Uchwyty do pompek

Wiele osób może zastanawiać się, co dają uchwyty do pompek, skoro ten typ ćwiczenia zazwyczaj nie wymaga niczego więcej poza parą rąk i masą własnego ciała? Dobre uchwyty do pompek umożliwiają jeszcze głębszy zakres ruchu podczas ich wykonywania. Dzięki temu zwykłe, klasyczne pompki są przenoszone na zupełnie inny, bardziej efektywny poziom. Uchwyty do pompek można spotkać w naprawdę wielu opcjach – od nowoczesnych, wykonanych z tworzywa syntetycznego lub metalu, po uchwyty do pompek drewniane. Jakie uchwyty do pompek zatem wybrać?

Do czego służą uchwyty do pompek?

Dobre uchwyty do pompek intensyfikują wykonywanie klasycznych pompek, które najczęściej robi się na podłodze. Ten rodzaj ćwiczenia przynosi doskonałe efekty. Pompki wpływają najbardziej na mięśnie klatki piersiowej, barków i tricepsu, ale tak naprawdę są ćwiczeniem o właściwościach holistycznych. Podczas robienia pompek napina się całe ciało – również brzuch i nogi.  Dzięki uchwytom do pompek i pamiętaniu o wykonaniu retrakcji łopatek, można wpłynąć na efektywniejszy trening klatki piersiowej. Uchwyty do pompek składają się z dwóch elementów, które najczęściej są niezależne od siebie. Dzięki temu można bardzo prosto zmienić sposób układu rąk podczas ćwiczeń i tym samym zaangażować inną grupę mięśni, która w danym momencie pracuje najintensywniej.

Zalety wykonywania pompek:

 • Łączą budowanie siły i wytrzymałości,
 • Trening holistyczny – całego ciała,
 • Zwykła zmiana układu rąk podczas pompek, powoduje trening innej grupy mięśni,
 • Doskonały sposób na rozgrzewkę przed treningiem.

Zalety treningu z uchwytami do pompek

Dużą zaletą pompek jest to, że można je wykonywać w dowolnym miejscu. Podczas wykonywania pompek trenuje się głównie mięśnie klatki piersiowej i ramion (triceps). Zaangażowane jest także muskulatura barku, szczególnie część przednia. Podczas wykonywania pompek trzeba napinać całe ciało i utrzymywać to napięcie podczas trwania ćwiczeń. Dzięki uchwytom do pompek można pogłębić intensywność, a także wpływać na trening mięśni kończyn dolnych i pośladków.

Niezależnie od tego, jakie uchwyty do pompek się kupi, podczas treningu należy kłaść duży nacisk na technikę. W pozycji wyjściowej ręce powinny znajdować się na wysokości klatki piersiowej. Ciężar ciała rozłożony na palce u nóg i dłonie. Wdech wykonuje się w momencie opuszczania ciała w dół, a wydech kiedy podciąga się je w górę. Uchwyty do pompek zapewniają również utrzymanie nadgarstków w ergonomicznej pozycji podczas treningu.

Najlepsze podłoże do ćwiczeń z uchwytami do pompek

Uchwyty do pompek mają tę zaletę, że można je przenosić i wykonywać trening w dowolnym miejscu. Jednak warto mieć na uwadze, że niektóre powierzchnie są mniej odpowiednie do ćwiczeń i zapewniają gorszą stabilność. Na przykład szorstka powierzchnia betonu może ograniczyć komfort treningu, a nawet doprowadzić do zniszczenia podstawy uchwytów do pompek. Aby zapewniać sobie wygodę i zabezpieczyć swoje akcesoria przed uszkodzeniem można zabrać ze sobą na trening matę do ćwiczeń lub szukać gładkich, prostych powierzchni.

Dobre uchwyty do pompek zapewniają przyczepność do podłogi, a szczególnie do płytek, parkietu i podłóg z laminatu. Na takich powierzchniach spocone ręce mogą łatwo się ślizgać, co może powodować nieprecyzyjny ruch i kontuzję. Uchwyty do podciągania mają antypoślizgowy spód, dzięki czemu można skupić całą uwagę na treningu.

Jakie uchwyty do pompek wybrać?

Uchwyty do pompek występują w kilku różnych rodzajach. Najczęściej zestaw uchwytów do pompek składa się z dwóch elementów i to jest jednocześnie najlepszy wybór do treningu w domu. Na siłowniach i salach fitness można natomiast spotkać uchwyty do pompek umieszczone na podłużnej desce. Tego rodzaju uchwytów nie można już rozdzielić, ale zapewniają z pewnością lepszą stabilność podczas wykonywania niektórych ćwiczeń. Aby wybrać najlepsze uchwyty do pompek, warto ocenić określone cechy:

Materiał wykonania

Możesz wybierać uchwyty do pompek wykonane z wielu różnych materiałów, od metalu, przez drewno po gumę. Każdy z nich ma inne korzyści. Metalowe uchwyty do pompek charakteryzują się wysoką wytrzymałością i nadają się dla osób, które preferują ekstremalne treningi. Osoby, które chcą oszczędzać stawy w nadgarstkach i uniknąć ich bólu, powinny poszukać dobrych uchwytów do pompek wykonanych z gumy lub solidnego, gęstego tworzywa – plastiku. Drewniane uchwyty do pompek mają najczęściej kształt hantli z kwadratowymi bokami, które zapobiegają poruszaniu się ich po podłodze. Ich podstawa najczęściej jest antypoślizgowa, a same uchwyty wykonane są z drewna bukowego lub sosnowego.

Osłona uchwytu

Wysoki komfort zapewniają również osłony uchwytów. Miejsce, gdzie dłoń dotyka powierzchni uchwytu do pompek powinna być zabezpieczona odpowiednim materiałem: miękką i komfortową pianką neoprenową lub antypoślizgową, poprawiającą chwyt gumą.

Mobilność

Osoby, które trenują nie tylko w domu i ci, którym zależy na wygodnym przenoszeniu uchwytów do pompek mogą zwrócić uwagę na materiał, z których zostały wykonane. Zamiast ciężkich, ale bardzo trwałych uchwytów do pompek wykonanych z metalu, powinni wybrać lżejsze. Najlepsze uchwyty do pompek, które są najbardziej mobilne to te, wykonane z nowoczesnego tworzywa – plastiku.

Wytrzymałość

Najtrwalsze uchwyty do pompek to te, wykonane z metalu i drewna. Przy prawidłowym użyciu, uchwyty do pompek staja się wyjątkowo trwałym i raczej „długowiecznym” akcesorium treningowym. Kluczem do ich trwałości jest prosta konstrukcja i zastosowanie wysokiej jakości materiałów. Brak dodatkowej elektroniki sprawia, że uchwyty do pompek są w zasadzie nieawaryjne i nie wymagają żadnej konserwacji.

Możliwość manipulacji elementów

Najlepsze uchwyty do pompek będą umożliwiały swobodne umieszczenie ich na podłodze w odpowiednim rozstawie. Szerokość rozłożenia ramion podczas wykonywania pompek odgrywa kluczową rolę we wzmacnianiu różnych grup mięśni. To właśnie dlatego, lepiej wybrać uchwyty do pompek składające się z dwóch elementów. Z takim rodzajem uchwytu można wykonywać pompki nawet na siedem sposobów.

Kształt

Kształt uchwytów do pompek ma duże znaczenie! Kierując się kształtem, stawia się nie tylko na określony design, ale również na konkretne cechy uchwytów. Uchwyty do pompek z okrągłą podstawą, lepiej chronią stawy i nadgarstek. Poza uchwytami owalnymi, można kupić również kwadratowe lub wykonane z giętego żelaza, bez płaskiej podstawy. Można również wybrać deskę ze wmontowanymi uchwytami do pompek. Deska z uchwytami do pompek ma często wywiercone otwory, które zostały strategicznie zaplanowane. Dzięki możliwości zmiany miejsca uchwytów na desce można trenować na różne sposoby, ciesząc się z wysokiej stabilności.

Uchwyty do pompek – ile kosztują?

Cena uchwytów do pompek jest uzależniona od kilku czynników. Tym, co ma wpływ na ostateczną cenę produktu jest najczęściej:

 • Producent, renoma marki,
 • Jakość wykorzystanych materiałów,
 • Rodzaj wykorzystanych materiałów np. drewno, guma, metal.

Najdroższe uchwyty do pompek to modele wykonane z drewna. Ich cena, w zależności od wyboru producenta waha się między od około 120 złotych do ponad 200 złotych. Pozostałe modele to wydatek od nawet 20 zł do około 170 złotych. Z większym wydatkiem wiąże się również zakup specjalnych, wysokich poręczy do pompek, wykorzystywanych często podczas treningu crossfit.

Jakie będą najlepsze uchwyty do pompek? Dobre uchwyty do pompek to te, które idealnie wpisują się w styl treningowy. Dobrze dopasowane gwarantują najlepsze, sportowe wyniki! Zakup uchwytów do pompek, nawet tych najlepszych, nie wiąże się z dużą inwestycją, a efekty, których można się spodziewać są naprawdę zadowalające. To dobre narzędzie fitness dla początkujących i zaawansowanych. Co więcej, korzystanie z uchwytów do pompek nie jest niebezpiecznie i raczej nie rodzi większego ryzyka kontuzji. W trening z uchwytami do pompek można włączyć również gumę do ćwiczeń. Głębszy zakres ruchu, który otrzymuje się dzięki uchwytom i opór, który stawia guma do ćwiczeń to doskonały sposób na najefektywniejszy trening, który można z powodzeniem wykonać we własnych czterech ścianach!

Uchwyty do pompek - Ranking 2024

Warto sprawdzić ranking w kategorii Uchwyty do pompek, który codziennie aktualizujemy codziennie. Są tam najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.

RankingUchwyty do pompekProducentCena
1Poręcz-podpórki Gimnastyczne PARALLETTES PW10B HMSHMSAktualna Cena
2GORILLA SPORTS Do leżenia wspieranie uchwyty (para), Push Up Stand Bar zapewnia podpórka do leżenia 100466-00046-0001Aktualna Cena
3HMS PU08 PODPÓRKI DO POMPEK 1AB-17-8-220HMSAktualna Cena
4Podpórki do pompek Majestic Sport HOMEAktualna Cena
5HMS PU01 PODPÓRKI DO POMPEK 1AB-17-8-118HMSAktualna Cena

2 komentarze do “Uchwyty do pompek”

 1. Często ćwiczę w domu i trzeba przyznać, że niektóre ćwiczenia wykonuje się trudno. Dlatego długo się nie zastanawiałam, jak zobaczyłam, że istnieje coś takiego jak uchwyty do pompek. Ja kupiłam obrotowe uchwyty HMS. Koszt nie większy niż 100 zł, a jakość całkiem fajna do domowego użytku.

  Odpowiedz
 2. Uchwyty do pompek kupiłem już bardzo dawno. Na początku miałem te plastikowe, ale po czasie nie zdają egzaminu. Przesuwają się, nie są wygodne. Zdecydowanie lepsze są te metalowe, z ochraniaczami w miejscu trzymania. Wyższa jakość, a cena niewiele wyższa.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz