Rękawiczki na siłownię

Chyba każdy, kto kiedykolwiek był na siłowni widział co najmniej kilka osób ćwiczących w rękawiczkach. Mają one za zadanie nie tylko chronić wnętrze dłoni przed otarciem. Jest kilka rodzajów ćwiczeń, których wykonywanie bez odpowiedniego zabezpieczenia dłoni może skutkować bolesnymi pęcherzami i twardymi odciskami. Jeśli się one pojawią – w zależności od ich wielkości i stanu, mogą skutecznie uniemożliwić ćwiczenia i zaburzyć ustalony plan treningowy. Producenci akcesoriów fitness oferują wiele różnorodnych modeli, które różnią się od siebie nie tylko rozmiarem. Jak dopasować idealne rękawiczki na siłownię dla siebie? Jakie rękawiczki na siłownię będą najlepsze?

Rękawiczki na siłownię – komu są potrzebne?

Dobre rękawiczki na siłownię to niezbędna rzecz dla wszystkich osób, które np. ćwiczą z obciążeniem i podciągają się na drążku. Najlepsze rękawiczki na siłownię będą specjalnie zaprojektowane i oprócz ochrony dłoni przed urazami, odciskami lub infekcją bakteryjną, poprawią znacznie przyczepność dłoni np. do gryfu. Rękawiczki ochronne pomagają więc trenować ciężej i wydajniej, chroniąc jednocześnie dłonie i nadgarstki przed zbyt dużym obciążeniem. Poza tym, najlepsze rękawiczki na siłownię mogą również stanowić wsparcie nadgarstków przy podnoszeniu dużych ciężarów. Prawidłowo dobrane – zmniejszą  nacisk i zapewnią lepszą ochronę. Używanie rękawiczek usuwa obciążenie z palców i dłoni i przenosi ciężar na przedramiona. Kto zatem skorzysta z rękawiczek? Praktycznie każdy kto podczas swojego treningu dużo podnosi, podciąga się na sprzętach, często używa rąk itp. Rękawiczki na siłownię mogą okazać się również przydatne osobom, które uczęszczają na tzw. spinning, czyli intensywną jazdę na rowerze podłączonym do trenażera.

Rękawiczki na siłownię męskie, oprócz rozmiaru i kolorystyki zwykle nie odbiegają charakterystyką od modeli dedykowanych dla kobiet. Tak naprawdę, tym co zasadniczo odróżnia rękawiczki na siłownię damskie jest kolorystyka. Kobiety mogą wybierać wśród akcentów kolorystycznych w formie dodatku różu, lub florystycznej grafiki. Nie oznacza to jednak, że producenci nie oferują monochromatycznych rękawiczek treningowych w stonowanym kolorze. Bardzo często rękawiczki na siłownię męskie i damskie mają ten sam model – różnią się jednak rozmiarami. Warto pamiętać, że rozmiar L dla mężczyzn nie będzie odpowiednikiem rozmiaru L dla kobiet.

Jakich rękawic na siłownię szukać?

Tym co jest bardzo ważne, a niestety za mało osób zwraca na to uwagę, jest metoda konserwacji. Szukając rękawiczek, należy upewnić się, że będą łatwe w czyszczeniu i praniu. Wiele rękawiczek po kilku praniach okazuje się nieprzydatnych do następnego użycia. Z kolei brak zachowania wysokiej higieny, czyli po prostu brak częstego prania, prowadzi do gromadzenia się w nich potu i wilgoci, czego następstwem mogą być infekcje skóry. Przed zakupem dobrze jest sprawdzić zalecenie dotyczące prania i suszenia umieszczone na metce od producenta.

Wybierając najlepsze rękawiczki na siłownię trzeba również zastanowić się, do jakiego treningu będą potrzebne. Rękawiczki na siłownię, opaski ochronne na nadgarstki i profesjonalne pasy do podnoszenia powinny się różnić w zależności od rodzaju treningu. Podczas tradycyjnych ćwiczeń (podciągania, korzystania z urządzeń wymuszających opór w dłoni) niezbędnym dodatkiem są zwykłe, dobrej jakości rękawiczki, ponieważ poprawią chwyt i chronią wnętrza dłoni. Jednak przy wyciskaniu ciężkich hantli i podnoszeniu sztangi nad głową, nie ochrona dłoni, ale właściwe podparcie nadgarstka powinno być głównym priorytetem. Wiele osób, które na treningach korzystają z rękawiczek na siłownię skarży się, że przez ich noszenie nie mogą dobrze „wyczuć” ciężaru podczas podnoszenia, co nieco zakłóca ich wyniki. Najlepsze rękawiczki na siłownię nie sprawiają żadnego dyskomfortu – jeśli więc jakakolwiek niewygoda jest odczuwalna podczas ćwiczeń, może to oznaczać, że rękawiczki zostały źle dopasowane. W takim wypadku warto również rozważyć zakup modelu wykonanego ze skóry.

Jak wybrać najlepsze rękawiczki na siłownię?

Głównym zadaniem jakie rękawiczki na siłownię powinny spełniać jest kilka istotnych elementów, które przedstawiami poniżej.

Amortyzacja – właściwa struktura wyściółki

Pierwszym i najważniejszym kryterium, którym powinno się kierować przy wyborze najlepszych rękawiczek na siłownię jest ich zdolność do amortyzowania dłoni. Podczas podnoszenia ciężaru gołymi rękami po pewnym czasie ćwiczący mogą odczuwać ból. W dłuższej perspektywie może to doprowadzić do poważniejszych szkód i skutecznie zmniejszyć chęci kontynuowania treningu. Najlepsze rękawiczki na siłownię mogą uchronić przed takimi zdarzeniami dzięki specjalnemu wyściełaniu (np. żel krzemionkowy), które stanowi rodzaj amortyzacji. Wyściółka w dobrej jakości rękawiczkach na siłownię powinna znajdować się pośrodku dłoni. Taki projekt pozwala uniknąć bezpośredniego kontaktu z drążkami i zmniejszyć ciężar odczuwalny bezpośrednio na rękach. Przy dokonywaniu zakupu dobrze jest mieć na uwadze, że wyściółki w rękawiczkach mają zazwyczaj różną grubość. Dlatego, osoby, które lubią bezpośredni kontakt z gryfem, muszą wziąć to pod uwagę przed zakupem i wybierać modele z nieco cieńszą wewnętrzną warstwą wyściółki.

Wsparcie dłoni i nadgarstków

Równowaga pomiędzy dłońmi a nadgarstkiem jest niezwykle ważna przy podnoszeniu ciężarów. Aby trening był jeszcze wydajniejszy, ale również bezpieczny, należy właściwie zabezpieczyć nadgarstek. Najlepsze rękawiczki na siłownię dedykowane osobom, które podnoszą ciężary, są wzbogacone o opaskę na nadgarstek, która owija się wokół nadgarstka i utrzymuje go w nienaruszonym stanie podczas ćwiczeń. Im jest szersza, tym większe stanowi wsparcie. Jeśli chodzi o opaski ochronne na nadgarstki, to zdania na ich temat są podzielone. Niektórzy sportowcy uważają je za niezbędne przy podnoszeniu ciężarów, inni narzekają, że opaska na nadgarstek przeszkadza w wykonywaniu ćwiczeń. Jeśli jednak dopiero zaczyna się ćwiczyć na siłowni, szanse na odniesienie obrażeń nadgarstka podczas korzystania z urządzeń fitness są wysokie, ponieważ ciało nie jest jeszcze do nich przyzwyczajone. Ze względu na to ryzyko zdecydowanie powinno się pomyśleć o rękawiczkach na siłownię z opaską na nadgarstek.

Oddychalność materiału

Oddychalność rękawic treningowych, niestety dość często koreluje z ich budową i materiałami wykorzystanymi do ich produkcji. Podczas ćwiczeń dużo potu może sprawić dyskomfort, a grube, ochronne rękawiczki na siłownię mogą dodatkowo go zwiększyć. Mało tego, pot może osłabić bezpieczny chwyt. Dlatego najlepsze rękawiczki na siłownię powinny być wykonane z materiałów oddychających. Jakie rękawiczki na siłownię zatem wybrać? Najnowocześniejsze materiały, które gwarantują jednocześnie doskonała ochronę i wysoką przepuszczalność powietrza to neopren, spandex i mikrofibra. Wiele rękawiczek na siłownię ma również właściwą budowę – nie mają palców i są pokryte od zewnątrz ażurowym materiałem lub dziurkami, które zwiększają efekt wentylacji.

Dopasowywanie rękawiczek do dłoni

Jednym z najważniejszych kryteriów, w których wielu kupujących popełnia błędy jest dopasowanie właściwego rozmiaru. Dobre rękawiczki na siłownię spełniają swoją rolę wyłącznie wtedy, gdy idealnie przylegają do dłoni. Para, która jest zbyt ciasna może wpływać na krążenie krwi i powodować bolesne obtarcia. Z kolei zbyt duży rozmiar (rękawiczki zbyt szerokie i za luźne), może wpłynąć na bezpieczeństwo treningu. Za szerokie rękawiczki mogą się przesunąć lub spaść z dłoni, co w przypadku np. podnoszenia ciężarów może być bardzo niebezpieczne. Wielu producentów podaje szczegółowe parametry rękawic, a każdy model dostępny jest w kilku rozmiarach. Kupując w sklepie stacjonarnym, można po prostu rękawiczki przymierzyć. W przypadku zakupów online należy bezwzględnie zapoznać się z ich rozmiarową specyfikacją. Jeśli zamówione rękawiczki na siłownię okażą się zbyt małe lub za duże – przy zakupach online można zwrócić otrzymany produkt w ciągu 14 dni! Czasami tabela rozmiarów nie podaje dokładnego rozmiaru dla każdej osoby dlatego należy rozważyć zamówienie jednego rozmiaru większego i jednego mniejszego.

Przyczepność rękawic treningowych

Przyczepność, na którą ma wpływ wewnętrzna struktura rękawiczek treningowych ma zapobiegać poślizgowi dłoni na sprzęcie gimnastycznym. Dobra przyczepność w przypadku podnoszenia ciężarów jest niezwykle ważna, ponieważ minimalizuje ryzyko wypadnięcia sztangi z rąk. Kontrolę pewnego chwytu uławiają, w zależności od wyboru modelu, jednolita antypoślizgowa warstwa wewnętrzna, warstwa wykonana z gumowych lub silikonowych, „tępych” w dotyku zgrubień, lub opcjonalnie – naturalna skóra.

Jakie rękawiczki na siłownię wybrać – skórzane, czy z materiału?

Jest kilka zalet i wad obu rozwiązań. Dobre rękawiczki na siłownię są wykonane z materiałów odpornych na wodę, detergenty, tłuszcz i wysokie temperatury (np. neoproten). Rękawice z materiału będą również zapewniać lepszą cyrkulację powietrza. Mniej potu oznacza również mniej nieprzyjemnego zapachu i mniej prania – dzięki temu rękawice z nowoczesnych materiałów wytrzymają dłużej. Modele wykonane z materiału są również bardziej elastyczne – w tym wypadku, przy zakupach online minimalizuje się ryzyko złego dopasowania określonego modelu do dłoni. Rękawiczki z materiału można również bez przeszkód prać w pralce i pozostawić je swobodnie do wyschnięcia.

Najlepsze rękawiczki na siłownię wykonane ze skóry są nieco mniej elastyczne, ale bardzo często wyposażone w dwie warstwy wyściółki – dodatkową skórę i silikon.  Taka budowa nie tylko wzmacnia ich przyczepność, ale także skutecznie zapobiega zranieniom, pęcherzom i bolesnym otarciom. Pomimo tego, że skóra naturalna jest materiałem oddychającym, w porównaniu z rękawiczkami wykonanymi z nowoczesnych materiałów, mniej przepuszcza powietrze. Dodatkowo, rękawiczki skórzane wymagają nieco innej konserwacji niż te wykonane z materiału. Niemniej jednak rękawiczki na siłownię wykonane ze skóry są najczęstszym wyborem profesjonalistów. Są również trwalsze i droższe od rękawic tekstylnych. Ich kolejna zaletą jest to, że po kilku treningach dopasowują się w sposób idealny do określonej dłoni, co powoduje zmaksymalizowanie wygody. To również droższa opcja, ale biorąc pod uwagę trwałość i solidność wykonania – jest rozwiązaniem na lata.

Rękawiczki treningowe to osobisty wybór, który jest uzależniony od indywidualnych preferencji, rozmiaru i wymagań treningowych każdej osoby. Jednak wybierając dobre rękawiczki na siłownię, należy bezwzględnie wziąć pod uwagę wszystkie obiektywne i subiektywne wymagania. Na szczęścia, najlepsze modele nie są bardzo drogie. Przy wyborze warto więc zwrócić uwagę na producenta i wybrać znaną i cenioną w świecie sportu markę.

Rękawiczki na siłownię - Ranking 2024

Warto sprawdzić ranking w kategorii Rękawiczki na siłownię, który codziennie aktualizujemy codziennie. Są tam najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.

RankingRękawiczki na siłownięProducentCena
1BUSHIDO RĘKAWICE NA SIŁOWNIĘ RĘKAWICZKI DO ĆWICZEŃ - M/L/XLBushidoAktualna Cena
2Rękawice do podnoszenia ciężarów BW 95 - Body SculptureBody SculptureAktualna Cena
3Olimp Rękawice treningowe, Competition, rozmiar SOlimpAktualna Cena
4Power System Rękawice Kulturystyczne WORKOUT 2200 kompPower SystemAktualna Cena
5inny Rękawice Na Siłownię Rękawiczki Do Ćwiczeń Bushido L/M 120-4BushidoAktualna Cena

4 komentarze do “Rękawiczki na siłownię”

 1. Kupiłam niedawno sobie i chłopakowi dobre rękawiczki na siłownię z firmy Trec – takie czarno brązowe, bardzo dobrze się sprawują. On ćwiczy z ciężarami, dużo się podciąga, więc świetnie się u niego sprawdzają. Ja na razie je tylko testuję, ale jestem zadowolona.Koszt nie duży bo około 30 zł za parę, więc nie ma co się przejmować, tylko próbować 🙂

  Odpowiedz
  • Też mam rękawiczki na siłownię z Treca i jestem z nich mega zadowolona. Tylko ja stosuję je bardziej do fitness, z takim przeznaczeniem je kupiłam. Szaro-różowe. Bardzo dobrze trzymają, przyczepność jest doskonała. Jakość też dobra, stosuję kolejny miesiąc i żadnych problemów.

   Odpowiedz
 2. Ja myślałem, że takie rękawiczki są mi zbędne, ale niestety NIE! Dobre rękawiczki, a na początek po prostu rękawiczki są konieczne. Boleśnie się o tym przekonałem, kiedy zacząłem chodzić regularnie na siłownie i spędzać tam wiele czasu. Obtarcia były mocne, a w rękawiczkach tego nie ma. Dobre rękawiczki na siłownie to znikomy koszt, tym bardziej, że dzięki nim nie trzeba robić sobie przerw w ćwiczeniach.

  Odpowiedz
 3. HMS to bardzo popularna teraz marka i ja właśnie z niej mam swoje rękawiczki. Szczerze, nie wyobrażam sobie ich nie mieć. Dobre rękawiczki na siłownię to obowiązek każdego kto na poważnie ćwiczy.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz