powinien mieć długość od 60 centymetrów i więcej – wtedy doskonale nada się do masowania i relaksowania każdego obszaru na plecach. Oczywiście im dłuższy wałek, tym więcej miejsca trzeba zorganizować na jego przechowanie – wałki nie są składane. Jeśli ktoś planuje masaż pleców i nóg – może jednak postawić na roller o długości 30 – 40 cm. Jest wystarczająco długi, aby wygodnie masować nogi – nawet w tym samym czasie – i nadaje się również do masażu wybranych partii pleców.

Gęstość i kształt pianki

Pianki stosowane przy produkcji wałków do masażu mają różną gęstość od miękkiej do twardej. Miękkość rollerów zwykle jest oznaczona kolorami –  jaśniejsze barwy oznaczają wałek do masażu miękki, a ciemniejsze są sygnałem, że dany model jest twardszy. Jaki wałek do masażu mięśni wybrać? Miękki, czy twardy? Im większa gęstość pianki, tym szybciej można rozluźnić mięśnie i pozbyć się z nich napięcia. Należy przy tym pamiętać, że prawidłowo wykonany masaż za pomocą twardego rollera będzie bolesny. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku osób, które kupują wałek do masażu z wypustkami pierwszy raz, jest wybór średniej twardości.

Kształt pianki pokrywającej dobry wałek do masażu mięśni również ma znaczenie. Popularne rollery mogą być gładkie lub z wypustkami. Kolce, nierówności i wypustki mogą być uformowane w różnego rodzaju wzory – w ten sposób próbują naśladować palce masażysty. Wypustki pomagają dotrzeć do głębszych tkanek mięśni, ale mogą również sprawić, że masaż nie będzie należał do najprzyjemniejszych. Jednak warto pamiętać, że istota masażu leczniczego np. kręgosłupa nie leży w relaksacji. Dobry wałek do masażu z wypustkami nie porusza się po powierzchni tak płynnie, jak modele  gładkie. Aby ułatwić sobie masaż, pod wałek można podłożyć matę do ćwiczeń lub po prostu ułożyć go na wykładzinie lub dywanie. Wałek z kolcami do masażu może sprawiać początkowo ból, na który warto się wcześniej przygotować.  Jednak zaletą jest to, że mięśnie bardzo szybko przyzwyczajają się do tego rodzaju masażu i to co początkowo sprawiało dyskomfort dość szybko minie. Gładki wałek zapewnia dużą, płaską powierzchnię, na której można się toczyć, a nacisk z wałka zostaje rozłożony na kilka sąsiednich mięśni. Wałek do masażu z kolcami będzie celował w bardziej konkretne miejsca z większą intensywnością. Może być idealny, jeśli próbuje się dotrzeć do głębszych mięśni (wokół bioder, łopatek).

Wałek do masażu – jakie ćwiczenia?

Na samym początku, sesje z wałkiem do masażu mięśni powinny trwać około 30-60 minut dziennie. Aby uzyskać najlepsze wyniki, należy konsekwentnie używać wałka z pianki, najlepiej codziennie lub przynajmniej pięć dni w tygodniu. Najkrótszy masaż powinien wynosić około 15 minut, ale do dokładnego samo-masażu potrzebna jest sesja trwająca 30–45 minut. Ćwiczenia są proste i łatwe do nauczenia, ale wymagają trochę energii i skupienia – samo-masaż za pomocą wałka piankowego różni się od masażu wykonywanego u masażysty.

Wałek należy umieścić na podłodze, a na niego położyć część ciała która ma być masowana (np. plecy, noga). Głównym zadaniem jest przetoczenie wałka z pianki w górę i dół masowanego obszaru przesuwając ciało w przód i w tył. Podczas masowania jednej z nóg można położyć drugą nogę na podłodze, aby utrzymać równowagę, opcjonalne, ułożyć ją na drugiej nodze, aby zwiększyć nacisk wywierany na mięsień.

Najlepszy wałek do masażu pleców – zalety

Największą zaletą wałków do masażu jest to, że stanowią jedno z bardziej dostępnych narzędzi do domowej rehabilitacji, których prosta budowa jest ogromnym atutem.  To miła odmiana na rynku przepełnionym drogimi, elektronicznymi i często zawodnymi gadżetami. Dobry wałek do masażu mięśni jest również skuteczny, co mogą potwierdzić rehabilitanci i fizjoterapeuci wykorzystujący go do swojej codziennej pracy z pacjentami.

 • Najlepszy wałek do masażu pleców skutecznie wspomaga walkę z przewlekłym bólem kręgosłupa. Jest idealny dla osób, które przez większość dnia pracują w siedzącej lub stojącej pozycji.
 • Pomaga odciążyć napięcie mięśni po treningu.
 • Przyspiesza ich regenerację.
 • Doskonale nadaje się do masażu zmęczonych, przeciążonych stóp.
 • Łagodzi i usuwa bóle nóg.

Roller piankowy – rodzaje

Wałek do masażu mięśni z wibracjami

Osoby, które od wałka oczekują czegoś więcej, mogą postawić na model z elektronicznymi wibracjami. Co prawda jest również spora rzesza osób, które uważają, że taki elektroniczny dodatek jest zupełnie zbędny ponieważ dobrze dopasowany do ciała i potrzeb wałek do masażu kręgosłupa, nie wymaga dodatkowych udoskonaleń. Niemniej jednak idea wibrujących wałków z pianki polega na tym, że wibracje mogą pomóc zmienić postrzeganie bólu. Opiera się na pomyśle medycznym, który  sugeruje, że zapewnienie bezbolesnej stymulacji w miejscu, które boli, potencjalnie pomaga tymczasowo zablokować sygnały bólu podróżujące do mózgu – czyli działa prewencyjnie. Niemniej jednak nie ma dotychczas jednoznacznie potwierdzonych naukowych dowodów, że wibrujące rollery działają lepiej niż tradycyjne, klasyczne modele.

Twardy wałek do masażu pleców i mięśni – dla sportowców, osób zmagających się z dużym bólem mięśni głębokich

Jest to model o najwyższej gęstości pianki. Masaż nim jest mocny, głęboki i…. może być bolesny. Osoby, które oczekują bardziej intensywnego, głębszego i skoncentrowanego masażu mięśniowo-powięziowego – z pewnością będą z niego zadowolone. Toczenie wybranych partii mięśni (nawet mięśni brzucha!)  na twardym wałku z pianki jest doskonałym wyborem dla sportowców, którym zależy na skróceniu czasu regeneracji po treningu.

Krótki wałek z pianki – kompaktowy, do stosowania miejscowego

Krótki wałek do masażu można kupić zarówno w miękkiej, jak i twardej wersji. Zazwyczaj jest o co najmniej połowę krótszy od pełnowymiarowych rollerów piankowych. Osoby, które podczas masażu pragną skupić się na jednym, konkretnym obszarze ciała, powinny być zadowolone z jego zakupu. Poza tym, krótki dobry wałek do masażu mięśni jest bardziej poręczny i łatwiejszy do manewrowania.

Wałek do masażu z kolcami – zwiększa intensywność masażu

 Najlepszy wałek do masażu z wypustkami  ma za zadanie dotrzeć w określone partie mięśni i szybko pozbyć się bólu i napięcia. Doskonale zda egzamin przy masażu pleców ramion i nóg. Kolce i wypustki pomagają skoncentrować intensywność masażu w newralgicznych obszarach. Wpływa również na poprawę ukrwienia i krążenia.

Klasyczny wałek do masażu mięśni – najpopularniejszy wybór

Roller piankowy o średniej twardości jest odpowiedni dla każdego – niezależnie od oczekiwań. Świetnie nadaje się do rozciągania i masażu każdej części ciała. Na rynku dostępne są modele krótkie, długie, z wypustkami i gładkie. Roller piankowy o średniej gęstości pianki jest dedykowany dla sportowców, osób starszych i chorych wracających do sprawności drogą rehabilitacji. Masaż nim jest intensywnym, ale niezbyt mocny.

Jaki wałek do masaży pleców będzie najlepszy? Dobry roller piankowy jest dostosowany do planowanego rodzaju masażu. Warto celować w produkty certyfikowane, ze sprawdzonej, nietoksycznej pianki z atestami. Nawet najlepszy wałek do masażu nie jest narzędziem drogim – dzięki temu, każdy komu zależy na regularnym, prozdrowotnym masażu w zaciszu własnego domu – może sobie na niego pozwolić.

Wałek do masażu - Ranking 2024

Warto sprawdzić ranking w kategorii Wałek do masażu, który codziennie aktualizujemy codziennie. Są tam najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.

RankingWałek do masażuProducentCena
1Drapaczka Teleskopowa Do Pleców Składana DrapakAktualna Cena
2MEZOTERAPIA IGŁOWA DERMA ROLLER CELLULIT 3 mmAktualna Cena
3MASAŻER PRYSZNICOWY Z PRZYSSAWKĄ DO MYCIA BLUEAktualna Cena
4Pistolet Do Masażu Ciała Mocny Masażer WibracyjnyAktualna Cena
5MSD Roller Mambo Max Ergonomic Foam, ergonomiczny, z wypustkami - 04-050102 001/585MSDAktualna Cena

4 komentarze do “Wałek do masażu”

 1. Korzystałam z kilku różnych wałków i uważam, że dla mnie najlepszy wałek do masażu to ten wykonany z pianki, całkowicie gładki. Bardzo nie lubię tych, które mają wgłębienia, bo jest mi na nim niewygodnie. Na mnie taki wałeczek działa bardzo dobrze, masuję się nim, ćwiczę i odpoczywam. Dla wszystkich, którzy mają problem np. z plecami, bardzo polecam. Po pracy na komputerze bardzo dobrze robi na moje ciało.

  Odpowiedz
  • Ja natomiast uwielbiam korzystam z wałka na uda, działa na nie idealnie – świetnie masuje, a dodatkowo pozwala ujędrnić skórę 😉 Po ćwiczeniach świetnie się sprawdza. Ja kupiłam dobry wałek do masażu z firmy Springos. Jest dość szeroki i długi, ma wgłębienia i fajnie się sprawdza już kolejny miesiąc.

   Odpowiedz
 2. Ja posiadam prosty wałek do masażu i sobie go chwalę. Nie kupowałam żadnych wymyślnych, tylko taki zwykły, owalny bez żadnych wypustek. Sprawdza się też dobrze. Dla początkujących i nie tylko.

  Odpowiedz
 3. Dobry wałek do masażu? Jest ich masa w sklepach! Ja wybrałam ostatnio wałek do masażu z kolcami i muszę przyznać, że naprawdę super! Nie spodziewałam się, że aż tak go polubię, a naprawdę nie lubię tego typu dodatków, bo nie zawsze są przyjemne. A tutaj zdziwienie i to duże.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz