Guma do ćwiczeń

Dobra guma do ćwiczeń pozwala nie tylko na zintensyfikowanie swojego domowego treningu, ale jest również jednym z niezbędnych akcesoriów na salach fitness i podczas zajęć rehabilitacyjnych. Guma oporowa do ćwiczeń ma kilka dostępnych szerokości i występuje w wielu wersjach kolorystycznych, które jak się okazuje, nie są na stale przypisane do jej parametrów. Jak wybrać najlepszą gumę do ćwiczeń? Co dokładnie można z nią robić?

Jak wygląda guma do ćwiczeń?

Gumy do ćwiczeń to długie i stosunkowo wąskie opaski wykonane z trwałego, odpornego na obciążenie i opór materiału. Dobre gumy oporowe do ćwiczeń mają w składzie sam lateks, który słynie ze swojej odporności i elastyczności. Lateks nakładany jest zwykle warstwa po warstwie, aż do momentu uzyskania optymalnej grubości gumy. Taka technika zapobiega pęknięciom i rozdarciom podczas wykonywania ćwiczeń. Tańsze rodzaje gum do ćwiczeń są wykonane zwykle z cieńszego, gorszej jakości materiału, który nie tylko nie jest tak elastyczny, jak np. lateks, ale również grozi rozdarciu lub pęknięciu podczas wykonywania ćwiczeń. Każdy z rozmiarów gumy do ćwiczeń ma przypisany do siebie określony kolor, jednak to ostatecznie szerokość gumy odpowiada jej oporowi. Nie można zatem sugerować się kolorystyką gum do ćwiczeń, ponieważ każdy z producentów stosuje inną. Osoby, którym zależy na zakupie kompletu gum, które pozwalają na wykonywanie szeregu ćwiczeń ze zmiennym oporem, powinny stawiać na gumy jednego producenta.

Do czego służą gumy do ćwiczeń?

Dobre gumy do ćwiczeń są jednym z najbardziej uniwersalnych akcesoriów wykorzystywanych do prostych ćwiczeń domowych, zaawansowanych treningów z wykorzystaniem oporu, a także do rehabilitacji. Można z nich korzystać zarówno podczas rozgrzewki, jak i treningu. Gumy oporowe do ćwiczeń można zatem wykorzystać do:

 • Rozgrzewki
 • Rozciągania
 • Ćwiczeń rehabilitacyjnych
 • Treningu siłowego
 • Gimnastyki
 • Pilatesu
 • Treningów sportów: boksu, piłki nożnej, pływania, judo itp.

Gumy można użyć również do tradycyjnych pompek, zwiększając ich intensywność, przysiadów ze sztangą, wyciskania na ławce, ćwiczeń z kettlebellem i wielu innych aktywności. Podczas treningu z ciężarkami (np. hantle, kettlebell) opór powstaje dzięki sile grawitacji. W przypadku gum oporowych do ćwiczeń opór generowany jest przez siłę sprężystą. Im bardziej rozciąga się guma, tym większe jest napięcie – mięśnie muszą wytwarzać jeszcze większą siłę, aby je pokonać.

Guma oporowa do ćwiczeń – szerokość, kolor, rozmiar?

Kluczem do sukcesu ćwiczeń z gumą oporową jest dopasowanie właściwego rozmiaru gumy. W jej przypadku nie zwraca się jednak uwagi na długość, tylko szerokość, ponieważ to od szerokości jest uzależniony opór gumy. Komplet gum do ćwiczeń liczy zwykle około 5 sztuk – każda innej szerokości. Taki arsenał ma najwięcej zastosowań. Można jednak zamiennie stosować np. 2 węższe gumy, zamiast jednej szerokiej, lub odwrotnie: do najszerszej gumy o największym oporze dodać jeszcze jedną węższą. Taka dowolność pozwala na indywidualne dopasowanie oporu gumy nie tylko do rodzaju wykonywanych ćwiczeń, ale również własnych możliwości.

Guma do ćwiczeń – dostępne rozmiary

Kolor jest tym, co charakteryzuje rozmiar gumy do ćwiczeń jednej, określonej marki. Nie można więc nim się sugerować, ponieważ np. żółta guma do ćwiczeń jednego producenta, może mieć inne parametry niż żółta guma innej firmy. Im szersza jest guma do ćwiczeń, tym większy będzie stawiała opór.

Szerokość gumy, a opór:

 • 64 mm – 83 mm, opór około 55 – 70 kg – Gumy do ćwiczeń z wysokim oporem. Zintensyfikują trening siłowy dużej grupy mięśni, wykonywanie ćwiczeń takich jak np. martwy ciąg, przysiady itp. Jest idealna dla osób, które chcą urozmaicić tradycyjne ćwiczenia siłowe.
 • 44 mm – 32 mm, opór około 25 – 35 kg – Gumy do ćwiczeń ze średnim oporem. Można za ich pomocą wykonywać ćwiczenia siłowe całego ciała (np. wyciskanie ramion, martwy ciąg, ćwiczenia łydek), trening nóg, ćwiczenia rozciągające, dodanie dodatkowego oporu podczas ćwiczeń ze sztangą, przysiady itp.
 • 22mm – opór około 16 kg – Gumy do ćwiczeń z przeciętym oporem. Sprawdzą się przy rozciąganiu, poprawie mobilności i wspomoże podciąganie. Dedykowane do treningu małej grupy mięśni , czyli np. ćwiczenie bicepsów, mięśni ramion itp. Nadadzą się również podczas wykonywaniu przysiadów i wyciskaniu nóg.
 • 13 mm – opór około 9 kg – Najwęższa guma do ćwiczeń z małym oporem. Dobra do tradycyjnego rozciągania, rehabilitacji, treningu małej grupy mięśni i innych ćwiczeń z mniejszym oporem.

Guma do rozciągania, rehabilitacji

Jeśli chodzi o rozciąganie za pomocą gumy do ćwiczeń, najlepsze rozmiary gum oporowych to dwie mniejsze, czyli 13 i 22 mm. Gumy ze średnim oporem mogą być przydatne na niektórych odcinkach ciała wymagających większego napięcia. Można z sukcesem ćwiczyć intensywnie nawet z mniejszymi rozmiarami gum oporowych, owijające je wokół dłoni lub chwytając w inny sposób, dzięki czemu można uzyskać odpowiednie napięcie.

Najlepsze gumy do treningu całego ciała (budowania mięśni i siły)

Alternatywą dla wolnych ciężarów, która równie dobrze sprawdzi się w przypadku budowania masy mięśniowej całego ciała i treningu siłowego, jest kompletny zestaw gum do ćwiczeń. Dzięki dostępności kilku gum można swobodnie ingerować w ostateczną wielkość oporu.

Guma do ćwiczeń pośladków i guma do ćwiczeń nóg

Wykorzystanie gum do ćwiczeń o średnim oporze, czyli szerokości 44- 32 mm zwiększą wydajność i skuteczność przysiadów (np. guma pod stopami i na ramionach), a także ćwiczeń nóg (np. tradycyjne wyciskanie nóg na leżąco). Gumy o średnim oporze pomagają angażować wszystkie mięśnie pośladków, mięsień czworogłowy uda, a także mięśnie łydek. Wykorzystanie gumy do tego rodzaju ćwiczeń zmniejsza również ryzyko kontuzji, ponieważ stawy nie są tak obciążone, jak np. w przypadku przysiadów ze sztangą.

Wykorzystanie gumy do ćwiczeń podczas treningu pośladków pomaga na zmaksymalizowanie jego wydajności, a co za tym idzie – szybsze i lepsze efekty. Podczas ćwiczeń warto jednak skupić się na technice. Trening pośladków z gumą może mieć kilka firm. Najpopularniejsze są przysiady (guma opiera się o ramiona, a osoba ćwicząca stoi na gumie) i wymachy nogi w tył (o nią zaczepiona jest guma oporowa do ćwiczeń) na czworaka.

Guma do ćwiczeń z uchwytami

Ten rodzaj gumy jest zakończony dwoma uchwytami po przeciwległych stronach gumowej taśmy lub liny. Uchwyty mają na celu wygodniejsze użycie gumy, ale również ograniczają jej zastosowanie. Guma do ćwiczeń z uchwytami najlepiej sprawdza się w przypadku ćwiczeń górnych części ciała. Uchwyty można trzymał w dłoniach, ale również przydeptywać stopą. Wtedy jeden uchwyt pomaga w wykonywaniu ruchu np. napinanie ramion i ćwiczenie bicepsa, a drugi koniec gumy jest przytrzymywany stopą.

Największe zalety dobrej gumy do ćwiczeń

Poza niska ceną, dostępnością i szerokim zastosowaniem, guma oporowa do ćwiczeń ma jeszcze jedną zaletę, która stawia ją ponad innymi akcesoriami fitness. Podczas ćwiczeń z tradycyjnymi ciężarkami kierunek ciążenia jest zawsze skierowany w dół, ale w przypadku gumy do ćwiczeń można wytworzyć taką siłę w dowolnym kierunku, manewrując gumą w określony sposób (jeśli guma jest zaczepiona po lewej lub prawej stronie ciała, siła oporu będzie przenoszona właśnie w tym kierunku, co gwarantuje świetny sposób na ćwiczenia rotacyjne lub antyrotacyjne). Badania pokazują również, że stosowanie gumy do ćwiczeń poprawia ogólną sprawność układu nerwowego i mięśniowego bardziej niż sam trening siłowy. Guma do ćwiczeń ma tez inne zalety:

 • Nie obciąża stawów, dzięki czemu może być stosowana nawet przez osoby starsze i cierpiące na problemy ze stawami i kręgosłupem.
 • Jest przenośna i lekka – nie zajmuje dużo miejsca, można z niej korzystać wszędzie.
 • Pozwala na wykonanie profesjonalnego treningu w domu.

Guma do ćwiczeń – zalety dla kręgosłupa

Ćwiczenia z gumą oporową są również zdrowe dla kręgosłupa! Napięcie gumy do ćwiczeń poprawia stabilizację całego ciała. Dzięki równomiernemu rozłożeniu oporu, mięśnie kręgosłupa aktywują swoją pracę w celu zachowania idealnej równowagi. Przy każdym ruchu, np. podczas wykonywania przysiadów, konieczność kontrolowania całego ciała przed powrotem do pozycji wyjściowej (w tym wypadku wyprostu) oznacza większą stymulację mięśni poprzez pełen zakres ich ruchu.

Gdzie kupić dobrą gumę do ćwiczeń?

Najlepsza guma do ćwiczeń będzie nie tylko dopasowana wielkością oporu do możliwości fizycznych i rodzaju ćwiczeń. Dobra guma oporowa powinna być trwała i bezpieczna. Gumy do ćwiczeń są niedrogie. Warto więc wybrać produkt sprawdzonego producenta, uprzednio weryfikując nie tylko szerokość, ale również skład gumy. Tańsze gumy do ćwiczeń mają tylko domieszkę lateksu. Im mniej go w składzie, tym gorsza jakość gumy. Najlepsze gumy do ćwiczeń będą miały ponad 90% lateksu. Jeśli wybierze się ten pochodzenia naturalnego – maleje ryzyko wystąpienia alergii u osób, które są uczulone na lateks. Niemniej jednak podczas treningu guma zwykle opiera się na materiale odzieży wierzchniej, wystąpienie alergii kontaktowej jest więc i tak niskie. Gumy są dostępne w większości sklepów sportowych – stacjonarnych i internetowych.

Jaka guma do ćwiczeń będzie najlepsza? Na początek najlepiej jest kupić 2 gumy o przeciętnym i lekkim oporze. Taki zestaw pozwala na ćwiczenia rehabilitacyjne, gimnastykę osób starszych, a także będzie efektywny w przypadku innych ćwiczeń siłowych (przy połączeniu dwóch gum opór wyniesie 25 kilogramów, czyli równowartość gumy o średnim oporze). Osoby, które chcą zmaksymalizować swoje ćwiczenia, zwiększyć siłę i masę mięśniową powinny zainwestować w kompletny zestaw gum do ćwiczeń. Nawet najlepsze gumy do ćwiczeń nie są drogie. Ceny jednostkowe są bardzo zróżnicowane. Koszt jednej gumy może wynieść od 30 do nawet 170 złotych.

Guma do ćwiczeń - Ranking 2024

Warto sprawdzić ranking w kategorii Guma do ćwiczeń, który codziennie aktualizujemy codziennie. Są tam najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.

RankingGuma do ćwiczeńProducentCena
1Taśma Guma Rehabilitacyjna Do Ćwiczeń 2M FitnessSportVidaAktualna Cena
2Taśma samoprzylepna Copoly 5cm x 4,5m (czarna)Aktualna Cena
3Zestaw mix gum mini bands do ćwiczeń lateksowe materiałoweAktualna Cena
4Zestaw Gum Taśm Do Ćwiczeń Mini Band Gumy FitnessVivioAktualna Cena
5HMS EKSPANDER METAL. EM03 17-8-029HMSAktualna Cena

5 komentarzy do “Guma do ćwiczeń”

 1. Ostatnio mocno wkręciłam się w fitness, szczególnie, że teraz trzeba głównie siedzieć w domu. Zdecydowałam się na dobre gumy do ćwiczeń fitness HMS i jestem z nich bardzo zadowolona. Niska cena, zestaw 4 gum, więc wychodzi około 10 zł za jedną. Bardzo je lubię i teraz nie ćwiczę bez nich;

  Odpowiedz
  • Wiem chyba o których gumach mówisz, bo sama miałam je na siłowni. Chyba więc kupię je sobie do domu, bo podobało mi się ćwiczenie z nimi. Dobre gumy do ćwiczeń jednak wiele zmieniają i bardziej efektywnie się trenuje. Podobały mi się te gumy, bo każda z nich miała różny opór. Więc zestawik super.

   Odpowiedz
 2. Te gumy z marki HMS są naprawdę fajne jakościowo. Nie tak dawno kupiłam już swoją kolejną i jestem zadowolona, mogę polecić. Ja nie mam wymagających ćwiczeń, ale ta guma radzi sobie świetnie, a mój chłopak też czasami jej używa. Są ogólnodostępne w wielu sklepach, więc dobra guma do ćwiczeń nie jest problemem w znalezieniu, a cena też przystępna.

  Odpowiedz
 3. HMS – najlepsza guma do ćwiczeń, dość powszechna, więc do nabycia w większości sklepów stacjonarnych oferujących produkty sportowe. Dla mnie wybór dość duży, więc różne wielkości i zastosowania. Ja mam kilka, z których regularnie korzystam i sobie chwalę.

  Odpowiedz
 4. Najlepsza guma do ćwiczeń dla mnie ma 44 mm. Te uwielbiam. Najlepiej mi się z nimi ćwiczy. Lubię i od niedawna stosuję właśnie te! Zdecydowanie polecam, szczególnie takim półamatorom jak ja.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz