Ćwiczenia na boczki

Tak zwane boczki to najbardziej newralgiczna część ciała u każdej osoby, która ma kilka nadprogramowych kilogramów. Ale nie tylko! Mimo że to najczęściej kobiety starają się usunąć tkankę tłuszczową z okolic „boczków” i tym samym wysmuklić talię, trening bocznych partii mięśni jest również szczególnie ważny dla osób zajmujących się kulturystyką. Jakie ćwiczenia na boczki są najefektywniejsze? Które można wykonać w domu, a które na siłowni?

Co to są boczki?

Pomimo ich zdrobniałej nazwy, boczki są jednym z największych problemów kobiet i możliwym powodem do niezadowolenia ze swojego wyglądu u mężczyzn. Boczki to po prostu nadmiar tłuszczu, który odkłada się w okolicach bioder i talii po obu stronach ciała. Szczególnie widoczne są po założeniu spodni – mogą wtedy wyraźnie odznaczać się nad paskiem. Wiele osób próbuje celować w ten konkretny obszar za pomocą serii popularnych brzuszków i innych ćwiczeń na mięśnie brzucha – niestety bez większych rezultatów. Czemu tak się dzieje? Ogólne ćwiczenia na mięśnie brzucha nie są ćwiczeniami o ruchach skośnych– wpływają tylko na trening mięśni brzucha, a problematyczne „boczki” pozostają nieaktywne, lub nie dość aktywne, aby zmniejszać swoją objętość. Typowe ćwiczenia na boczki to ćwiczenia włączające skośne ruchy talii. Owszem, mogą to być brzuszki, ale naprzemienne, w których łokieć prawy dotyka lewego kolana i odwrotnie. Aby na stałe pozbyć się niechcianych boczków potrzebne są nie tylko najlepsze ćwiczenia na boczki, ale również zmiana nawyków żywieniowych i nierzadko – stylu życia.

Dobre ćwiczenia na boczki a trening siłowy

Ćwiczenia na boczki: trening siłowy
Ćwiczenia na boczki: trening siłowy

Oczywiście zaangażowanie ciała w jakąkolwiek aktywność fizyczną, przyczynia się zwykle do utraty nadprogramowych kilogramów. Warto jednak pamiętać o tym, że włączenie w swój plan ćwiczeń na boczki treningu siłowego może być szczególnie korzystne. Trening siłowy wykorzystuje siłę oporu do budowania tkanki mięśniowej. Podczas gdy trening aerobowy zwykle ukierunkowany jest na spalanie kalorii, trening siłowy pomaga ciału budować beztłuszczową tkankę mięśniową i spalać więcej kalorii w spoczynku – nawet po skończonych ćwiczeniach. Połączenie treningu oporowego z ćwiczeniami aerobowymi jest bardzo skuteczne w spalaniu tłuszczu z brzucha i z opisywanych boczków. Najlepsze ćwiczenia na boczki będą zatem treningiem, który łączy ćwiczenia aerobowe z oporowymi. Warto na koniec nadmienić, że trening siłowy sprzyja również poprawie metabolizmu, co w połączeniu z dobrą dietą bogatą w błonnik pozwala na spalanie jeszcze większej liczby kalorii.

Trening HIIT na boczki

Trening interwałowy o wysokiej intensywności (HIIT) może być jednym z najbardziej skutecznych ćwiczeń na utratę tkanki tłuszczowej. Treningi HIIT obejmują krótkie serie intensywnych ćwiczeń aerobowych, po których następuje okres odpoczynku. Treningi te są szybkie i skuteczne, a liczne badania wykazały, że mogą pomóc w utracie tkanki tłuszczowej – również tej, która odkłada się na boczkach. Co więcej, treningi HIIT spalają masę kalorii w krótkim czasie, co oznacza, że ​​można efektywnie spędzić czas na siłowni  w stosunkowo krótkim czasie.

Trening mięśni skośnych – najlepsze ćwiczenia na boczki

Mięśnie skośne, biegną podłużnie po obu bokach ciała i niestety najczęściej są pomijane podczas treningu brzucha. Maja one jednak bardzo odpowiedzialną rolę – stabilizują ciało i są zaangażowane w praktycznie każdy ruch ciała. Ćwiczenia na boczki są również normą w planie kulturystów, którzy dążą do osiągnięcia wymarzonej, idealnej sylwetki „V”.  Trening mięśni skośnych rządzi się kilkoma ważnymi zasadami:

  • Nie wykonuje się ćwiczeń na boczki przed podnoszeniem ciężarów, ponieważ może to zagrozić formie i zmniejszyć efektywność treningu.
  • Ćwiczenia na boczki wymagające większej masy obciążenia powinny być wykonywane dla mniejszej liczby powtórzeń, podczas gdy np. brzuszki nie wymagają ciężaru i są odpowiednie dla większej ilości powtórzeń.
  • Dobrze jest wykonywać ćwiczenia na boczki nie częściej niż raz w tygodniu. W przypadku mięśni skośnych – mniej znaczy więcej.
  • Warto wykonywać ćwiczenia na boczki na koniec treningu – nie przyczyni się to do przemęczenia tych mięśni przed kolejnymi ćwiczeniami.
  • Należy pamiętać, że wzmocnienie mięśni skośnych wiąże się również ze zwiększeniem ich objętości. Zbyt częste trenowanie tej partii ciała może wpłynąć na zwiększenie obwodu talii, co jest niepożądanym efektem zarówno u kobiet, jak i u kulturystów, którzy dążą do osiągnięcia określonej sylwetki.

Ćwiczenia na boczki wycelowane w konkretnie tę partię ciała

Koncentrowanie się na ćwiczeniu części ciała, która wymaga redukcji jest najlepszym sposobem na kształtowanie idealnej sylwetki. Trening punktowy nie jest jedynym skutecznym sposobem na utratę uporczywej tkanki tłuszczowej na boczkach. Aby osiągnąć pełne spektrum efektów do ćwiczeń na boczki należy włączyć również aktywność całego ciała. Ćwiczenia na boczki, które przy okazji wpływają na całe ciało, mogą być skuteczniejsze od wielokrotnych powtórzeń skośnych brzuszków.

Ćwiczenia na boczki ze sztangą

  • Do tego ćwiczenia potrzebna będzie ławeczka do ćwiczeń i sztanga z dowolnym, dopasowanym do możliwości obciążeniem. Usiądź wygodnie na ławeczce i rozstaw nogi stabilnie na ziemi. Trzymając sztangę za ramionami skręcaj tułów w prawo i w lewo (podobnie jak na twisterze). Bardzo ważne jest przytrzymywanie ciała w pozycji końcowej tj. kiedy tułów jest maksymalnie skręcony.
  • Sztangę można również wykorzystać do spaceru farmera, który również można zaliczyć do bardzo skutecznych ćwiczeń na boczki. Podczas wykonywania spaceru farmera chwyć w jedną dłoń sztangę z wybranych obciążeniem. Podczas wykonywania spaceru farmera bardzo ważne jest napięcie całego ciała – nie można pochylać się i garbić. Obciążenie sztangą tylko jednej strony powoduje aktywację mięśni skośnych brzucha, a co za tym idzie – redukcję boczków.

Ćwiczenia na boczki z piłką

  • Stań plecami w odpowiedniej odległości od ściany. Trzymając piłkę do ćwiczeń w obu dłoniach, mocno przekręć tułów, aby rzucić ją o ścianę. Po jej odbiciu trzeba złapać piłkę i powtórzyć skręt tułowia i rzut w drugą stronę.
  • Piłkę do ćwiczeń można również podłożyć pod nogi podczas wykonywania brzuszków skośnych. To ćwiczenie poprawia również równowagę i intensyfikuje klasyczne brzuszki skośne.

Klasyczne ćwiczenia na boczki – brzuszki skośne

Klasyczne brzuszki skośna można wykonać na siłowni, na pochylonej ławeczce do ćwiczeń i w domu, na macie do ćwiczeń lub podłodze.

  • Połóż obie dłonie za głową, nogi trzymaj lekko zgięte, podnoś górną część ciała. Celuj prawym łokciem w lewe kolano, opuść ciało do pozycji wyjściowej, by następnie powtórzyć ten ruch, ale dotykając lewym łokciem prawego kolana. Takie ćwiczenie na boczki najlepiej wykonywać seriami np. po 15 – 20 powtórzeń.

Twister – ćwiczenia na boczki i ramiona

Twister do ćwiczeń to urządzenie, które można kupić do domowego użytku, ale także stanowi często wyposażenie siłowni plenerowych i fitness. Korzystanie z niego jest niezwykle proste i nie obciąża stawów. Może być wykonywane również przez osoby starsze. Twister to dobre ćwiczenie na boczki do początkujących.

  • Stań na platformie i złap w dłonie uchwyt. Wykonuj energiczne skręty ciała. Za skuteczność ćwiczenia odpowiada liczba powtórzeń, regularność wykonywania i maksymalne wykręcanie tułowia podczas skrętu.

Deska boczna – doskonałe ćwiczenie na boczki

Deska boczna polega na maksymalnym wytężeniu i napięciu nie tylko mięśni brzucha, ale również pleców. Ta pozycja w dużym stopniu działa na kręgosłup. Aby pozostać w pozycji pionowej i zachować balans automatycznie napina się mięśnie brzucha (również skośne). Boczna deska wymaga też utrzymania równowagi podczas oparcia tylko na jednym ramieniu, więc jest to też świetna pozycja do wzmocnienia ramion i nadgarstków.

  • Leżąc na boku, załóż jedną dłoń za głowę. Teraz podnieś się na drugim łokciu, opierając ciężar ciała zarówno na nodze, jak i na oparciu górnej części ciała. Wytrzymaj maksymalnie długo w górze, powoli opuść ciało i zmień stronę.

Co poza ćwiczeniami na boczki?

Poza przedstawionymi powyżej propozycjami, w walce o smukłą talię istotne jest również wiele innych czynników. Wykazano, że kortyzol, zwany również hormonem stresu, podobnie zresztą jak brak snu – mogą powodować przyrost masy ciała. U kobiet tłuszcz odkłada się szczególnie w okolicach bioder, na boczkach, na pośladkach i udach. Mężczyźni z kolei mają tendencję do tycia w okolicach brzucha. Poza oczywistością taką, jak prawidłowa dieta, bardzo dużą rolę w tyciu odgrywa brak snu. To właśnie on, podobnie jak stres, zwiększa poziom kortyzolu w organizmie, co może prowadzić do przyrostu masy ciała. Aby nie dopuścić do przybierania na wadze z powodu nieodpowiedniego snu, dobrze jest spać od około siedmiu do ośmiu nieprzerwanych godzin snu w nocy.

Jak widać istnieje naprawdę kilka sprawdzonych, dobrych ćwiczeń na boczki. Wypróbowanie i włączenie do swojego życia nowych treningów ukierunkowanych na boczki, a także zmiana diety tj. spożywanie mniej przetworzonej żywności i zdobywanie większej ilości błonnika w ciągu dnia może pomóc w osiągnięciu szczuplejszej talii i pozbycia się uporczywych boczków.

2 komentarze do “Ćwiczenia na boczki”

  1. Ćwiczenia na boczki wykonuję regularnie. Najczęściej korzystam z siłowni, którą mam niedaleko domu, na świeżym powietrzu. Za darmo, a korzyści dla zdrowia i urody są wielkie! 🙂 Polecam wszystkim, bo coraz więcej młodych osób decyduje się na taką aktywność. Dodatkowo skorzystam z ćwiczeń zamieszczonych tutaj, w pierwszym filmiku.

    Odpowiedz
  2. Najlepsze ćwiczenia na boczki można wykonywać w domu. Nie musi to być nic skomplikowanego. W tekście wrzucone spoko filmiki, z którymi bez problemu można zacząć. Polecam jednak wcześniej wybrać dobrą matę, bo bez tego może nie być tak komfortowo.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz